Uit de rapporten van de Binnenlandse Strijdkrachten oorlog v r ij h e i d Duitsers jagen op mensen Het laatst van de en de eerste dagen van KIP CARAVANS, boten en kano's. VAN WEEGHELS BAGAGEWAGENS. LllXen's KampeerhliiS 6 2 oktober 1944: Daar de meest nodige maatregelen voor de organisatie zijn getroffen en in verband met de veiligheid, zal het zenden van stukken zoveel mogelijk beperkt worden. In verband hiermee wordt de koerier(ster) maandag en donderdag gezonden. Eventuele stukken kunnen dan worden mee teruggegeven. De toestand in Leeuwarden maakt het nood zakelijk in de meeste gevallen koeriersters te gebruiken. Hoewel er enkele arrestaties en pogingen tot arrestatie zijn gedaan, is er in Friesland nog geen reden tot ongerustheid. 10 oktober 1944: Correspondentieadres Chef-staf: (uitgeknipt) adres na lezing onmiddellijk vernietigen. 12 oktober 1944: Bij de arbeidersvordering (Arbeitseinsatz für Erdarbeiten) is gebleken, dat velen voor de intimidatie van de Duitsers zijn bezwe ken en uit vrees voor straf voor zichzelf en de gezinnen zich hebben aangemeld. Hoewel het moeilijk is hier een percentage te geven, lijkt het ons, dat zich 70-80 ®/o hebben gemeld, vermoedelijk nog meer. De houding van de leiders van de illegale groepen is geweest, dat de leden van al deze organisaties moeten weigeren om zich te melden. Doen ze het wel, dan hebben ze hun plaatsen in deze groepen daardoor verloren. In Leeuwarden zijn tot nu toe geen repre sailles genomen. De dag vóór de melding werden veel maatregelen genomen, bijv. af zetting, aanhouding, controle P.B. Degenen, die niet gegaan zijn moeten zich niet op straat vertonen. Gewaarschuwd wordt voor het verrichten van koeriersdiensten in verpleegstersuni form, daar daarop zeer bijzondere controle zou bestaan. 16 oktober 1944: Er wordt nogmaals gewaarschuwd tegen provocatie van Duitse zijde, die tot doel heeft de verzetsgroepen tot ontijdige acties of tot bekendmaking van hun plaatsen te bewegen. Bij deze provocatie werd door handlangers van de S.D. in een enkel geval van Engelse uniformen gebruik gemaakt. In Leeuwarden-Huizum was zondag huis zoeking. Aantal slachtoffers gering. Men sen moeten in huis een schuilplaats hebben. Houdt in deze moeilijke tijd onze organisa tie bij elkaar. Betracht daarbij de meest mogelijke voorzichtigheid. 30 oktober 1944: In verband met de grote razzia van vrijdag j.l. te Leeuwarden was de verzending van post onmogelijk. Omdat er geen „haast- stukken" bij waren, vindt de verzending heden (dinsdag) plaats. Een groot aantal mannen is bezweken voor de intimidatie van de Duitsers en heeft zich uit vrees gemeld. Naar schatting plm. 1500 man. Wie de risico durfde aanvaarden en zich verborg in een behoorlijke schuilplaats is niet gevonden of wilden ze niet vinden. Weer bleek, dat over 't algemeen er niet serieus werd gezocht. Zorg voor een goede schuilplaats en laat u niet intimideren. 31 oktober 1944: Door Grüne Polizei worden te Leeuwarden zo nu en dan razzia's gehouden, welke tel kens weer slachtoffers opleveren. Ook in de provincie, buiten Leeuwarden, controleren zij streng. De groep Grüne Poli zei bedraagt in Friesland naar schatting 200 a 300 man. Naast deze groep zijn in verscheidene plaatsen groepen Grenzpolizei gedetacheerd, van meestal 20. tot 25 man bij elkaar. Op hun auto's staat het woord ZOLL, op nummerbord de letters M.F. Op de epauletten der manschappen staan de letters R.S.V., d.w.z. Reichs Sicherheits Ver band. De controles van de Grenzpolizei zijn niet zo scherp als van de Grüne Polizei, maar ze heeft belangstelling voor onderduikers, ook voor levensmiddelen. In de meeste plaatsen worden opgeroepen de mannelijke personen tussen 17 en 45 jaar, ook tot 50 en tot 55 jaar. De oogst is groot geweest. Leeuwarden niet 1500 maar 2500. Het voorbeeld in de hoofdstad is niet S. Camping, in de oorlog chel-stai N.B.S. in Friesland, nu voorzitter van het Comité Herdenking Bevrijding. Er is de afgelopen twintig jaren zoveel geschreven over de oorlog en de bezetting, ook wat de plaatselijke geschiedenis be treft, dat het moeilijk is nieuwe feiten en facetten aan het licht te brengen. Natuur lijk, er is veel verborgen gebleven van wat hier in die jaren is gebeurd, maar men komt steeds weer voor gelijksoortige din gen te staan. Militair geweld is hier nau welijks voelbaar geweest, de honger heeft hier niet de schrijnende omvang gehad, die in het westen van het land is gekend. Spectaculaire gebeurtenissen waren er slechts weinig, behalve de overval op het Huis van Bewaring, die door de film inter nationale faam heeft gekregen. Het leed dat hier is aangericht ligt ver scholen in en is versnipperd over vele in dividuele gevallen. Zelfs het wegvoeren der Joden (meer dan 500 Leeuwarders zijn als gevolg van deze deportaties omge komen viel niet op door een macabere massaliteit. Ze gingen, met het weinige dat ze mochten meenemen. Ze gingen er gens naar toe waar ze zouden moeten wer ken; ook de kinderen, die aan de hand werden meegevoerd of op de arm gedragen. De vernietigingskampen waren ver; bij de Leeuwarders van toen (Joods of niet-Joods) kwam de gedachte eraan zelfs niet op. Het gebeurde in hoofdzaak elders: het oorlogsgeweld, de moord, de honger. En toch hebben we ook hier zeer direkt, gees telijk en lijfelijk, met de bezetter te maken gehad. Dit geldt vooral voor het verzet. Aan de schaarse, bewaard gebleven docu menten van het verzet is het onderstaande ontleend. De heer S. Camping, chef-staf van de Nederlandse Binnenlandse Strijd krachten, nu zeer in theorie „rustend bur ger" (hij is voorzitter van het Comité Her denking Bevrijding), beschikt nog over een map met rapporten uit het laatst van de oorlog en het begin van de bevrijding. We hebben er delen uitgehaald, die speciaal betrekking hebben op Leeuwarden. Er komen geen schokkende dingen in voor, en er zitten hiaten in het dossier, maar wel rijst naar ons gevoel uit de veelheid van mededelingen iets op van de sfeer waarin toen werd geleefd waarin in het bijzon der de mensen van het verzet leefden SCOUT kampeervouwwagen. Trekhaken en alle onderdelen voor caravans. EN ZEILMAKERIJ BUNGALOW- en diverse andere modellen tenten. Tuinmeubelen en parasols. VERLENGDE SCHRANS 81 - TEL. 27023 Tevens volledige uitrustingen. Zonweringen. LEEUWARDEN

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 6