Bevrijd, maar elders nog strijd Oh-s bwr ij kings meisje 15 april 1945: 5.30: S.D.-gebouw Burmaniahuis in beslag genomen als Stafkwar tier N.B.S. 12.00: Eerste Canadese tank. 18.00: Staf werkt met 1 3 secties. 9 17 april: Bezoek Prins Bernhard met staf officieren van 20.00 tot 1.00. van Albrecht). Bij Ortskommandantur en Ordnungspolizei enz. (omgeving Zaailand— Zuiderstraat) staan weer verscheidene wa gens RK, o.a. nummers 162 en 183 en nog wel 7 andere. Surrogaatpolitie gereed voor vertrek. Heden om 11.00 gesignaleerd de politieauto van Inspecteur Huiskens en collega Van Leur, vol met politiemensen en vrouwen en kof fers. Daarachter nog een dito beladen volg- wagen. Kwamen van Westersingel en gin gen richting Spanjaardlaan (niet Harlinger- straatweg) op. Overigens heeft het de meeste schijn, dat via Leeuwarden de resten van Wehrmacht en Partei vertrekken om over Harlingen een „veilig" heenkomen te zoeken. Beschie ting van schepen kan dan niet voldoende worden aanbevolen. 15 april 17.15 uur: Kriegslazaret (Kazerne). Hier is tevens de Centrale Keuken voor de andere lazaretten. Duitsers vragen of ze vrijgeleide kunnen krijgen om eten rond te brengen. 15 april 17.15 uur: In de Ferd. Bolstraat te Huizum is munitie gevonden. Is overgebracht naar politiebu reau te Huizum. 15 april 17.15 uur: Geneeskundige Dienst is te bereiken in Ga rage Centrum, telefoon 6178. 15 april 10.50 uur: P. Ettema, Groot Schavernek no 13 Leeu warden. Hier logeert iemand die heeft ge vraagd zijn S.D.uniform te verbergen. Hij logeert op kamer 4. 15 april 17.45 uur: Sectie IV. Uit Holwerd-Ternaard wordt be richt dat 30 Duitsers, vermoedelijk Grüne Polizei, zich in de Polder hebben verscholen. N.B.S. heeft de verwachte hulp van Engel se tanks nog niet ontvangen en kan de si tuatie niet meester worden. Verzoekt hulp uit Leeuwarden. 15 april 20.00 uur: Leeuwarden heeft 110 gevangenen, geen gewonden, geen doden. 16 april 10.50 uur: Hedenmiddag 4 uur op het stadhuis bijeen komst met de Brigade Commandant der Als was zij van vorstelijken bloede, zo wap peren op de verjaardag van mejuffrouw Jannetje Jetten in Leeuwarden de vlaggen. Dat is op 15 april en het is dus wel duide lijk, dat we hier te maken hebben met het traditionele vlagvertoon op de Leeuwarder bevrijdingsdag. Toch mag mej. Jetten zich dit feestbetoon wel een beetje toeëigenen, want niet alleen is ze op 15 april jarig, ze is ook geboren op deze bevrijdingsdag, 15 april 1945. Voor de familie Jetten verliep die dag dus wel een beetje anders dan voor de meeste Leeuwarders, die in een feestende stad de eerste Canadezen konden in- en de laatste Duitsers uitluiden. Precies op de dag af heeft Jannetje de Duitse bezetting misge lopen, precies op de dag af heeft ze de na de oorlog herwonnen vrijheid beleefd a.1 is ze zich van de eerste periode daarvan niet bepaald bewust geweest. Mej. Jetten heeft voor het eerst een bijzon dere plaats ingenomen tijdens de vijftiende bevrijdingsviering, in 1960 dus. Toen kregen we in Leeuwarden bezoek van zo'n honderd militairen van de Royal Canadian Dragoons, het Canadese regiment, dat in 1945 Leeu warden had bevrijd. Als Leeuwarder „Libe- rationgirl" mocht Jannetje de Canadese commandant bloemen aanbieden en de mili tairen brachten met elkaar een flink gelds bedrag op om haar de gelegenheid te geven een paar mooie geschenken uit te zoeken. Nu is zij twintig geworden. Waarschijnlijk krijgt ze straks, op 5 mei, nog een rolletje te spelen bij de bevrijdingsviering. Ze is en ze blijft nu eenmaal het Leeuwarder Bevrijdingsmeisje. En voor de rest past het ons alleen maar te verzuchten: kleine kinderen worden groot. Canadese troepen. Gew. Staf moet aan wezig zijn. 16 april 13.30 uur: Kooten. Lege open (D?) auto gepantserd richting Leeuwarden. Vermoedelijk niet ver van Leeuwarden, tenzij onderweg een an dere richting ingeslagen. Inzittenden: 3 Grüne uniform mannen, reeds 1 NBS-man bij Kooten doodgeschoten. 16 april 19.30 uur: Bouke Lycklema, die te Drachten gewond is, is in Bonifatiushospitaal overleden. 16 april 21.00 uur: Dr. Lindner is in Franeker en blijft daar. Richt een noodziekenhuis in in de Psychia trische Inrichting. Stuurt Rode Kruiswagen terug naar Leeuwarden. Verzoekt dit te wil len doorgeven aan het Rode Kruis. 16 april: Van Compagniescommandant West aan Lei der Gewestelijke Staf. Aan u wordt mede gedeeld, dat 93 krijgsgevangenen van de gevangenis om 20.00 uur zijn overgebracht naar school 12. U wordt verzocht dit mede te delen aan het Geallieerde Opperbevel. 17 april 7.30 uur: Comm. Beurs. 10 man bewaking zijn 24 uur in actie geweest. Aflossing noodzakelijk. Zo mogelijk meer dan 10 man per dag ter beschikking stellen. Onnoemelijk veel heelt ons volk te danken aan hen die ondergronds" streden. Hier het zinnebeeld van hun verzet te Leeuwarden, het monument in de Prinsentuin.

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 9