tè* fa.Adema' s Bow wbedrijf I 1 Maatregelen als in Limburg zijn ook hier nodig 5 (Vervolg) ik herhaal toch ook stellig bij tal van werk gevers een zeer belangrijke wens, dat zij beter dan in het verleden kunnen slagen bij het zoe ken naar woningen voor hun werknemers en ook buiten elke leeftijdsgrens, want een leef tijdsgrens zoals wij die hier noodgedwongen in de voorgaande jaren hebben moeten aanhou den, soms zelfs van meer dan 50 jaar, later van 50 jaar en nu 45 jaar, houdt tóch een, ik mag wel zeggen, onzedelijk element in zich. Verdere ontwikkeling. Behalve op de verbetering van de woningsitua tie zal het gemeentebestuur van Leeuwarden ook bedacht moeten zijn op het voeren van een slagvaardig beleid op alle gebieden van zijn activiteit en ik hoop ook, dat de raad dit inzicht zal blijven tonen. In het verleden hééft de raad dit inzicht getoond. Er zal stellig de uiterste aandacht moeten worden besteed aan de tijdige grondverwerving, om de snelheid, waarmee verdere industrieterreinen worden ge reedgemaakt, aan de verdere accommodatie en aan het woonklimaat in Leeuwarden. Want het is tegenwoordig gewoonte om te rekenen met prognoses en dan is het jaar 2000 een soort magisch jaartal; men schijnt haast niet verder te kunnen kijken, maar als wij ons toch even baseren op een prognose voor het jaar 2000, dan houdt die in, dat Leeuwarden in het jaar 2000, dus over 35 jaar, 250.000 inwoners zal moeten tellen. Zoals het nu lijkt, met de be staande groei, is dat een volstrekte onmoge lijkheid. Maar ook al zouden we die 250.000 moeten verminderen, zeg tot 150.000 inwoners als streefgetal voor dat tijdstip, dan houdt dat toch in, dat er een enorme uitbreiding moet zijn van het wegennet, van het aantal wonin gen en van alles wat dit meebrengt. En dan geloof ik, dat wij ook weer gelukkig kunnen zijn, dat de raad het structuurplan van Leeu warden heeft aanvaard, maar dan zal het niet kunnen blijven bij een stuk op papier, dan zal ook in de komende jaren met kracht ge streefd moeten worden naar de realisatie van dit structuurplan. En niet alleen van dit struc tuurplan, maar ook van het binnenstadsplan. De stadssanering zal met voortvarendheid moe ten worden uitgevoerd, niet alleen wat de stra ten betreft, maar ook terzake van een punt, dat in de loop van dit jaar in ander verband in de raad ter sprake is geweest. Het is mijn overtuiging, dat er ook met grotere voortva rendheid dan tot dusverre mogelijk is geweest, aan krotopruiming zal moeten worden gedaan, want het is schandelijk voor onze stad, dat wij nog vele honderden krotten hebben, die, naar moderne begrippen, geen behoorlijke mense lijke bewoning opleveren. En de opschuiving is een taak, waaraan stellig met meer kracht dan tot dusverre door het gemeentebestuur zal moeten worden gewerkt. Maar daarnaast hebben we ook de zaken van stadsverfraaiing. Er is een restauratieprogram ma, een programma van restauraties van mo numenten. Er is zopas in dit verband nog ge sproken over het carillon en de heer Santema uitte de wens, dat er een vervanging van de St. Jacobstoren of Nieuwe Toren zal moeten komen, een wens, die door de heer Van der Schaaf niet reëel genoemd is. Ik geloof, dat, wanneer de burgerij dit werkelijk wenst en het gemeentebestuur dit wenst, de realiteit niet zo ver af is, en dat, wanneer men werkelijk deze waardevolle dingen beoogt, men dan ook de financiën ervoor kan en wil vinden. Misschien is nu bij de tegenwoordige financiële positie van Leeuwarden een bedrag van een miljoen gulden voor een speeltoren inderdaad een te hoog bedrag, maar dan zou ik toch wel willen zeggen, dat in een geheel van een gesaneerde binnenstad met een aantal monumenten en na het opruimen van krotten ook een speeltoren met het carillon boven deze oude binnenstad toch werkelijk, ook naar mijn overtuiging, een streven is, dat stellig zijn waarde heeft. Maar er zal ook meer moeten gebeuren. U heeft in een bijlage bij de aanbieding van de begroting een heel program gelezen, dat in de komende jaren zal moeten worden vervuld. De heer Tiekstra heeft het al gehad over de re creatie en de heer Ten Brug over het maat schappelijk werk, zodat ik van mijn kant daar niet meer over behoef te spreken. Maar dan hebben we toch een program met alleen al aan onrendabele of gedeeltelijk onrendabele wer ken van 175 miljoen. Daar zullen moeten wor den bijgeteld vele miljoenen voor rendabele werken, om dan nog niet te spreken van de scholen, die ook in het program nog niet ge noemd zijn, omdat die hun eigen financiering volgen. Ik geloof, dat de realisering van dit programma stellig niet vele jaren zal moeten vragen, maar dat het in een betrekkelijk klein aantal jaren zal moeten plaatsvinden. U vindt nu op het program op het gebied van de cultuur: een nieuwe openbare bibliotheek, het Princessehof, een punt, dat, naar ik hoop, heel binnenkort ook bij de raad zal kunnen worden aangebracht, een punt over de verdere zaalaccommodatie en de huisvesting van het bu reau culturele zaken. Dat zijn allemaal juist voor het