REISBRIEF UIT AMERIKA »i rit Fa.Adema's Bouwbedrijf i;\ In Sail Francisco Mr. A. A, M. VAN DER MEULEN schrijft ons een tweede 6 Op 16 augustus bevonden de heer en mevrouw Van der Meulen zich in San Francisco, vanwaar wij deze kaart van „Chinatown" ontvingen. Op 11 juli kwamen zij met de Prin ses Margriet" in New York aan, ruim drie dagen later begonnen ze aan de reis naar „het Verre Westen", die dus in ruim een maand werd volbracht. Volgende reisdoelen: Flagstaff (Ari zona) en Houston (Texas). We stonden met onze auto onder de bomen. Er kwam een keurig, bejaard echtpaar naar ons toe gewandeld. Zij in een nette jurk en met een strohoedje op. Dus niet zoals een aantal Amerikaanse vrou- wen-met-vacantie met een nauwsluitend shortje of een slobberige spijkerbroek, een flodderig bloesje en met krulspelden in het haar. Hij in een donkere pantalon met correcte vouwen en een donker overhemd. Niet als velen van zijn landgenoten in een vormloze broek en een bont hemd. Ze hadden belangstelling voor onze auto. Ze hadden zelf een auto met een trailer er achter, maar het chaufferen werd hem te zwaar. Ze dachten over één eenheid om in te reizen in de trant van onze wagen. Een tijdje later zochten we hen ingevolge hun uitnodiging in een kamp in de buurt op. Hun auto bleek een zware „International" te zijn. Hun trailer was ingericht voor zomer- en win terverblijf met een dikke, houten betimmering, een uitgebreide keukeninrichting, een grote koelkast, een kachel en een grote lamp. Sinds meer dan 40 jaren besteedden ze al hun vrije tijd aan reizen. Toen hij 62 jaar was, kon hij met zijn rusteloze natuur zijn werk als letter zetter niet meer volhouden. Zij evenmin in het hare als apothekersassistente. Sedert zwierven ze jaar in jaar uit van de ene plaats naar de andere. Kinderen hadden ze niet. Ze betaalden de kle ren voor vijf kinderen van een zuster. Omdat deze niet ophield met kinderen krijgen, beperk ten ze zich tot de kleren van die vijf. Ze hadden bijna alle 154 „National Forests" (staatsbossen) en 19 „National Grasslands" van Amerika bezocht. Toen hij toevallig eens in aanraking kwam met een nieuw hoofd van de „Forest Service of the U.S. Department of Agri culture", kende hij er meer van dan deze. Ze gingen nu Hawaii bezoeken, de 50ste van de Verenigde Staten. Hij was 75, zij een half jaartje jonger. Beren (1) Bij de ingangen van het Yellowstone Park wordt aan de bezoekers een drukwerk over beren uitgereikt. Er staat onder meer in, dat beren wilde dieren zijn. Door hun beschermde staat hebben ze echter hun vrees voor de men sen verloren. Hoewel hierdoor schijnbaar tam, zijn ze er in werkelijkheid gevaarlijker door. De bezoekers mogen de beren niet voeren. Kampeerders moeten voedsel goed afgesloten opbergen. Voedselalval en -verpakking moeten worden verbrand. Bezoekers voerden de beren wél. Men kan ze dan fotograferen. Er vormden zich hele files op de linker- en op de rechterkant van de weg. Geen enkele autobestuurder scheen er enig bezwaar tegen te hebben. Men gunde ken nelijk een ander zijn plezier. In een kamp waren geen deksels op de vuilnis vaten. Een grote beer liep er vrij rond, van het ene naar het andere vuilnisvat. Ouders lieten kleine kinderen rustig spelen. Een echtpaar liet een baby in een wagentje liggen op nog geen vijftig meter afstand van het wilde dier. Beren (2) Ze had veel armoede in haar leven gekend. Als oudste dochter van een Duitse immigrant had ze mee moeten ploeteren voor een nieuw bestaan van het gezin. Later, getrouwd met een Italiaan ergens uit de Povlakte, had ze veel tegenslagen gehad. Telkens was er ziekte in haar gezin; de crisis van de dertiger jaren had ook veel ellende gebracht. Eindelijk was het getij gekeerd en hadden haar man en zij een zekere bescheiden welstand weten te verwerven. Hun kinderen stonden nu op eigen benen. Zelf kochten ze een auto en een caravan om naar buiten te gaan, uit de grote, lawaaierige en stoffige stad, waarin ze al haar Amerikaanse jaren gewoond had. De caravan was haar trots. Hij was met inven taris gekocht, niet gehuurd, zoals hier zeer dikwijls hele kampeeruitrustingen kant en klaar met wagentje en al gehuurd worden. Ze had haar kledij verzorgd naar de eisen van Huizumerlaan 97 - Leeuwarden - Telefoon 26938 BUNGALOWBOUW VERBOUW ONDERHOUDSWERK

Leeuwarder Gemeenschap | 1966 | | pagina 6