Friese blinden „buitenspel"? mm L.DEVkIES fHP H O E n E N Monteur Allemaal leuk Metselaar Verpleegster Toerfietsen, Sportfietsen, Kinderfietsen MAYSER MOORES STETSON Herenmodes Roosensteïn 7 Jan B: Ik zou graag monteur willen worden. Ik vind het mooi om in een auto te rijden en te maken. Een stuk gevormd blik en een ijzeren blok er in en dan rijdt hij Een Amerikaanse auto gaat 900 km en als hij stil staat, dan staat-ie bijna op de velgen Het is wel eens gebeurd, dat er een motor ontploft is en zo'n coureur moet wel erg veel lef hebben om in zo'n wa gen te rijden en dan zeggen de mensen: „Ja maar daar wordt hij ook goed voor betaald". Maar zijn leven hangt er ook van af, als de motor ontploft dan is de coureur er ook ge weest Grietje H.: Toen ik de eerste dag van de kleuterschool kwam, zei ik direkt tegen mijn moeder: „Mem, ik wol juf wirre". Mijn moeder zei, dat ik dan beter Nederlands of goed Fries moest gaan spreken. Dat juf worden heb ik lang volge houden. Maar in de derde klas zei een meisje tegen mij, dat in de winkel staan veel mooier is. Toen ik er eens goed over nadacht kwam ik tot de ontdekking, dat ze gelijk had. Maar dan in een snoepwinkelMaar toen kregen we televisie en ik wou televisieomroepster worden. Maar nu ik in de 6e klas zit voel ik veel voor verpleegster of kinderverzorgster In het ziekenhuis zou ik dan ook liefst kinde ren verplegen van ongeveer 3 tot 12. Och, later denk ik ook weer: het kan me niets schelen, het is allemaal wel leuk. Ik heb ook veel boeken gelezen van Albert Zweitzer en Florence Nichtingaal. Dat zou ik natuurlijk nooit kunnen. Die van Albert Zweitzer waren ook erg leerzaam Dat zou ik ook wel wil len, maar het is er veel te warm en daar kan ik niet tegen Adri: Ik wil metselaar worden, omdat ik het in een fabriek veel te lawaaierig vind en daar kan ik niet tegen. Misschien word ik dan wel doof en dat is niet zo leuk Ik wil ook metselaar worden omdat ik dan niet zo gauw moe kan worden. En ik kan zo maar werk vinden, want er zijn heus niet te veel metselaars En als ik dan werk heb, blijf ik altijd bij dezelfde werkgever, als ik ten minste een redelijk loon krijg, want dan krijg ik steeds meer loon en dan word ik niet arm, zodat ik een behoorlijk huis kan kopen. Ik wil ook metselaar worden, omdat Leeuwarden een grote stad wordt zon der woningnood. Tenslotte Martha: Het is heel moeilijk en daarom zal ik eens goed nadenken. Alles is wel leuk: verpleeg ster, kapster, winkeljuffrouw, schooljuf Patatkraam, sja misschien, maar dan hoef ik geen eten 's avonds, omdat ik dan vol patat zitAls ik wat worden wil moet ik er voor leren. Dat is altijd zo, dat wil ik ook wel. Maar niet zo lang. Dat houd ik niet vol. Verpleegster vind ik ook leuk. Dat ga ik worden. Babyver pleegster, dat ga ik worden. Eindelijk al die leuke kindertjes, dat ik daar niet eerder aan heb gedacht. Zulke schattige kindjes. Ik zie me al. „Béééé." „Och heb je dorst? Ik zal even de fles halen Ik oefen wel met de hond of de kat. Dan trek ik ze kleren aan en dan doe ik net alsof het babies zijn. Dan leg ik ze in het poppenledikant. Ze trappelen als echte babies. Maar soms willen ze niet niet duur, maar duurzaan It/ dat is G A Z E L L E Gazelle-, Solex-, Rap-, Typhoon- en n"v. Honda- VOORSTREEK 65-67 - Tel 24596 bromfietsen In het oktobernummer van „Leeuwarder Gemeenschap" kwam een artikel voor van de hand van de heer M. de Boer over de Friese blinden. Daarbij was een foto opge nomen van de blinde telefoniste die nu al jarenlang de telefooncentrale bij de Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Fries land bedient. Uit het artikel blijkt, dat velen het blind- zijn als een soort invaliditeit beschouwen en dit is het natuurlijk meestal ook, maar niet voor ieder beroep. Wordt een blinde als volwaardige aange steld op een plaats in het arbeidsproces waarvoor hij of zij volledig geschikt is, dan zal het enkele feit, dat de blinde vanuit de eenzaamheid waarin hij dikwijls leeft, \j Beijerstraat 5, Leeuwarden als volwaardige wordt opgenomen in de samenleving ten gevolge hebben, dat hij zich ten volle geeft aan de hem toever trouwde taak. In de tweede plaats zal hij zich, mede ten gevolge van zijn gebrek, niet spoedig laten afleiden van zijn werk. Hij zal doen wat in zijn vermogen ligt om bij het vervullen van zijn taak geen fouten te maken en hij is daartoe door zijn handicap veelal in een gunstige positie. Is een blinde voor een bepaald beroep (zo als telefoniste) volledig valide, dan is er de kans op een meer dan normale pres tatie. Een blinde houdt niet van medelijden, maar wie hem in dienst neemt voor een functie waarvoor hij valide is, behoeft dit niet uit medelijden te doen. Blijkens onze ervaring kan men een blind medemens weer „uitzicht" geven in het leven en daarbij handelen in overeenstem ming met het belang van het bedrijf. Een afdeling van het Gewestelijk Arbeids bureau in Friesland zorgt op voortreffelijke wijze en kosteloos voor de opleiding en het „coachen" van de blinde op die plaats in het bedrijfsleven, waarvoor hij geschikt is. Secretaris Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Friesland COATS De advertentie van een Leeuwarder kledingmagazijn die wij in een onzer dagbladen aantroffen, is slechts een voorbeeld uit vele. Er worden „korte coats" in aangeboden en dat zijn, zoals u wel zult weten, „korte jassen" of „short jassen". Maar bent u zo goed in uw talen, dat u ook meteen kunt zeggen wat een „caban" is? Ze worden bij dezelfde gelegenheid te koop aangeboden voor prijzen van 42,75 tot 46,75 en dat moet voordelig zijn, indien de be trokken firma ons althans niet bij voortduring een rad voor ogen draait. Wij wisten niet wat een „caban" is en meenden aanvankelijk, dat het een Engels woord zou zijn. Het Engels woordenboek van K. ten Bruggencate en A. Broers gaf echter geen uitkomst en daarom wend den wij ons tot het Frans woordenboek van C. R. C. Herckenrath en Albert Dory. Dat was raak, want deze heren wisten ons te be richten, dat een „caban" een regenmantel met kap en mouwen, dan wel een matrozenjas is. Misschien was het dus wel „Sailor-style", zoals ook de marineratiné jongenscoat in de prijzen van 34,75 tot 39,75. Wanneer u nu denkt, dat u bij deze firma alleen terecht kunt indien u de akten Engels en Frans M.O. bezit, dan zoekt u het te ver. Het gebruik der bovenvermelde aanduidingen berust meer op het feit, dat de opstellers dezer advertenties grapjassen en lolbroeken zijn (joke-coats en fun-pants).

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 7