Frvsk Orkest: jaar uit - jaar in DAUBOEH y Rond de jaarwisseling zal het Frysk Orkest in de Harmonie een tweetal koncerten geven, waaraan be roemde Amerikaanse solisten hun medewerking zul len verlenen. Het is niet altijd even eenvoudig om in een dergelijke opzet te slagen. Immers kunste naars uit Amerika komen niet voor een enkel kon- cert naar Nederland en de koncertorganisatoren moeten daarom in de gelukkige omstandigheid ko men te verkeren, dat zij een schakel kunnen gaan vormen in een toernee van deze kunstenaar in Eu ropa. Indien dit gelukt, is dat altijd een bijzonder plezierige omstandigheid. Op 29 december 1966 speelt de violiste Sylvia Rosenberg het beroemde viool- koncert van Beethoven met het Frysk Orkest. Andere werken, die op dit koncert op het program ma staan zijn Primavera van Hans Henkemans, de geestige Klassieke Symfonie van Prokofieff en de Rapsodie Espagnol van Ravel. SYLVIA ROSENBERG is bekend als wat men aan de andere kant van de Atlantische Oceaan noemt: „One of Amerca's young star vio linists". Zij maakte uitgebreide toernees in de Verenigde Staten, Canada, Europa en Azië. Zij was een leerlinge van de beroemde pe dagogen Louis Persinger en Yvan Galamian aan de „Juillard School of Music". Zij verwierf hier de z.g. George Schirmer studiebeurs, die verstrekt wordt aan uitmun tende leerlingen. Zij voltooide haar studie bij Nadia Boulanger in Europa. In 1957 won Sylvia Ro senberg de „Young Artist Award" van de Nationale Federatie van Muziekclubs. Verder behaalde zij in haar land nog de Frank Hunington Bude en the Michael's Memorial prijzen. Zij gaf recitals in het Metropolitan Museum of Art, op de Expo te Brussel en tijdens het Mozart festival te Salzburg. Behalve met bekende Ameri kaanse orkesten speelde zij o.a. met het Concertge bouworkest, CBC Vancouver Symphony en The Royal Philharmonic van Londen. In 1961/62 maakte zij in opdracht van de Amerikaanse regering een koncertreis van 7 maanden in het verre oosten en Europa. Op 11 januari 1967 speelt met het Frysk Orkest de eveneens beroemde Amerikaanse pianist Anton Kuerti. Het programma luidt: Janacek Moravische dansen; Mozart Piano- koncert K.V. 459 en Dvorak 8e symfonie. ANTON KUERTI, die in juni 1964 samen met de Rus Nicolai Petrov in Leeuwarden speelde, pas nadat beiden in het pianistenconcours Koningin Elizabeth van België tot de belangrijkste laureaten be hoorden, vertolkt Mozarts piano- koncert. Kuerti heeft een over volle zaal destijds onvergetelijke momenten bezorgd en zijn terug komst naar hier is dus zeker een bijzonderheid van de eerste orde. Geboren in Wenen, verhuisde hij op 4-jarige leeftijd naar de V.S. Hij studeerde aan het beroemde Curtis Institute of Music bij Rudolf Serkin en werd in 1957 winnaar van de grootste Amerikaanse prijs, de Leventritt Award. Slechts 5 pianisten kregen sinds 1950 deze prijs, Van Cliburn, John Browning, Anton Kuerti, Malcolm Frager en Michel Block. Zijn koncertreizen brachten hem ook in Zuid-Ame- rika,Canada, Oost- en West-Europa. In 1964 schreef de Nieuwe Haagse Courant: „Kuerti's spel was niet minder dan een openbaring. Prestatie op meester lijk niveau". Zo oordelen wij ook over Kuerti's spel en wij zijn er trots op om hem opnieuw te kun nen presenteren. 1 nov. Twee vliegavonden per week (maandag en donderdag) op de Leeuwarder vliegbasis, bij wijze van proef. 2 nov. De heer G. J. Dunant (58), leraar wiskunde en tekenen aan de Wissesdwinger- ulo, tijdens de ochtendpauze plotseling overleden. 3 nov. Bespreking tussen geestelijkheid van St. Dominicusparochie en centrale kerke- raad van de hervormde gemeente leidt tot een initiatief tot de bouw van één kerk in Bilgaard. 3 nov. „New left"-jonaeren, die voor de Tivoli-bioscoop demonstreerden tegen de film „Africa Addio" krijgen elk 10.boete. 4 nov. De heer E. de Jong, administrateur en röntgentechnicus van het Friese Groene Kruis (t.b.c.-bestrijding) neemt afscheid wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. 5 nov. Antiekveiling van d;e hervormde Kerkbouwactie „1 -2-3-" in de Beurs. 6 nov. Tjeerd Geert Prosé en Klaasje Noen (Bote van Bolswertstraat) 65 jaar getrouwd. 7 nov. Eerste paal voor vervoerscentrum op parkeerterrein bij de Frieslandhal geslagen door wethouder J. Tiekstra en oud-wethouder H. Pols. 7 nov. Gemeenteraad discussieert langdurig over het bestemmingsplan Goutum en besluit ten slotte in de volgende vergadering het gesprek voort te zetten. Voorts wordt besloten in beroep te gaan tegen de plaatsing van het Vliet op de monumentenlijst. 