Praciische hulp méér dan oud papier Van ouds Wigersma sinds 1855 DAMES- EN HERENMODE NaauwB Tel.27984 Leeuwarden onder één dak, een mannentehuis en een kin dertehuis en in dit kindertehuis is een afdeling ondergebracht, waar meerderjarige vrouwen verblijven. Het kindertehuis is een door de justitie goedgekeurd doorgangshuis voor ge zinsverpleging. De kinderen (jongens van 0 tot 15 jaar en meisjes van 0 tot 21 jaar) kun nen er geplaatst worden op verzoek van de Het zijn vertrouwde verschijningen in het Leeuwarder stadsbeeld: de vracht wagens van de Practische Hulp en de P.H.-mannen. Bijna zo vertrouwd, dat de Leeuwarders deze met papier, lompen en metaal sjouwende mannen vereen zelvigen met de vereniging en het tehuis Practische Hulp. Toch gaat achter deze fagade iets geheel anders schuil. Niet alle Leeuwarders weten welk sociaal stre ven vergroeid is met de thans veertigjarige vereniging Practische Hulp. Papiersorteren onder vrouwelijk toezicht De vereniging Practische Hulp is veertig jaar geleden opgericht door ds. J. A. Visscher. Vele stadgenoten zullen hem nog wel kennen als de bewoner van Baens Ein. Ds. Visscher was secretaris van de landelijke stichting landkolo- nisatie en inwendige zending. Hij is ook jaren werkzaam geweest op de povere Friese heide. Hier leerde hij de nood van de bevolking ken nen en hij maakte hun probleem tot zijn pro bleem. Hij cijferde zichzelf volkomen weg, wanneer het er om ging deze mensen iets ge lukkiger te maken. Vanuit deze bewogenheid kwam hij met de idee in Leeuwarden een te huis voor daklozen op te richten. De oprich tingsvergadering is bijgewoond door Mr R. Römer, de heer G. Grondsma en de heer W. H. van Eyck van Heslinga. Alleen de heer Van Eyck van Heslinga leeft niet meer, de beide anderen zijn nog tot op de dag van vandaag bestuurslid en de heer Römer is zelfs voor zitter van de vereniging. Voor de armenraad vertegenwoordigde de heer Oudier de gemeen te tijdens de oprichtingsvergadering. Zonder een rooie cent op zak is de vereniging haar werk begonnen. Het was maart 1925, toen de eerste 'dakloze' mannen en vrouwen hun intrek namen in de oude barakken van de Engelse geïnterneerden uit de eerste wereldoor log aan de Molenstraat/Westerparkstraat. Op 2 juli 1925 volgde de officiële opening en van daar dat voor elk jubileum van de vereni ging deze datum als 'officieel' wordt aange houden. Het onderdak in de barakken was van tijdelijke aard. Zodra het bestuur zag dat zo iets in een behoefte voorzag, zijn er plannen gemaakt voor een eigen tehuis, voor een meer waardig 'onderdak'. In oktober 1930 betrok P.H. het gebouw aan de Pioenstraat. Werken voor de kost Direct al vanaf het begin hebben de mannen, die bij P.H. aanklopten en onderdak kregen moeten werken voor 'het bedrijf', dat aan het tehuis is verbonden, namelijk de han del in oud papier, lompen, metalen en oud schoeisel. Hiermee kunnen zij de kost ver dienen en ze krijgen daarenboven zakgeld. De vrouwen vinden werk in de huishouding van het tehuis en wanneer men weet dat de kin derafdeling, die overigens geheel los van de mannenafdeling staat, meestal bezet is door een vijftig baby's, kleuters en oudere kinde ren, dan zal men ook beseffen dat er werk aan de winkel is. Het gaat er nu trouwens wel iets anders toe dan veertig jaar geleden het geval was. Vroe ger lag het accent meer op „daklozen", maar nu zijn er in het tehuis alleen nog maar „thuis lozen". Dit betekent dat er voorheen vooral gezinnen in het tehuis zijn opgenomen, die letterlijk geen dak meer boven het hoofd hadden. Ideaal was de opname in het tehuis dan niet, want het gezin leefde volkomen ge scheiden. Mannen en vrouwen en kinderen in een aparte afdeling. Voorheen was het ook zo, dat de mannen of vrouwen op eigen initia tief bij het tehuis konden aankloppen en dan ook werden toegelaten, maar tegenwoordig loopt alles over de schijf van de gemeente lijke Sociale Dienst, die samenwerkt met alle kerkelijke en humanistische instellingen. Doorgangshuis De kinderafdeling is een tehuis op zichzelf in de vereniging: het zijn eigenlijk twee tehuizen

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 15