BO L«AS H O 11 D E It OX/ili RESEKVETASK VOOR HET AARDGAS MAYSER MOORES STETSON Herenmodes Roosenstein Het luchtballon-achtige bouwwerk, dat momenteel aan de Edisonstraat, op het industrieterrein bij de tunnel Zwettestraat, verrijst, zal in de to komst een merkwaardige blikvanger zijn voor de treinreizigers, die passeren "ancps de lijne9n naar Zwolle, Sneek en Harlingen. De overeen komst met een luchtballon betreft niet alleen het uiterliijk, i^Tnameli k zekere zin ook op voor het inwendige. Ook hier za de inhoud namelijk uit gas bestaan, zij het, dat geen vederlicht waterstof het bolv«™'9 li chaam naar het zwerk zal drijven. Het vreemde bouwsel ^gashouder geheten, is namelijk bedoeld voor de berging van aardgasenditzal straks gebeuren onder een druk van 8 atmosfeer. Bij een inhoud van 5000 m gaat er dus 40.000 m:l gas van normale spanning in. Acht atmosfeer betekent een druk van 8 kilogram per vierkante centimeter, of 7 ki lo overdruk per vierkante centimeter. Dat ligt in de orde van een stoomketel en deze naar buiten gerichte kracht vraagt dus wel een bijzonder hechte constructie, wil niet op een kwaad ogenblik de hele zaak de lucht in gaan, maar dan op een andere manier dan een luchtballon. Daarom wordt een bij zonder strenge controle op de bouw uitge oefend, met inschakeling van röntgenappa ratuur voor de inspectie van lassen en der gelijke. Na de voltooiing wordt de bol met perslucht beproefd en daarna kan hij met gas worden gevuld. Dat gas wordt overigens voorafgegaan door stikstof, opdat tijdens het vullen geen explosief mengsel kan ontstaan. Waarvoor gaat deze bolgashouder nu die nen? Eigenlijk alleen voor het kweken van een reserve, die bij storingen in de gastoe- voer kan worden aangesproken. Daarvoor kunnen ook de bestaande gashouders aan de Bleeklaan, op het terrein van Energiebedrij ven, worden gebruikt. Hun totale capaciteit is 25.000 m3, bij een slechts geringe over druk. Met elkaar komen we dus tot een re serve van 65.000 m3, die bij het huidige, dagelijkse gebruik in de winter van 180.000 tot 220.000 m3 overigens niet meer dan en kele uren respijt verschaft. Men mag er evenwel van uitgaan, dat storingen binnen een zeer korte tijd verholpen kunnen wor den en dat de gashouders dus slechts in een kortdurende leemte hoeven te voorzien. Hoe werkt onze aardgasvoorziening? Het gas komt van Slochteren via een leiding, waarin de druk varieert van 30 tot 40 at mosfeer. (Een speciaal telefoonnummer le vert een verbinding met het aardgasstation aan het Schapendijkje op. Belt men het, dan klinkt een fluittoon, waarvan de duur, in seconden gemeten, overeenkomt met de gas druk in atmosferen). Momenteel zijn twee aardgasstations in gebruik: die aan het Schapendijkje en een op het terrein van de oude gasfabriek aan de Bleeklaan. Daar wordt het gas van een kunstmatig geurtje en van enig vocht voorzien, het laatste om uitdroging van pakkingen en dus lekkage te voorkomen. Bij de bolgashouder aan de Edisonstraat komen twee aardgasstations, die straks het gas zullen leveren aan de ring leiding, die het traject van de ringweg volgt en op een druk van acht atmosfeer is bere kend (nu is de druk in deze leiding 2 at mosfeer). Hier wordt droog aardgas, dus gas zonder toevoeging van waterdamp, ge bruikt, dat in nieuwe leidingen geen lekka ge kan veroorzaken. Tenslotte moeten op ve le plaatsen regulateurstations ervoor zorgen, dat het gas onder de vereiste lage druk de woningen en bedrijven bereikt. Dit verhaal vol spanning mag u een indruk geven van de gecompliceerdheid van onze aardgas voorziening. Het systeem is echter water- en gasdicht, zodat we mogen reke nen op een onbelemmerde aanvoer van de ze, tegenwoordig voor zoveel doeleinden ge bruikte, brandstof. En komt er toch een sto ring, dan kan de gasbol aan de Edison straat er tijdelijk voor zorgen, dat de gas bel in Slochteren ons niet in de steek laat Beijerstraat 5, Leeuwarden

Leeuwarder Gemeenschap | 1966 | | pagina 19