MAKELAARSKANTOOR HELLEMA ZN. Het adres sinds 1898 voor onroerende goederen Schietsport komt voort uit de weerbaarheid Twee schietverenigingen in Leeuwarden Toerfietsen, Sportfietsen, Kinderfietsen ,mummu Nieuweweg 7-9 Leeuwarden Telefoon 23117* ïi Een sportvereniging, die bestaat bij de gratie van het Weerbaarheidsbesluit moet wel iets bijzonders zijn. Dergelijke verenigingen we doelen op de schiet verenigingen zijn de buitenbeentjes van de Nederlandse sportbeoefening. In de zin der wet behoort een schietvereniging niet onder de sport te worden ingedeeld, maar bij de defensieDe wet tolereert alleen schietverenigingen, wanneer zij het juist schieten in het belang van 's lands weerbaarheid bevorde ren. Een onzinnige situatie, maar gezien de historie een vrij logische situatie. Een sport die een jaar of vier, vijf geleden tot grote bloei kwam. Niet alleen een geweer. Jos Hoekzema en Sytze van der Meer bei den leden van „Hertog Hendrik" hebben ons verteld over de sport schieten. De Koninklijke schietvereniging „Hertog Hendrik" heeft in Tivoli aan de Huizumerlaan een schietbaan. Eens in de week komen de leden hier bijeen om elkaar af te troeven in het scherpschieten. Als leek zou men zeggen een buks en een schijf en klaar is kees. Verre van dat. De man, die geknield op de grond het geweer in de aanslag heeft, lijkt een vorser, die ergens op de noordpool een ijsbeer probeert neer te leggen. Van top tot teen is alles schiettuig wat de schutter draagt. De pet met de oog kleppen, het jak met de leren afzettingen op mouwen en schouder, de leren broek en de schoenen, die op skischoenen lijken en niet te vergeten de handschoenen. De schouder riemen en de handriem die het geweer 'dragen', De meeste schietverenigingen zijn opgericht in het begin van de twintigste eeuw rond de verloving van Koningin Wilhelmina met Prins Hendrik. De namen van de beide Leeu warder schietverenigingen „Wilhelmina" (de oudste) en de Koninklijke schietvereniging „Hertog Hendrik", kunnen dit niet beter aan tonen. De schietverenigingen kwamen voort uit de militaire sociëteiten en de kadervereni gingen van de plaatselijke schutterijen. Aan vankelijk stond de gezelligheidsfactor voorop, zonder dat men zich al te zeer oefende in weerbaarheid. Toch heeft 's lands weerbaar heid altijd een grote rol gespeeld bij deze uit militaire kring voortgesproten verenigingen. Het was in den beginne een soort vrijwilligers korps ter ondersteuning van het leger. Dit mili taire tintje is allang uit alle schietverenigingen verdwenen. Alleen de wet herinnert er nog aan en soms een naam van een vereniging, zoals de Groninger vereniging ,,'s Lands Weer baarheid". Nu zijn er alleen nog schietvereni gingen, die het schieten als sport beoefenen. completeren de sportkledij van de schutter. Het is niet een goedkope sport. De buks meestal kaliber 22, de zogenaamde petit carabine hoeft niet het duurste te zijn, want de vereni ging beschikt over eigen buksen. Een com petitieavond komt echter al met al gauw op een 8.a 10.aan contributie, aan kogels (6 ct per stuk), kaarten om op te schie ten en de consumpties die men gebruikt. De 12 meter binnenbaan is de meest gebruik te. Slechts een enkeling is bekwaam op de 50 meter buitenbaan. Leeuwarden heeft trouwens niet een dergelijk oefenterrein. Er zijn wel plannen. In Oranjewoud kan de vereniging namelijk een stukje terrein krijgen, maar het wachten is op 5000.De goede verstaan der zal begrijpen, dat „Hertog Hendrik" geen rijke vereniging is. De vereniging telt onge veer 30 leden. De leden schieten niet alleen in onderlinge competities, maar komen ook uit tegen andere clubs. „Hertog Hendrik" heeft bijvoorbeeld de jaarlijkse organisatie van een groots tooernooi. Het overkoepelende orgaan van alle schietverenigingen in Nederland is de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Scherpschutters. Stille sport Het klinkt tegenstrijdig, maar de schietsport wordt wel aangeduid als de „Most silent sport" (meest stille sport). De knal van het geweer is het enige, wat de rust kan en mag verstoren, want de aanlegger moet zich voor de volle 100 procent concentreren. Het schieten is bij uitstek een zeer individuele sport. De schut ter is alleen maar met zich zelf en het materi aal bezig, wat er achter hem gebeurt merkt hij niet en voor hem is alleen maar de schijf met precies in het midden het magische zwarte puntje, de roos. Het schieten is ook niet iets dat veel publiek op de been brengt, want het is geen kijksport. Alleen met een verrekijker is het resultaat van de schutter te beoordelen. Is het daarom een sport juist voor u? Ga dan eens een avond naar een van de Leeuwarder schietverenigin gen, maar bedenk wel dat u een bepaalde eisen moet voldoen al voor u een „vrijwillige landverdediger" wordt. U mag niet uit de mili taire dienst gezet zijn en u mag ook niet het recht verspeeld hebben om bij de gewapende macht te dienen. Een lichaamsgebrek is geen reden om geweigerd te worden, maar een at test van een arts is wel noodzakelijk. Marinus de Boer niet duur, maar duurzaar n, dat is GAZELLE Gazelle-, Solex-, Rap-, Typhoon- en Honda- bromfietsen

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 11