Nummer één van 1196 3 Bij de ontwikkeling van Leeuwarden in deze eeuw heb ben zich ten oosten en ten westen van de binnenstad uitgebreide woonwijken gevormd, terwijl de gemeente Noordelijk Leeuwarderadeel met Huizum een tegen Leeuwarden I rt rl<u>lle aanleunend en in feite bij Leeuwarden horend woonge- Staasgeat bied gestalte gaf. In 1944 werd de gemeentegrens van Leeuwarden naar het zuiden verlegd en kwam o.a. dit Huizum ook bestuurlijk bij de stad te behoren. Sinds dien mogen we spreken van Leeuwarden-West, Leeu warden-Oost en Leeuwarden-Zuid (waarvoor de naam Huizum overigens van geen wijken weet), maar een noordelijke stadswijk kwam niet gelijk-op met de ande re tot ontwikkeling. Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 15e jaargang no. 7 juli 1966 Redactie-commissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pastoor H. W. Dijkman o.p. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 3,00 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden Dit is niet zo verwonderlijk. Groei in de noordelijke richting be tekende dat men terecht moest komen in het gebied tussen de Mr. P j. Troelstraweg en de Groningerstraatweg, daar waar Begraaf- nlaats Rengerspark en IJsbaankwartier een nogal duidelijke stads bèarenzinq vormden. Bij stukjes en beetjes voortbouwen, in aanslui- tina op het bestaande, lag hier niet in de lijn; eerst met een groover conceptie van de stadsontwikkeling viel aan een uitbreiding in deze richting te denken. Dit zou na de oorlog gebeuren met de uitbrev ri ncisDlannen, waarin de bouw en aanleg van grote wijken werd onaezet- wijken, die uiteraard een nauwe relatie met de rest van de stad'dienden te krijgen, maar toch ook op een breed terrein over eigen voorzieningen moesten komen te beschikken. Het was niet mier voldoende, dat de woningbouw werd gevolgd door die van een aantal scholen, ook werd gedacht aan kerken en aan wrabeleentra om twee zeer uiteenlopende zaken te noemen. De kerkebouw in de nieuwe woonwijken is een der opvallendste bijverschijnselen van de stadsontwikkeling. De bouw van winkels bewijst hier in het positieve zijn nut in het winkelcentrum Heechterp, in het negatieve door het noq altijd ontbreken van deze essentiele voorziening in t Nijlan. Het uitbreidingsplan ,,'t Ielan" (later nader gesplitst in Bilgaard voor het deel westelijk van de Dokkumer Ee en Lekkumerend voor dat oostelijk van dit vaarwater) zal in de toekomst Leeuwarden zijn noordelijk stadsgedeelte geven en hier zal, door de omvang en door de scheiding van de rest van de stad, dit complex van wijkvoorzie- ninqen ongetwijfeld ruim de aandacht krijgen. Het is overigens niet de bedoeling het verkeer tussen binnenstad en Leeuwarden-Noord uitsluitend ten laste te laten komen van de Mr. P. J. Troelstraweg en de Groningerstraatweg. Een verbindingsweg zal tot stand worden gebracht tussen de Dammelaan en de Spanjaardslaan, oostelijk (dus in de richting van de Dokkumer Ee) van het Rengerspark. En dan is er nu al de verlengde Jelsumerstraat, tussen de Dammelaan en de Spanjaarslaan. Woningbouw De bouw van in totaal ongeveer 5000 woningen in het gehele Ielan is natuurlijk de kern van deze stadsuitbreiding. Er wordt al op ver schillende plaatsen druk gewerkt. Van west naar oost ontmoeten we eerst de begrenzing met een bungalowpark achter de Mr. F. J. Troelstraweg en dan krijgen we het imposante complex flatwoningen (qalerijflats), in totaal 486 woningen, verdeeld over drie blokken, waarbij de industriële woningbouw wordt toegepast. De bouwele menten (vloeren, muren, wanden) worden vervaardigd bij de Noorde lijke Bouwelementen Industrie te Kootstertille en dan op de bouw plaats met een grote kraan op hun plaats gebracht. Verder langs de ringweg zien we aan deze kant nog niets anders dan de kale vlakte, maar in de noordelijke hoek bij de Dokkumer Ee wordt qeheid voor de bouw van een „unit" van 403 gemeentewonin- qen. Dit complex vormt, bouw-organisatorisch, één geheel met twee 'units" aan de andere kant van de Ee, waarvan de noordelijkste eveneens 403 woningen omvat en voor de woningbouwvereniging „Beter wonen" bestemd is. Zuidelijk daarvan (Mariniersespel en om geving) is de „unit" van „St. Joseph" met 390 woningen. Met zijn drieën komt men hier tot een totaal van 1196 woningen, voor de bouw waarvan de deelhebbers een bouwteam hebben gevormd. Uit voerder is de aannemersmaatschappij „Intervam". Op woensdag 6 juli werd de eerste woning (Mariniersespel 29) officieel aan de bewoners overgedragen, waarbij wethouder mr. J. van der Schaaf een in de zijqevel aangebrachte gedenkplaat onthulde. Vervolgen we onze weg door Lekummerend, dan komen de terecht bij een complex van 208 woningen, bestemd voor „St. Joseph* en „Beter Wonen", met als aannemer de firma Heidinga. Dit gedeelte van de nieuwbouw is vrijwel voltooid. Nog overheersen in 't Ienlan de lege plekken op de bouwterreinen. Maar deze nieuwe stadswijk groeit snel. Over een aantal jaren zul len duizenden in Leeuwarden-Noord wonen. En dan zijn alle wind streken in onze stedelijke planologie vertegenwoordigd. Op de bovenste foto het hoekhuis Mariniersespel 29, hel eerste van een over drie unitsverdeeld complex van 1196, dat officieel aan de be woners kon worden overgedragen. In de muur, met daarnaast de aihan- gende vlag, de op 6 juli door wethouder Van der Schaaf onthulde ge denkplaat. Beneden een overzicht van deze woningbouw.

Leeuwarder Gemeenschap | 1966 | | pagina 3