W.Swart n.v. Voor uw gas-, olie- of luchWerwarming raag het cunt dan >ij u „uw De een aaar :ken /oor i. U ding 'ang ngs- veet ge- )dig. huis kos- nt u de op ijge- op- te huis van- nan- dan zich kke- be- ang, i en ge- i de s de ver- iuds- pas- nds- 'heel on- (ge- min- nog nede niet gens haal heb- wan- iard- r de te- Zij ge ven. mijn >r ik jend igen, i om in de bestaanskosten te voorzien. Een bescheiden vermogen moet echter door de gemeente buiten beschouwing worden gelaten. Heeft een alleenstaande niet meer dan 3600,— spaargeld (of een echtpaar niet meer dan 6000,—), dan bestaat als het inkomen onvoldoende is recht op bij stand, en dan wordt het spaargeld onaangetast gelaten. Vraag: Maar wordt mij dan mijn A.O.W. niet afgenomen? Antwoord: U kunt van de gemeen te eenvoudig een aanvullende bij stand ontvangen naast uw A.O.W.- uitkering. De gemeente kan daar alleen aankomen als u dat zelf ge makkelijker vindt. Het leek ons wel goed deze vra gen en antwoorden eens te publi ceren, want wij geloven dat een groot deel van de bestaande „drempelvrees" nog uit onbekend heid met de werkelijke toestanden voortkomt. De huisvesting Wie het gebouw kent waarin de sociale dienst gehuisvest is (wie het niet kent moet op een zonnige dag maar eens een wandeling langs Jacobijnerkerkhof 50 en het Nieuwe Stadsweeshuis maken, en dan meteen het hofje van het al oude Boshuizen gasthuis eens be zichtigen!) zal misschien zeggen, dat de entree van de dienst op zichzelf al drempelvrees opwekt. Dat is helaas wel zo. Maar als u binnengaat zal de ontvangst u nog wel meevallenj we hebben door het inrichten van enkele spreek kamers ons best gedaan om de gesprekken zo discreet mogelijk te kunnen houden En wij werken bo vendien aan de spoedige totstand koming van een nieuw, modern kantoorgebouw, waarvoor we ons niet behoeven te schamen. Over enkele jaren hopen we een ge bouw te hebben waar de mensen met even weinig schroom binnen kunnen gaan als nu in een bank, een postkantoor of een warenhuis! Dienstverlening Hierboven hebben we er al even op gezinspeeld, dat de Sociale Dienst nog wel iets meer voor u kan doen dan alleen het verlenen van geldelijke bijstand. In de eer ste plaats kan de algemene bij standswet eist ook dat aan aan vragers die dienst wordt verleend voorlichting worden gegeven over de hulp die verkregen kan worden bij moeilijkheden die niet met geld alleen opgelost kunnen worden. Er bestaan tegenwoordig zeer veel instellingen die hulp kunnen verlenen, bijvoorbeeld op het gebied van gezinsverzorging, bejaardenwerk, gezondheidszorg, zorg voor gehandicapte kinderen en volwassenen, studie en vakop leiding, sociale werkvoorziening en nog veel meer; geen wonder, dat de meeste mensen daar de weg niet in weten. De maatschappelijke werkers zijn echter juist opgeleid om in die „sociale doolhof" de weg te kunnen wijzen, en zij zul len u soms op mogelijkheden at tent kunnen maken waarvan u zegt: „Had ik maar eerder gewe ten, dat zoiets bestond!" Desgewenst kan de maatschappe lijk werker ook bemiddeling ver lenen bij het verkrijgen van hulp; die bemiddeling kan bestaan uit een eenvoudig telefoontje, maar ook uit het opmaken van een rap port met zeer uitvoerige gegevens. Dat laatste gebeurt bijvoorbeeld, wanneer er in een gezin zoveel problemen zijn, dat vader of moe der die alleen aan denken te kun nen, als ze regelmatig kunnen te rugvallen op de hulp en de goede raad van een ervaren en geschoold maatschappelijk