TBokma JIAKEfjAARSMAliTOOK HELLEMA A Z3A. San Francisco L.D^WKIES Typhoon -O- Het adres slml* 1H9H voor onroerende jjoederen 7 pervlakte, dat, behalve de plaats voor de centrale verwarming en de wasmachine, het terrein van meneer was met prachtige col lecties elektrisch aangedreven gereedschap en een aparte wc. Het huis van de kinderen was bijzonder fraai gelegen aan een door bergen begrens de baai, van hout en glas, ontworpen door een moderne Canadese architect. Voor de kleinkinderen (10 en 5 jaar), behalve apar te slaapkamers, een aparte badkamer en een aparte speelkamer, voorzien van een bar- in-miniatuur en een tv-toestel. Victoria bleek met zijn regeringsgebouwen een echte hoofdstad te zijn. Het was wel verzorgd met bloemen en een groot park, een soort Haags bos, waarin oude heren met hun dame autoreden en rondritten gemaakt werden met wagens met een huif erop en twee paarden ervoor. San Francisco had voor ons enige verras singen, goede en minder goede. Het onthaalde ons niet op een aardbeving, hoewel een gids voor San Francisco in zijn „Advice to Travelers" begon met de mede deling, dat kleine aardbevingen niet zeldzaam in de „Bay region" zijn, en met de raad hoe bij een aardbeving te handelen. Nu hadden wij geen behoefte aan een aard beving, maar wel aan aangenaam weer. San Francisco bood het ons niet. Het was er winderig en kil. Blijkens de gids was dit geen toeval: „In het zomerseizoen zijn de toeristen in San Francisco gemakkelijk herkenbaar aan hun katoenen kleding, korte broek jes en andere ongeschikte zomerkleding, waarin zij rillen, terwijl de warmgekle- de San Franciscanen beleefd hun glim lach verbergen". Inderdaad liep men er in jassen en man tels. Ondanks zijn ligging op ongeveer de zelfde breedtegraad als Gibraltar en Creta, varieert de temperatuur er in de zomer tus sen 65 en 55 en in de winter tussen 55 en 45 graden. Een prettige verrassing was de ontvangst door de Nederlandse consul-generaal, de heer J. A. van Houten. Wij meldden ons bij hem om ons even te presenteren en op zijn bu reau post voor ons in ontvangst te nemen. Er volgde een even lang als aangenaam ge sprek. Op een reis als de onze hebben wij natuurlijk behoefte aan méér dan de enkele aanblik van landschappen en steden en het contact met de mensen langs de weg. We trachten ook inzicht te krijgen in wat dit volk drijft, in zijn instellingen en in zijn vraagstukken op velerlei gebied. De heer Van Houten gaf ons welkome informatie over veel zaken als de verplaatsing van het zwaartepunt van de Verenigde Staten van het oosten naar het westen, de grote bevolkings aanwas van Californië (met zijn bijna 20 miljoen inwoners de eerst van de verenig de staten) en die van het agglomeraat San Francisco (met Richmond, Berkeley, Oak land, San José enz. 3 miljoen inwoners), de positie van San Francisco (regeringscen trum, cultureel centrum Berkeley Univer sity, prachtige boekwinkels, enz. enz. fi nancieel centrum van de handel met het verre oosten, uitvalshaven hiernaar zowel voor de handels- als voor de oorlogs vloot, enz. enz.), de zorg voor Nederlandse immigranten in moeilijkheden, waarna de heer Van Houten ons tenslotte telefonisch overdroeg aan de vice-consul, de heer H. F. van den Broek, om ons de stad te laten zien en eindigde met de uitnodiging om des avonds wat met hem te komen drinken in de restauratie boven in de grote uitzichtto ren, de Coit Tower. Zo zochten we de heer Van den Broek in zijn woning op. Toen we na de eerste ken nismaking met zijn vrouw en hem onze auto op een betere plaats wilden zetten, kwam een hoogst onaangename verrassing: de accu was ineens volkomen uitgeput. Het