Uit in Leeuwarden met Opera l orum H O E D E N MAYSER MOORES STETSON Herenmodes Roosenstein F 3 F*. ?J Een scène uit de opera „Cosi ian tutte'' Het operagezelschap Forum gevestigd in Enschede, maar bedoeld voor het oosten èn het noorden van ons land heelt deze winter weer een claim gelegd op tien avonden in de Leeuwarder Harmonie. Die komst van zangers en speellieden en decor bouwers is al haast vanzelfsprekend ge worden. De komst van belangstellenden trouwens ook. De laatste jaren kan Forum zijn vrienden al niet meer onderbrengen in één zaal en op één avond per opera. Er lopen in Leeuwarden twee series abonne menten en op de tien komende avonden zullen er dan ook tweemaal vijf werken vier opera's, waarover de mededelingen nu nog mooi vaag worden gehouden worden opgevoerd. Het is vermoedelijk vooral het succes van Forum, dat deze operacultuur in Leeuwarden al bijna vanzelfsprekend heeft gemaakt. Voor het elfde jaar staat het Enschedese gezelschap op de planken, thuis en in alle grotere plaatsen in oostelijk en noordelijk Nederland. Het heeft in 1955 vermoed en aangenomen, dat er vol doende belangstelling zou zijn. Maar ook, dat het goeddeels sluimerende belangstelling was. Dank zij goede avonden, een verantwoord re pertoire (waarop heus wel waagstukken voor kwamen en voorkomen) en een verstandige propaganda heeft Forum zijn publiek gevon den. Er was, om het nu eens koel-economisch te zeggen, wel degelijk een markt. Als de ver koop maar goed was en wanneer er maar kwa liteit werd gegeven. Aan die laatste zaken heeft het niet ontbroken: een avond bij Forum is een avond uit bij goede muziek, bij goede solisten, een fleurige aankleding, een vaak vindingrijke regie en dat alles gegeven door een gezelschap, dat vóór alles een hecht en semble vormt. Natuurlijk heeft Leeuwarden aan Forum en aan de opera moeten wennen. Ook in Fries land was er belangstelling. Maar je kon je liefde voor de opera voor 1955 bijna uitslui tend kwijt aan de radio, aan grammofoonplaten en maar dat was al na '55 aan de tele visie, die ook wel eens opera geeft, al blijft de feestelijkheid dan vaak te veel gevangen binnen het kader van het toch wel enge kijk kastje, dat nu ook nog geen kleuren biedt. Vóór 1955 Slechts af en toe was er in Leeuwarden echte opera in de jaren, dat er van Forum geen sprake was. Voor een deel waren het amateur opvoeringen, met inzet van vele goede voor nemens, veel geld en enkele ware solisten voor de hoofdrollen, maar met een resultaat, dat toch niet je dat was en ook nimmer be vredigend kon worden voor hen, die elders wel eens een opera hadden beleefd. Soms waren er trouwens ook professionele opvoe ringen van opera's. Ze waren doorgaans van Italiaanse huize en werden dan ook aan het Italiaanse repertoire met Verdi en Puccini voorop gewijd. Ze hadden ten dele het aro ma van de echte opera. Maar dan ook maar ten dele. Want bij de solisten moesten enkele uitblinkers het werk doen. De kleinere rollen waren matig of slecht bezet. Er moest gewerkt worden met een reisdécor, waarvan de armoe de afstraalde. En in de orkestbak zat een en semble ad hoe. Het had zijn goede uitvallen, maar ook wel slechte uitvallen. Zodat de illu sie er altijd maar voor de helft kwam; die illusie, waarvan een geslaagde operauitvoe ring het helemaal moet hebben. En nu: Forum Sinds 1955 is er Forum en komt Forum uit Enschede naar Leeuwarden. Het gezelschap was ook krap bij kas, maar het wist te roeien met de riemen, die het eerst had. Die basis bleek zo stevig te zijn, dat Forum meer arm slag kon