Maatregelen als in Limburg zijn ook hier nodig S Burgemeester over de positie van Leeuwarden Op 21 december van het vorige jaar werd de begroting voor 1966 door de Leeuwarder raad behandeld. Het was de laatste begrotingsvergadering onder voorzitterschap van burgemeester mr. A. A. M. van der Meulen. Bij de beantwoording van de sprekers bij de algemene beschou wingen heeit mr. Van der Meulen zijn visie gegeven op een aantal gemeentelijke problemen, vooral in samen hang met de ontwikkeling van Leeuwarden (woning bouw, bevolkingsgroei, werkgelegenheid enz.). Wij publiceren deze toespraak hieronder vrijwel onver kort in de vorm, zoals deze zal voorkomen in het officiële raadsverslag. Waar deze verslagen van een bandopname worden uitgetikt, is mr. Van der Meulen hier in zijn eigen spreekstijl aan het woord. Naar alle waarschijnlijkheid zal het zijn laatste toespraak in de raad zijn geweest, afgezien van de bijzondere vergadering op 28 februari, waarin afscheid van hem zal worden genomen. Gaat het goed met de industrialisatie? Gaat het wel goed met de groei van Leeuwarden? En als dat soms niet het geval mocht zijn, wat zijn dan de redenen van de hapering? En dan ook onmiddellijk daarna: wat is er aan te doen? Nu kan ik wel zeggen, dat de groei van het aantal arbeidsplaatsen in de industrieën die in Leeuwarden gevestigd zijn, verhoudingsgewijze niet kleiner is dan de groei van het totaal der arbeidsplaatsen in de Friese industrieën. Ik ge loof zelfs, dat het percentsgewijze nog altijd een beetje groter is. Maar dat neemt niet weg, dat wij er, wat de industrialisatie van Fries land en van Leeuwarden betreft, naar onze mening nog lang niet zijn. Het is naar ons in zicht nog maar een begin en wij kunnen toch ook wel stellen, dat in de laatste tijd laten we zeggen zo ongeveer het laatste jaar toch een vertraging in die groei heeft plaats gevonden, die niet zonder bedenking is. En dan ben ik het wel eens met de raadsleden, die Limburg hebben genoemd en aan wie het op gevallen is, dat elders in het land, waar zo plotseling vrees bestond voor stagnatie en BIJ DE FOTO OP DE VOORPAGINA Een merkwaardige prent van Leeuwarden in het begin van de vorige eeuw is op onze voor pagina weergegeven. Wanneer u wilt weten waar deze aibeelding vandaan komt, dan advi seren wij u het elders in dit nummer geplaatste artikel over de negentiende eeuwse textielfa brikant A. J. Bruinsma te lezen. Mr. A. A. M. van der Meulen, burgemeester van Leeuwarden voor expulsie van de bevolking, zo slagvaardig en fors is ingegrepen. In de zuidelijke provincies is na de bevrijding de natuurlijke bevolkingsaanwas opgevangen kunnen worden door de groei van de bestaans middelen in die provincies zelf, terwijl in het noorden van het land en dan in het bijzon der in Friesland en ook in Leeuwarden vele duizenden zijn moeten wegtrekken, omdat ze geen voldoende bestaansmiddelen vonden. De wijze, waarop het rijk nu bij die stagnatie in acute gevallen (als ik goed gelezen heb, nu ook in Deventer) is te hulp gekomen, namelijk door het medehelpen aan het vestigen of overplaat sen van belangrijke industrieën en het finan cieel deelnemen in de industrieën, en daarmee verder is gegaan dan tot dusver in de stimu leringsgebieden is gebeurd door de premie- en de prijsreductieregeling en de zorg voor de infrastructuur, doet toch bij ons ook zeer sterk de wens opkomen, dat ook in Friesland in het algemeen, en in Leeuwarden in het bijzonder, de hulp van het rijk zich verder zal uitstrek ken dan tot dusverre is gebeurd. En ik twijfel er niet aan, dat deze voorbeelden van elders niet alleen hier bij ons in Leeuwarden, maar ook in het gehele noorden van ons land een aandrang zal ontketenen bij het rijk om inder daad met die stagnerende industrialisatie in het noorden van het land af te rekenen in deze zin, dat een zeer actieve politiek zal worden gevoerd. Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap 15e jaargang no. 1 januari 1966 Redactie-commissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 3,00 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden Woningbouw. Wat de groei van Leeuwarden betreft, die is inderdaad, ook naar de mening van het col lege, stellig niet, zoals die had kunnen zijn. De heer wethouder Van der Schaaf heeft er al iets van gezegd, namelijk: Er valt niet positief een bepaalde oorzaak aan te geven. Het zal wel een complex van oorzaken zijn, maar naar onze overtuiging is toch één oorzaak zeer reëel en zeer belangrijk en wel het feit, dat de gemeente Leeuwarden in de loop van de jaren na de bevrijding niet die hoeveelheden woningen heeft kunnen bouwen als naar de mening van het gemeentebestuur voor Leeuwarden nodig was. Wij hebben reeds jaren geleden aan het provinciaal bestuur als onze mening te kennen gegeven, dat een woningcontingent van zeven- Éi achthonderd woningen per jaar noodzakelijk zou zijn om in de behoefde aan woningen m Leeuwarden te voorzien en het is dat wil ik nog heel duidelijk zeggen voor ons telkens opnieuw een bijzondere teleurstelling geweest, dat aan ons contingenten werden toegewezen, die in verhouding tot de contingenten, die toe gewezen werden aan andere Friese gemeenten, niet waren zoals wij meenden, dat ze behoorden te zijn. En we hebben nu de toestand, dat m Friesland in de meeste gemeenten toch bepaald niet ge sproken kan worden van een woningnood, al thans niet van een woningnood, zoals die waar van in Leeuwarden kan worden gesproken; dat in Friesland woningen leegstaan en dat er door belangrijke Friese gemeenten aan ingezetenen van Leeuwarden, die in Leeuwarden thuisho ren, die hier in Leeuwarden werk hebben, zelfs aan jonge gezinnen, woningen worden aange boden. En dat is ook niet een beeld van van- daag-de-dag, dat is een beeld, dat al geruime tijd duurt. En als dat juist is en dat is juist dan hapert er stellig iets aan de verdeling van de woningcontingenten en aan de toewij zing voor de gemeente Leeuwarden. En ik ge loof, dat het nu en in de komende jaren stellig noodzakelijk is, dat het gemeentebestuur van Leeuwarden zoals dat ook in het verleden is gebeurd, daar zeer nadrukkelijk de aandacht op vestigt. Natuurlijk is de te geringe woningbouw met het enige wat aan de groei van Leeuwarden hapert, maar ik herhaal naar ons inzicht is het een zeer belangrijk punt, want hoeveel mensen wonen buiten Leeuwarden en pendelen naar Leeuwarden en zouden in Leeuwarden willen wonen? Dat zijn er zeer velen en ook als ze het zelf niet zouden willen, dan zijn het de werkgevers wel, die de wens hebben, dat hun werknemers dichter bij hun werk wonen, om verlost te zijn van de reiskosten, van de ongelijke tijden van aankomst en vertrek, van inspringen van anderen op ogenblikken dat men nodig is, en dergelijke meer. Het is (Vervolg op pag. 5)

Leeuwarder Gemeenschap | 1966 | | pagina 3