s35 - 550 H O E D E N MAYSER MOORES STETSON Herenmodes Roosenstein i! 19 de spiegel. Als de kapper vond, dat hij klaar was, draaide hij de stoel een halve slag om. De afgeknipte haartjes in de nek en op de kleding blies hij met een stofzuiger weg. Ongeveer halverwege de winkel was een apart winkeltje, waarin een dame een post agentschap verzorgde. Achter in de winkel kon men zijn schoenen door een neger laten poetsen. Een foodstore of supermarket von den we uitgerust met televisietoestellen. De cassière begroette ons met „Hello, how are you?" en liet ons gaan met „Thank you for shopping. Come again". Een jongen bracht de inkopen in grote papieren zakken (deze worden in alle soortgelijke winkels gebruikt) naar onze auto. Vanzelfsprekend waren alle winkels airconditioned. Rond het gehele complex klonk opgewekte platen- of band- muziek. In de grote steden in het westen zijn de su permarkets alle dagen (zondag inbegrepen) alle 24 uren open. Op vacantiereis Het gezin gaat met de auto op vacantiereis. Dikwijls trekt men van motel tot motel. Overal zijn motels langs de wegen. Vele an deren nemen een tent mee. De z.g.n. „pick- up-campers" (een confectieopbouw, die men op een pick-up zet) zijn ook bijzonder popu lair. Men ziet verder nogal veel wagentjes met uitklapbare tent (z.g.n. „travelslee pers"), maar dan gewoonlijk grotere dan men bü ons ziet. Veel dingen zijn groter dan bij ons. Dit is eveneens het geval met wat men bij ons caravans, doch hier trailers noemt. Er zijn zeer vele in gebruik. De klei nere ontbreken niet, doch de grotere over heersen sterk in aantal. Ze zijn goed uitge rust met aansluitbaarheid op het electrisch net, de waterleiding en de riolering. Ze heb ben een volledige keuken met koelkast en een toilet met douche. Ramen en deuren zijn afgeschermd met muskietengaas. De grootste, die op vier wielen lopen, hebben airconditioning. Dit zijn geen verblijven voor de kleine man. Men legt grote afstanden af. Vijf- a zeshon derd miles (1.6 km) per dag vindt men nor maal. Heeft men één plaats van bestem ming, dan doet men de heen- en terugreis graag nog sneller om ter plaatse zo lang mogelijk van zijn vacantie te kunnen genie ten. Soms rijdt men de hele nacht door. Man en vrouw wisselen elkaar af aan het stuur. De kinderen laat men achter in de auto of boven in de pick-up-camper slapen. Men trekt ook graag rond van het ene Na tional Forest naar het andere en blijft dan op elke kampeerplaats maar één dag of hoogstens enkele dagen. Die kampeergele- genheden zijn dikwijls uitstekend verzorgd. Ze hebben een „visitorscentre", waarin op zeer aanschouwelijke wijze de geologische geschiedenis van de streek, de fauna en flo ra en de praehistorie en de historie van de menselijke bewoning worden uitgelegd. In een zaaltje worden dia's vertoond met eet. toelichting vanaf een bandje. In het vacan- tieseizoen worden wandelingen onder leiding van „rangers" (vaak leraren in de biologie e.d.) georganiseerd en houden deze bij kamp vuren lezingen. Tot alle nationale natuurge bieden heeft men voor zich en zijn gezin houtplaat. Een lengte van 60 feet (20 me ter) en een breedte van 12 feet (4 meter) zijn veel voorkomende maten, al zijn er uiteraard ook kleinere. Hun inrichting vol doet aan alle wooneisen, tot en met kleuren televisie. Tegen een vast tarief per mile worden ze naar behoefte van de ene naar de andere plaats verreden en hier geplaatst in speciaal ervoor ingerichte trailerparken. Vele problemen Een samenleving met een zo beweeglijk ka rakter, van een zo heterogene samenstelling en wonende op een zo groot gebied, kent natuurlijk zeer vele grote en kleine proble men. Wij kunnen er niet over schrijven, niet alleen omdat deze brief dan een boekwerk zou worden, maar vooral omdat voldoende kennis ervan ons ontbreekt. We moeten min of meer aan de oppervlakte blijven. Wij zul len dus bij voorbeeld niet schrijven over: de oorlog in Vietnam, waarvan iedereen graag af wil, maar niet weet hoe; het negervraagstuk, een uiterst ingewikkeld probleem, waarmee ook de Amerikaan, die principieel voor gelijkberechtiging van blank en zwart is, worstelt; de opruiming van de „slums", de krotten wijken, door velen het „domestic problem nr. 1" genoemd; de criminaliteit, die onrustbarend is; de uitbouw van de sociale zekerheid en de medische verzorging, die beide veel aan dacht krijgen, evenals de vraagstukken van opvoeding en