werker. De socia le dienst „verwijst" dan vaak door middel van zo n uitvoerig rapport naar een instelling voor maat schappelijk werk die uitgaat van de levensbeschouwelijke kring waartoe de aanvrager behoort. Maar is zo'n instelling niet aan wezig, of geeft de aanvrager er de voorkeur aan de nodige hulp van de Sociale Dienst zelf te ontvan gen, dan kan onze afdeling Alge meen Maatschappelijk Werk, die bestaat uit een vijftal hoogge schoolde en ervaren maatschappe lijk werkers, de gevraagde steun en begeleiding ook zelf verlenen. In beide gevallen komt het eigen lijk hier op neer: men krijgt er een verstandige „goede kennis bij, met wie men vertrouwelijk over zijn moeilijkheden kan praten! Overige taken De verdere taken van de dienst, die meer in het algemene vlak lig gen, kunnen we hier maar zeer in het kort aanduiden, want dit ar tikel is hoewel eigenlijk nog maar oppervlakkig en onvolledig al wat te lang uitgevallen. Wij willen echter nog vermelden, dat de sociale dienst op het be leidsvlak regelmatige contacten onderhoudt met vele plaatselijke instellingen. Speciaal noemen we hier de hervormde, gereformeerde en r.k. centra voor algemeen maatschappelijk werk en de ver eniging Humanitas, met wie de gemeente in een „gesprekscen- trum" verenigd is. Daaruit zijn on der meer vaste afspraken voort gevloeid over de voorlichting en bemiddeling die hierboven be sproken is. Ook zijn onder auspi ciën van het gesprekscentrum sa menwerkende commissies ge vormd, waarvan er een bezig is experimenteel te onderzoeken hoe aan gezinnen met vele problemen vakkundige en doelmatige hulp verleend kan worden. Een andere commissie onderzoekt de moge lijkheden om tot een gecoördi neerde aanpak van het werk voor bejaarden te komen; die commis sie zal binnenkort een „wegwijzer" voor bejaarden uitgeven, die ver moedelijk gratis ter beschikking van de belanghebbenden zal wor den gesteld. Medewerking verlenen wij verder aan de stichting die de oprichting van dagverblijven voor gehandi capten ten doel heeft, en aan de coördinatiecommissie voor de ge zinsverzorging. De afdeling Maatschappelijk Op bouwwerk heeft tot taak lacunes op te sporen in de sociale func tionering van de stad en haar di verse wijken en dorpen; zij doet haar best de bevolking te stimu leren die lacunes aan te vullen, en heeft o.m. voorlichting en steun verleend aan de mensen die, Een merkwaardige lichtspeling ontstaat bij regenachtig weer, wanneer het licht van een straatlantaarn door de natte takken van een boom speelt. (Foto Anneke Bleeker) geleid door een sterk gemeen schapsgevoel, in verschillende wij ken het mooie sociale buurtwerk en jeugdwerk ter hand hebben ge nomen. En tenslotte ligt het in de bedoe ling het gemeentebestuur meer en meer terzijde te staan door het verrichten van onderzoek naar al gemene maatschappelijke omstan digheden. Binnenkort zal getracht worden een onderzoek naar de behoeften van de grote groep be jaarden uit onze gemeente op touw te zetten. Ook op algemeen sociaal gebied is nog veel te doen; onze dienst staat, wat dat betrelt, nog aan het begin van een nieuwe ontwikke ling. Er staan de gemeente ter be vordering van de „leefbaarheid" van stad en dorpen nog tal van nieuwe taken te wachten,- de So ciale Dienst hoopt daarbij in het belang van onze hele Leeuwarder gemeenschap nog veel werk te kunnen doen! Warmtetechnisch Installatiebedrijf Postbus 372 Leeuwarden - Tel. 33446-8

Leeuwarder Gemeenschap | 1966 | | pagina 7