in de L.A.V. Aquariumhouders helpen elkaar L.DÉf«%IES Kees Pruis H O E D E N Tropisch waterwereldje boeit velen Toerfietsen, Sportfietsen, Kinderfietsen MAYSER MOORES a STETSON Herenmodes Roosenstein Honda- bromfietsen VOORSTREEK 65-67 - Tel. 24596 huis komt te liggen hoe meer de mensen de natuur naar zich toetrekken. Hond, kat en kanariepietje zijn de oudste huis dieren. Er zijn echter hoe langer hoe meer dierenliefhebbers, die een compleet stukje rimboe in huis halen en dan den ken we natuurlijk niet aan een „bush" met leeuwen en tijgers, maar aan een tropisch water, riviertje of plas. Een der gelijk stukje „tropen" achter glas, zo na tuurgetrouw mogelijk na te bootsen, is een wens van honderden in de lage lan den en de wens kan vervuld worden in een aquarium. Ook in Leeuwarden zijn heel wat „tropische wateren" in de huiskamers gecreëerd. Deze aquariumhouders hebben zich verenigd in de „Leeuwarder Aquarium Vereniging", die kort weg aangeduid wordt met de afkorting LAV al dertig jaar lang. Het is thans nog de enige vereniging op dit gebied Leeuwarden heeft nog een aquariumvereniging gekend, na melijk „Waterweelde" en het ledental is ongeveer 100. De secretaris van de vereniging de heer H. Otter, Wieringastraat 16 te Marssum, bereidde ons een gastvrij onthaal en al spoedig waren we aan het diepduiken (figuurlijk althans) in behaaglijk tropisch warme wateren. De heer Otter is, evenals zijn vrouw, een liefhebber, die van het inrichten van een aquarium een sport heeft gemaakt. Het is een veelzijdige sport: een paar keer per week op stap met een netje om watervlooien te vangen ('s winters ook), hoort er even goed bij als „tuinarchitec tuur" om de planten in de bak harmonisch in kleur en grootte te rangschikken. Geduld is hierbij een schone zaak, evenals bij het kweken van de vissen en van levend aas. Het resultaat is fraai. In hun woonkamer in Marssum leeft een stukje wildernis, zoals men het zelden ziet. Op het (verstevigde) dressoir staat een bak van 250 liter met 40 visjes, die in het licht fonkelen als robijnen in allerlei caleidoscopi sche schakeringen. Zij, die denken dat een aquarium veel rommel veroorzaakt een wirwar van electrische draden, pompjes en zuiveringsinstallaties moeten maar eens een kijkje in Marssum gaan nemen. Niets van dat alles. Met een beetje vindingrijkheid heeft de heer Otter alles weg gewerkt. „De grootste kunst om een aquarium goed te houden is alles in biologisch evenwicht te heb ben", zegt hij en hij bedoelt daarmee de juiste hoeveelheid vissen op de juiste hoeveelheid planten en water. „Wie dit in orde heeft zal nooit een vieze bak hebben en hoeft ook nooit water te verversen. Dit kost een beetje zelfbeheersing, want de meeste mensen willen zoveel mogelijk vissen hebbenDe heer Otter zegt verder: „De keuze van de soort vis moet ook bewust gemaakt worden. Neem nooit van elke soort twee, maar een schooltje. Dan heeft men er veel meer plezier van." En het volgende houdt er direct verband mee: „Voorop staat dat het aquarium de natuur moet nabootsen met zo weinig mogelijk hulpmidde len. Daarom zijn kunstplanten uit den boze en een waterzuiveringsapparaat ook, als het kan." In het aquarium van de heer Otter zal men geen fraai wit zand aantreffen. „Dat is niet natuurlijk", zegt LAV-secretaris Otter. Hij heeft fijn gemalen turf op de bodem. Na de eerste investering in bak en vissen hoeft het houden van een aquarium geen dure lief hebberij meer te zijn. Het is zo duur te maken als men zelf wil. Er zijn tropische vissen voor 80 cent per stuk, maar ook van tien gulden en dan zijn er nog unica voor 150,per paar. Aquariumhouders in verenigingsverband heb ben vele voordelen van hun lidmaatschap a 1,25 per maand. Zij kunnen goedkoper vissen krijgen, terwijl de leden onderling planten uit wisselen. Voor het contributiegeld krijgen de leden echter ook het maandblad „Het Aquarium" toegestuurd. Dit blad is op zijn gebied toon aangevend in Europa. Het is een uitgave van de Nederlandse bond „Aqua Terra", waarbij de Leeuwarder vereniging is aangesloten. Het blad geeft vele wetenswaardigheden over de tropische vissen en voorlichting kunnen de aquariumhouders wel gebruiken, tenminste wanneer men vissen wil kweken. Voor de „levendbarenden" zijn de moeilijkheden niet zo groot, maar uit eitjes larfjes en uit larfjes visjes kweken is een boeiend onderdeel van de hobby van het houden van tropische vissen. MARINUS DE BOER niet duur, maar duurzaam, dat is GAZELLE N.^V. Gazelle-, Solex-, Rap-, Typhoon- en Magneet bromfietsen Magneet en Fongers rijwielen Ook voor televisie uw adres! Kleine Kerkstraat 23 Telefoon 23656 Beijerstraat 5, Leeuwarden Het houden van huisdieren is een lief hebberij, die al zo oud is als de mens heid. Hoe verder de natuur echter van

Leeuwarder Gemeenschap | 1966 | | pagina 7