li Ai /TBokraa Jé#' hi EC i >Jtë38imm wniw i i -.3, tmOSKf P eP!h4 t 11 il ISi H v.' H iy\ Op zaterdag 15 januari werd op de Leeuwarder ijsbaan het kortebaan-kampioenschap voor vrouwen verreden. Grietje Lukkes-Oosterhof uit Wolvega werd winnares. (vervolg van pagina 9) In de fabriek werden de volgende werkzaam heden uitgevoerd: „1°. Het Weven van ruwe katoenen stoffen met den snelspoel, waartoe de grondstoffen, als de ketting en inslag, uit Engeland aange voerd, doch spoedig uit de spinnerijen van Haarlem, Enschede of Almelo zullen kunnen genomen worden. 2°. Het Zwart- en Blaauw-Verwen van ge wone linnens. 3°. Het Drukken en Verwen van katoenen met allerlei figuren in alle kleuren. 4°. Het Steken van de houten Vormen tot het drukken vereischt, welke vormen in grooten getale in een afzonderlijk vertrek bewaard worden. 5°. Het Klanderen of Gladpersen van de ge- verwde stoffen tusschen warme cilinders, wel ke door een rondloopend paard in beweging gebragt worden. 6°. Het Steendrukken van katoenen Doeken." In het bedrijf werkten: ,,40 meisjes, wier ouders elders den kost ver dienen; 32 meisjes, die door hare verdienst de ouders ondersteunen of geheel verzorgen, zoodat de fabrijk ongeveer een drievoudig getal onder houdt; 52 getrouwde mannen met huisgezinnen (voor een groot gedeelte die als Schutters uitgetrok ken en aan goede ondergeschiktheid gewoon zijn geweest); welk getal door de fabrijk ver zorgde personen verviervoudigd kan worden; en 38 ongetrouwde mannen en jongens, die ten deele zich zeiven, ten deele ook hunne betrek kingen onderhouden, zoodat wij hun getal op 50 mogen rekenen, dan mag men vertrou wen, dat de fabrijk onmiddelijk in de behoef ten van ongeveer 400 personen voorziet. Het interessantst zijn voor ons ongetwijfeld de arbeidsvoorwaarden, waarover Eekhoff het vol gende weet te berichten: „Tot werklieden in deze fabrijk zijn zoodanige kinderen, jonge lieden en volwassene personen, zonder onderscheid van Godsdienstige belijde nis, opgenomen, die zich bereid verklaarden om door ijver, naauwlettendheid en goed ge drag een behoorlijk loon te verdienen. De hun aangewezene werkzaamheden worden vervol gens door een Reglement van Orde geregeld, en alle verzuim of kwaadwilligheid met eene daaraan geevenredigde boete gestraft. Deze boeten en de giften der bezigtigers van de fa brijk worden gestort in een onderling Verple- gingsfonds voor zieke werklieden, die koste loos geneeskundige hulp en eene wekelijksche toelage van één Gulden genieten, voor welk genot ieder van de verdienst 6 Cent in de week moet laten korten alles volgens een afzon derlijk Reglement. Behalve deze en andere middelen, welke aan gewend worden om de arbeidzaamheid aan te moedigen, noemen wij nog die, dat aan elk der werklieden 's morgens om 8 uur twee sneden broods met kaas en boter (in de vier winter maanden echter niet) om elf uur eene kom koffij en 's namiddags te 4 uur eene kom thee wordt uitgereikt; alsmede, dat de Eigenaar jaarlijks onder diegenen, welke twee jaren in de fabrijk gewerkt hebben, laat verloten: voor de meisjes een gouden en een zilveren Oorijzer voor de mannen en jongens een Tiengulden stuk en voor allen verscheidene Kleedingstuk- ken, van in de fabrijk bewerkte stoffen." De hooggestemde verwachtingen van Eekhoff over de toekomst van het bedrijf zijn niet be waarheid. Het is geruisloos verdwenen; om streeks 1845 is er geen spoor meer van over. De enige herinnering aan de weverij en stof- drukkerij is een doek met voorstellingen van Leeuwarden en Friese klederdrachten. Op de voorpagina van dit nummer is het middendeel van deze doek gereproduceerd: een curieus aanzicht op Leeuwarden uit de eerste helft van de vorige eeuw. Wij zouden inmiddels niet willen besluiten zon der de mogelijke indruk weg te nemen, dat wij de industrialisatiepoging van Bruinsma en de waardering daarvoor die uit het artikel van Eekhoff blijkt, in hun waarde onderschatten. In 1834 heerste een duffe geest in ons goede vaderland, die elke poging tot vernieuwing tot een bijzondere uiting van ondernemingszin maakte. En onder de historici kwam en komt wel eens minder begrip voor heden en toe komst voor dan hier bij Eekhoff kan worden geconstateerd. I X Van ouds Wigersma JU sinds 1855 DAMES- EN HERENMODE Naauw8 Tel.27984 Leeuwarden f 'f §11

Leeuwarder Gemeenschap | 1966 | | pagina 11