KERSTMIS 1965 (Foto Anneke Bleeker) Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 14e jaargang no. 12 december 1965 Redactie-commissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 3,00 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden BIJ DE FOTO OP DE VOORPAGINA De jeugd van nu en die van honderd jaar geleden. Een bezoekster van het stadhuis tijdens een der jubileum-ex cursies bekijkt het portret van de zus ter (in Fries costuum) van de schilder Jan Hendrik Hymans, in Leeuwarden geboren in 1806, overleden in 1888. (Zie ook pag. 9). Nee, we hebben hem niet voor u: de foto van het takje hulst met het bran dende kaarsje. Het had natuurlijk best gekund; in het archief was wel iets van deze aard te vinden geweest. Kersttakjes en kerstkaarsjes zijn hoogst traditioneel en reeds een oneindig aantal malen vertoond: op kaarten met „a merry Christmas and a Happy New Year", op programma's voor kerst bijeenkomsten en in banketbakkersadvertenties, ter ondersteuning van de verkoop van kerstkransen. Daar is natuurlijk helemaal niets op tegen, want traditie is een mooi ding en een kaarsje verspreidt een zacht flakkerend licht, dat aangenaam is voor de ogen en eveneens voor de geest. Het schept een geest van behaaglijkheid en die hebben we wel nodig bij dat vele loommakende eten en drinken. De gordijnen zijn dicht; de wereld is buitengesloten. Het is zeer warm in de kamer en in onze harten. We hebben hem niet, de foto van het takje en het brandende kaarsje en evenmin van het besneeuwde stadsbeeld, met al die witte daken en tele visieantennes en auto's. Heel mooi, heel romantisch en heel geruststellend bovendien, want zo'n witte deken egaliseert heel de wereld onder een smetteloos kleed. Maar wie zegt ons, dat het met Kerstmis zal sneeuwen? Dat willen alleen de kerstkaarten ons doen geloven. Op deze pagina staat een foto, die op een regenachtige avond is gemaakt uit een auto, die op de noordelijke ringweg reed. U zult het, nemen wij aan, een vreemde foto vinden: de lichtplekken van de straatlantaarns en de verstrooiing van het licht door de beregende voorruit. Het is geen behaaglijk beeld. Het is een foto, die eenzaamheid, verontrus ting en onzekerheid meedraagt. De eenzame mens, die zich moet richten op het vertroebelde beeld der lichten, die wel de weg wijzen, maar niet ver tellen wat er verderop kan passeren. Misschien wil het er niet bij u in, dat we deze foto speciaal hebben gekozen voor ons kerst- en nieuwjaarsnummer. In plaats van de takjes en de kaarsjes en de witte daken. En wanneer u mocht menen, dat deze lichtjes niet symbolisch zijn voor Kerstmis 1965, sla dan deze pagina om. Er staat nog veel meer te lezen in dit laatste nummer in dit jaar... 3

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 3