krijgen. Het veroverde zich een eigen orkest, nadat het aanvankelijk met be staande orkesten onder meer het Frysk Orkest had moeten werken; het kreeg een eigen balletgroep, heeft zijn vaste koor, een vrij uitgebreid aantal solisten en kan voor regie en decor en costuums reeds lang een beroep doen op mensen, die hun sporen op het toneel hebben verdiend. Er is alle reden om vertrouwen te hebben, dat Forum (na een feestelijk gevierd tweede lus trum) het elfde jaar ook zo feestelijk mogelijk zal maken. Het repertoire is trouwens voor deze winter van die aard, dat iemand, die een beetje thuis is in operaland, zijn oren wel wil spitsen. Van Mozart, die bijna ieder seizoen wel een plaatsje bij Forum heeft gekregen, is er „Cosi fan tutte", het wat ironische (en mogelijk zelfs cynische) blijspel, waarin de betrouwbaarheid van twee jonge dames op de proef wordt gesteld en waarin dat tweetal, Fiordiligi en Dorabella, zich allesbehalve stand vastig betoont. Rossini, al vele seizoenen af wezig op het Forum-toneel, is dit jaar ver tegenwoordigd met de „Barbier van Sevilla waarin factotum Figaro een reeks problemen onder spitse muziek van de planken veegt, opdat de echte liefde kan zegevieren. Zijn deze opera's al eens eerder, maar dan toch diverse jaren geleden, door Forum ge bracht, nieuw zijn de twee uit Duitsland stam mende werken. Van Carl Maria von Weber is er het pronkstuk van de Duitse romantische opera „Der Freischütz", waarbij het ook gaat om de beproevingen der liefde, maar nu op een dramatisch niveau. Het verhaal loopt juist niet tragisch af: in 1821 was een droef slot nog niet toegestaan, maar de tragiek van de jager, die een verbond sloot met Samiël, de zwarte jager, is toch wel bepalend voor het geheel van deze opera met zijn befaamde ja gerskoor en met die prachtige scène van de onrustig-biddende Agathe. Verder is ook Richard Wagner er weer. Twee jaar geleden is Forum het pleidooi voor deze omstreden componist begonnen met een op voering van „De Vliegende Hollander"; vorig jaar werd de kleine Wagner-serie voortgezet met „Tannhauser". En dit seizoen proberen de Enschedeërs het met Wagners komische opera „Die Meistersinger von Nürnberg". Het wordt een lange zit (en op de Wagneravonden be gint de voorstelling dan ook om half acht, ter wijl natuurlijk acht uur gebruikelijk is), maar het kan boeiend worden, als Forum de ver rassing, die het vorig jaar met „Tannhauser" bezorgde, herhaalt. Die vijl werken krijgt Leeuwarden dus stuk voor stuk tweemaal te zien. Ook Wagner en Weber, die nogal veeleisend zijn, kunnen in de Harmonie worden opgevoerd. Maar buiten Leeuwarden niet. Daarom zijn de avonden van Forum er niet alleen voor de Friese hoofdstad, maar voor héél Friesland. Ook dat punt heelt in Enschede alle aandacht. Want je kunt nu wel avonden in Leeuwarden plannen, maar je moet de bezoekers van buiten de nodige facili teiten verlenen. Ze wórden verleend. Als zich namelijk uit een bepaalde plaats ol uit bepaalde plaatsen, die aan één route liggen, voldoende abonnees melden, dan rijdt er een extra-bus van die plaatsen naar de Harmonie, vice versa. De passagiers krijgen vijftig cent korting op de vervoersprijs. Een operagezelschap met zijn vele mensen en zaken kan niet naar een klei nere plaats reizen. Maar wel kan het mogelijk worden gemaakt, dat de liefhebbers uit de dor pen naar Leeuwarden reizen per opera-bus. Die mogelijkheid benut Forum. Die hoort er, van zelfsprekend voor Forum, bij. H. KINGMANS Beijerstraat 5, Leeuwarden §j

Leeuwarder Gemeenschap | 1966 | | pagina 19