onder wijs; de vraagstukken van waterwinning en wa ter- en luchtvervuiling; I They're New, Pictures That Tell Time "Time Art" Clocks Wk»t \rr«r* iflta. V- - raorcduct'Ont h I» Een voorbeeld van „kitsch die in Ame rika blijkbaar voldoende attrek vindt om er een grote advertentie aan te wijden, is dit „schilderij"" met een ingebouwde klok, die op gewone zaklantaarnbatte- rijen loopt en ieilloos de tijd aanwijst. Wat een aardig idee. Time-Art-klokken van Spartus. Keurige olieverfreproduk- ties met echte klokken, die de tijd aan wijzen. Een magnifiek, veelbesproken idee om elke wand mee op te sieren", zo juicht de advertentie. Beijerstraat 5, Leeuwarden tegen betaling van 1 dollar per jaar toegang. Het toegangsbewijs wordt, terecht, de „golden permit" genoemd. Wat door de overheid voor het behoud en de openstelling van de talrijke en zeer uitgebreide natuurgebieden wordt gedaan, verdient grote bewondering. Vacantiegangers trekken het hele grote land door van het zuiden naar de grote meren in het noorden, van het oosten naar het wes ten en omgekeerd. In het vacantieseizoen ziet men ze overal op de grote wegen. Men is in snel tempo bezig deze wegen overal tot vierbaanswegen om te bouwen. Ter weerszijden van de bouwplaats staan grote borden met het opschrift „Your High way-Taxes at Work" en de vermelding van de bedragen, die uit drie fondsen voor dit werk beschikbaar werden gesteld. Ook buiten het vacantieseizoen trekt men wel in trailers rond. Het zijn niet zelden gepensioneerden, die hun huis hebben opge geven. Het geval, verteld in de tweede reis brief, is ietwat extreem door de extra reislust en de hoge leeftijd van het echtpaar, maar staat niet op zichzelf. Men ontkomt op die wijze aan sommige belastingen. Wij vroegen aan een van die trailerbewo ners, of hij geen behoefte had om zijn kin deren te ontvangen. Nee, dit vond hij hele maal niet nodig; zij konden hem nu wel ontvangen. Wij spraken erover met een ex-Nederlander uit Los Angeles. Volgens hem was dat de gebruikelijke opvatting. Woningen op wielen De Amerikaanse beweeglijkheid komt nog in veel groter omvang op andere wijze tot uiting. Het westen, zuidwesten en zuiden zijn in, ten dele snelle, opkomst door de vesti ging of overplaatsing van bedrijven of de vestiging van dochterondernemingen. De zuidelijke zon wordt als het ware aan re creanten en gepensioneerden verkocht. De nodige arbeidskrachten worden voor een deel gerecruteerd uit de plaatselijke bevolking, doch voor een ander, groot deel van elders aangetrokken. Veel Amerikanen verhuizen na enkele jaren van de ene plaats naar de andere. Aan de woningbehoefte wordt me de voldaan door het gebruik van z.g.n. mo bile homes, woningen op wielen, construc ties van staal met wanden, bestaande van buiten uit aluminium- en van binnen uit de bijzondere belangwekkende rechtspraak van het Supreme Court of Justice; de geldontwaarding, die ook in de VS zor gen geeft; de door de president der VS voorgestelde „Demonstration Cities Act", waaraan 22 di recteuren van grote Amerikaanse bedrijven onder voorzitterschap van E. G. Kaiser, president van de „Kaiser Industries" in het openbaar steun gaven met een verklaring, ondermeer inhoudende: „Onze steden worden overstroomd door een opkomende vloed van samenvloeiende krach ten ziekte en wanhoop, gebrek aan werk gelegenheid en hopeloosheid, buitensporige afhankelijkheid van ondersteuningen en de grimmige bedreigingen van moord, wanor de en misdaad Amerika heeft de De monstration Cities Act nodig". Inderdaad, armoede hebben ook wij kunnen constateren in dit welvarend werelddeel, ar moede niet alleen in stedelijke gebieden, maar ook op het platteland, in Indianenre servaten en in het zuiden, waar een neger bevolking in soms zeer primitieve omstandig heden leeft. De Amerikaan is anders Het bovenstaande is niet in één keer ge schreven. Het springt daardoor wat van de hak op de tak. Men zou het vlinderachtig kunnen noemen, ware het niet, dat een vlin der enkel nektar puurt. Ik keer terug naar het begin. Het blijft ge vaarlijk om te generaliseren. Het is ook ge vaarlijk om de nadruk te leggen op het af wijkende, omdat dit zo snel een vertekend beeld geeft. Dit met nadruk vooropstellende, wil ik toch volhouden: de Amerikaan is an ders dan wij. Dit viel ons telkens opnieuw op bij allerlei dingen uit zijn dagelijks leven, hOU

Leeuwarder Gemeenschap | 1966 | | pagina 19