was al na sluitingstijd van de bedrijven; er zou die dag niets meer aan te doen zijn. We spra ken over het zoeken van een ho.tel. Het echtpaar Van den Broek nodigde ons, on gevraagde onbekenden, uit om bij hen te blijven dineren en logeren, een ware ver rassing. Wij hebben zijn hartelijke gastvrijheid gaar ne aanvaard. Zo hebben we genoten van de kookkunst van mevrouw Van den Broek, van zijn rondleiding door San Francisco, heu vel op, heuvel af tal van straten hebben hellingen van 22 tot 26 graden, enkele zelfs van meer dan 30 graden door Chinatown, een zeer grote Chinese wijk, langs de boch- tigste straat ter wereld een zeer hellen de zig-zag-straat Telegraph Mill, een uit- zichtspunt op, van het gezamenlijk bezoek aan de top van Coït Tower ingevolge de uitnodiging van de heer Van Houten, aller lei verdere informatie van de heer Van den Broek onder meer over zijn prachtige werk als cultureel vertegenwoordiger van Nederland van het gebruik van een ver warmde logeerkamer met badkamer en van de hulp van de heer Van den Broek om onze auto de volgende morgen weer aan het rijden te krijgen. Het kon allemaal niet prettiger. Die hulp bestond in het mobiliseren van een Towing Service (sleepdienst) en de Renault- garage. In San Francisco zenden de garages geen personeel uit; dit zou te oneconomisch zijn. Men laat zijn defecte wagen naar een garage slepen. Er verscheen dus een man met een takelauto van de Towing Service. Hem de kwaal uitgelegd. Onze motor kon met behulp van zijn losse batterij worden aangedraaid. Maar eerst vijf dollar contant betaald! Nadat de motor was gestart, reed ik naar de garage. Hier kon men niets vin den. Ik moest wel met het contact of het licht onachtzaam zijn geweest. Teruggereden om mijn vrouw op te halen en afscheid te nemen. Bij de poging om opnieuw te star ten blijkt de accu weer geheel leeg. Weer de Towing Service opgebeld, weer 5 dollar betaald en weer naar de garage. In het laatst van de middag hiernaar terug. Er was gebleken, dat de accu na de ontscheping in New York onzorgvuldig was aangesloten, zodat de beide polen tenslotte contact had den gemaakt en de accu was leeggelopen. Het was een wonder, dat de kwaal zich pas manifesteerde juist bij de woning van de gastvrije Van den Broeks en niet eerder, er gens op een afgelegen plek. We reden in het spitsuur de stad uit. Dui zenden en nog eens duizenden automobilis ten reden over vier banen naast elkaar van het business-centre naar buiten, eerst stap voets, later, naarmate er meer afritten wa ren gepasseerd, steeds sneller. Op 13 januari 1847 gaf de Spanjaard Pico het dorp Yerba Buena, waaruit later San Fran cisco zoxi groeien, over aan de Amerikaanse kapitein John Charles Fremont. De miljoe nenstad San Francisco bestaat dus nog geen 120 jaar. Door de grote aardbeving van 18 april 1906 werd het evenwel voor viervijfde gedeelte verwoest. „How do you like America?" Welnu, de grootse landschappen kunnen wij zonder meer bewonderen. Over de Amerikaanse samen leving, boordevol groeikracht en beweeglijk heid, maar ook boordevol met tegenstellin gen op haast elk gebied kunnen wij nog geen waardeoordeel hebben. Doch belang wekkend is zij zeker. Yosemite National Park, 23 augustus 1966, A. A. M. van der Meulen. ,_|£K X Van ouds Wigersnta sinds 1855 DAMES- EN HERENMODE NoauwS Tel.27984 Leeuwarden Uw nieuwe fiets of bromfiets staat voor U klaar! Uitsluitend de beste merken Gazelle Beste service Enorme keuze U is hartelijk welkom bij Honda Solex R.A.P. N.yv. en andere voorstreek 65-67 - T.i 24596 fabrikaten Nieuweweg 7-9, Leeuwarden Telefoon 23117

Leeuwarder Gemeenschap | 1966 | | pagina 7