woon- en leefklimaat van Leeuwarden bijzonder belangrijke punten. De bedragen ervan vallen echter in totaal toch nog weg tegen de veelheid van miljoenen, die enkel aan straten en dergelijke moeten worden uitgegeven. En wat de volksgezondheid be treft, er is gezegd en terecht dat het zo lang duurde met de plannen voor het zieken huis en het verpleegtehuis. Ja, als het gemeen tebestuur van Leeuwarden alleen met eigen diensten te maken had en niet met anderen, die in de plannen moeten worden gekend, dan zou alles veel vlugger kunnen gaan. Helaas is dat niet het geval en zijn juist de andere in stanties hier factoren geweest, die tot een grote vertraging aanleiding hebben gegeven. Wat het verpleegtehuis betreft, is pas op 13 juli van dit jaar van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid bericht gekomen, dat mede werking van het ministerie verleend zou wor den aan de bouw van een nieuw verpleegte huis tot een aantal van 180 bedden. Wat het ziekenhuis betreft, is er eerder een analoog bericht ingekomen, namelijk op 29 juli 1964. Dat was, wat het ziekenhuis aangaat, het ogen blik waarop de architect pas goed aan het werk kon gaan. Wat het verpleegtehuis betreft, had de dienst van Openbare Werken al eerder de zaak ter hand genomen. Mijn laatste berichten zijn, dat ondanks alle moeite en aandrang die er gedaan is, pas in de loop van de aanstaande zomer de plannen geheel besteksklaar zullen kunnen zijn. Ik voor mij had gehoopt, dat het in het najaar, zij het dan misschien later in het na jaar, had kunnen zijn. Het laatste bericht is, dat het pas veel later is. Als reden wordt op gegeven, dat juist de technische uitrusting van deze zaken en die is natuurlijk bij een mo dern ziekenhuis, speciaal bij een ziekenhuis, zeer uitgebreid zo veel meer tijd vraagt. In elk geval weet u nu, hoe deze zaken staan. Ik zal hier verder kort over zijn. Het spreekt vanzelf, dat bij een zo enorme taak in de ko mende jaren de diensten van de gemeente grote versterking zullen vragen, de ene meer, de andere minder, een versterking naar man kracht, naar bekwame mensen. Die zijn schaars helaas, maar die zullen toch moeten worden gevonden. Er zal ook aan de huisvesting van een aantal diensten een positieve, een grote uitbreiding gegeven moeten worden, want anders hebben deze mensen, die nodig zijn, geen plaats om hun werk te doen. Ook dat is een punt, dat genoemd mag worden en wan neer tot dusverre niet kon gebeuren wat in het program is aangeduid, dan ligt dat eenvoudig hieraan, dat de mankracht, die tot dusver met deze zaken bezig is geweest, dit eenvoudig niet heeft kunnen opbrengen. De verschillende diensten zijn onvoldoende bemand en degenen, die daarin hun werk hebben te doen, hebben aan hun taak, die op het ogenblik moet wor den vervuld, wel meer dan de handen vol. Het vliegveld. Ik ben misschien al te breedvoerig geweest, maar ik zou toch nog graag iets willen zeggen over het vliegveld, omdat dit door verschil lende heren zo straks ter sprake is gebracht. Wanneer wij op het standpunt staan, dat mili taire voorbereiding helaas nog altijd nodig is, als prijs voor de vrijheid die wij genieten, en als wij mogen aannemen, dat in het totaal van de verdedigingsvoorbereiding een vliegbasis in het noorden van het land niet gemist kan worden dat wordt ons van militaire zijde met nadruk verzekerd dan blijft alleen de vraag over, of de vliegbasis, die nu vlak bij Leeuwarden gelegen is, verplaatst zou kunnen worden naar een ander terrein op een afstand die niet groter zal kunnen zijn dan enkele tien tallen kilometers van Leeuwarden verwijderd. Wij kunnen allen onze mening wel hebben over het lawaai en het ongerief, dat deze vlieg basis vlakbij de bebouwde kom oplevert, en ik kan het met degenen die daarover klagen, vol strekt eens zijn, ook, dat het heel dwaas is op zichzelf genomen een militaire basis zo vlak op de bebouwde kom, en dan zo'n grote bebouwde kom, te hebben. Wanneer het ech ter ik herhaal het in theorie enkel een kwestie kan zijn van verplaatsing van hier naar hoogstens enkele tientallen kilometers verder en wanneer wij weten, hoeveel miljoe nen nu in deze vliegbasis geïnvesteerd zijn, dan geloof ik, dat wij en dat zijn dan de woor den van de heer Van der Schaaf in ander ver band het niet als reëel kunnen beschouwen, dat wij gaan aandringen op verplaatsing van deze basis. Dan kunnen wij van tevoren wel weten, dat de rijksinstanties, die met deze zaak te maken hebben, op het standpunt zullen staan, dat een verplaatsing niet praktisch mo gelijk is. Dan zullen wij, dunkt mij, wel moe ten blijven leven met dit lawaai, een lawaai, waaraan men tot op zekere hoogte toch ook nog wel kan wennen. En dan zullen we ons gemeentelijk misschien toch ook nog wel een beetje kunnen troosten met het feit, dat wij mét deze vliegbasis een belangrijke rijksdienst en ook de voordelen daarvan voor de ge meente binnen onze grenzen hebben. BUNGALOWBOUW VERBOUW Huizumerlaan 97 - Leeuwarden - Telefoon 26938 ONDERHOUDSWERK

Leeuwarder Gemeenschap | 1966 | | pagina 5