8 nov. „Grosse Messe" van Bruckner uitgevoerd door toonkunstkoor Concordia en Frysk Orkest in de H. Dominicuskerk. 9 nov. Begin van het tweedaagse „priissjongen" om de „Noardske Balke" van de Bond van Christelijke Zangverenigingen in de Harmonie. Eerste wordt het Ge reformeerde Kerkkoor te Koudum. 9 nov. Burgemeester Harmsma en zijn echtgenote maken kennis met Wirdum in een speciaal voor dit doel in café Duhoux belegde bijeenkomst. 10 nov. Architectenbureau J. C. Teeuw maakt een, door b. en w. goedgekeurd, plan bekend voor een nieuw gebouw op de plaats van het voormalige hotel Amicitia. Het wordt een gebouw van 22 meter hoogte, met een voetgangerscircuit rondom. Er komen winkelruimten, een koffie snackbar, kantoren, verzorgings flats, een conversatiezaal met bibliotheek, vrijgezellewoningen, personeels- woningen en een dakterras. 11 nov. Burgemeester W. Harmsma plotseling overleden te Amsterdam. Toen hij op de terugweg van Den Haag naar huis was en in Amsterdam even wilde pau zeren, werd hij, kort na middernacht, door een hartaanval getroffen. 1 nov. Buitengewone raadsvergadering ter herdenking van burgemeester Harmsma. 11 nov. Toren van de oude r.k. kerk te Wijtgaard met springstof opgeblazen. 12 nov. Begin van tweedaagse clubshow van de Friese sierduivenclub in V.V.H.-gebouw aan Oosterkade. 12 nov. Jeugdhonk van Gereformeerde Jeugdcentrale in zaal Oosterkerk geopend door ds. G. Hengeveld. Aanvankelijk zou burgemeester Harmsma de opening verrichten. 12 nov. De heer J. Klijnstra bedankt voor de P.S.P. en zal zijn raadszetel ter beschik king stellen. 15 nov. Honderden tekenen in het stadhuis het condoleantieregister wegens het over lijden van burgemeester Harmsma. 15 nov. De 62-jarige G. Okkema uit de Cornelis Frederikstraat brengt zijn 58-jarige vrouw en zijn 34-jarige zoon Harm om het leven. De man werpt zich daarna bij de Greuns onder een trein en komt eveneens om het leven. 15 nov. Jans Mik verlaat het Oranje Bierhuis. 17 nov. Gedeputeerde Staten bij net gemeentebestuur van Leeuwarden op bezoek. 17 nov. Deputatie van vliegbasis en mevrouw Heitmeijer-Bijsterveld met haar twee kin deren vliegen naar Vaernes in Noorwegen om een krans te leggen op het graf van majoor W. Heitmeijer, die op 17 november 1964 met een Starfighter verongelukte. 17 nov. Eerste voorstelling van Russisch Staatscircus in Frieslandhal. Show op ijsvloer. 19 nov. Intocht Sinterklaas. 20 nov. Bevestiging en intrede van ds. Z. C. Versluys in de Pelikaankerk als predikant van de Gereformeerde kerk-West. 22 nov. Beeld van elfstedenrijder, met uit Italië afkomstig voetstuk, geplaatst bij de Frieslandhal, in afwachting van de onthulling en overdracht op 12 december. 23 nov. P.E.B.-dam in het Vliet bij Schilkampen gesloten. 23 nov. De 64-jarige D. J. uit Leeuwarden onder trein geraakt en gedood bij het Stephenson viadukt. 24 nov. De 70-jarige Sj. Sluyter valt met ladder van 5 meter hoogte, terwijl hij bezig is een kapje te plaatsen op schoorsteen van zijn woning in de Tweede Koe straat. Hij overlijdt op 26 november. 24 nov. Eerste opvoering van het kindersprookje „De gelaarsde Kat" in de reeks Sinter klaasvoorstellingen voor de o.l.-scholen in de Harmonie. 24 nov. Chr Besturenbond vergadert over een aan b. en w. van Leeuwarden te zenden nota, waarin o.m. wordt aangedrongen op opheffing van het Bureau Huis vesting. 27 nov. Orkest „De Sambrinco's" treedt (in Zuidlaren) voor het laatst op. 27 nov. Negentienjarige Kasper Hazelof rijdt met zijn bromfiets op de Voorstreek tegen een auto en wordt ernstig gewond naar het Diakonessenhuis gebracht, waar hij de dag daarna overlijdt. 28 nov. Wirdum, Goutum en Wijtgaard vieren de aansluiting op het gas met een bij eenkomst in café Duhoux te Wirdum, onder leiding van wethouder K. J. de Jong. 29 nov. Oud-burgemeester van der Meulen slipt met zijn fiets op de hoek Wester- singel-Pier Panderstraat. Hij wordt met een gebroken dijbeen naar het Diaco- nessenhuis overgebracht. 29 nov. Gemeenteraad bepaalt de sluitingstijd van alle horecabedrijven op 1 uur. Goutumer bestemmingsplan terug naar b. en w. 30 nov. Tweelingbroers T. en A. Nijdam (geboren 9 november 1901 te Wommels) nemen afscheid van de Raad van Arbeid in verband met hun pensionering. 30 nov. Provisionele veiling van hotel Amicitia, op last van de Fries-Hollandse Hypo theekbank. 30 nov. Voortgezette raadsvergadering: Subsidievoorstel Frysk Orkest (40% van het exploitatietekort), overneming muziekschool en doorstromingsregeling van goedkopere naar duurdere woningen aanvaard. De heer J. Klijnstra (ex-P.S.P) neemt afscheid van de raad.

Leeuwarder Gemeenschap | 1966 | | pagina 9