oac;bokk Stamt u ook af van Karei de Grote? 15 Het huwelijk van prinses Margriet met de heer mr. P. van Vollenhoven is in de Leeu warder Courant begeleid met een uitge breide stamboom (oi eigenlijk een woud van stambomen), waaruit wij mochten vernemen, dat de jongelui in een zeer ver verleden ge meenschappelijke voorouders hebben beze ten. Omdat hier ook Karei de Grote ten to nele werd gevoerd, kwam bij ons de hoogst interessante vraag op, ol deze keizer wel licht ook tot ons voorgeslacht mag worden gerekend. Nu komen wij, in tegenstelling tot Margriet en Pieter, niet ver met het uit zoeken van namen. Gaan we terug naar het begin van de vorige eeuw, toen de burger lijke stand werd ingevoerd, dan staan we op de grens van de achterhaalbare genealo gische leiten, al durven wij wel met zeker heid te beweren, dat wij ook voorouders uit vroeger tijden bezitten, tot en met de dagen van Karei de Grote en dat is dus omstreeks het jaar 800 en zells daarvoor tot het begin der mensheid. Wat wij wel kunnen, dat is het maken van een berekening over het aantal voorouders, volgens de onaantastbare formule, dat ieder twee ouders heelt, deze ouders elk weer twee ouders, enzovoort enzovoort. Bij elke generatie verdubbelt het aantal dus en dat loopt snel op. Rekenen we drie ge neraties per eeuw (voor elk dus 33 jaar), dan kan iemand die in 1933 is geboren er staat op maken, dat hij ol zij in het jaar 800 233 voorouders had. Dat is, indien wij ons niet hebben verrekend: 34.359.738.368 voorouders, spreek uit: vier endertigmiljard, driehonderdnegenenvijflig miljoen, zevenhonderdachtendertigduizend en driehonderdachtenzestig. Dat geldt voor u en voor mij en voor alle twaalf miljoen Nederlanders van nu. Pro beert u zich eens voor te stellen wat dit zou betekenen, indien we niet ergens fami lie van elkaar zouden zijn. Het aantal ver eiste voorouders zou dan zells door het totaal der huidige wereldbevolking op geen stukken na kunnen worden opgebracht, laat staan door de Nederlandse bevolking anno 800. Wanneer u van ouds een zoon ol doch ter van Nederlandse stam bent, reken er dan maar op, dat u op de een of andere manier wel bij Karei de Grote terechtkomt. U kunt hem eenvoudig niet missen voor uw tegenwoordige bestaan. Voorwaarde is na tuurlijk wel, dat keizer Karei kinderen heelt gehad. Daar hoelt u niet over in te zitten. Hij heelt vijl vrouwen gehad en een even groot aantal concubines, althans voor zover bekend is. Zijn vrouwen schonken hem negen kinderen, de concubines acht. Met dit totaal van 17 hoeft men niets te vre zen 1 dec. Nieuwe bouwverordening van de gemeente Leeuwarden van kracht. 2 dec. Expositie van moderne Hongaarse ceramiek geopend in het Princessehof. 5 dec. Beeldje van Maria J. van Everdingen, spelend kind voorstellend, geplaatst op het bordes van het Provinciaal Laboratorium voor de Volksgezondheid. 6 dec. Bijeenkomst te Ra'anana in Israël, ter herdenking van burgemeester Harmsma. 6 dec. Kustvaarder „Moerdijk" ramt het brugwachtershuis van de Verlaatsbrug. 8 dec. Op 64-jarige leeftijd overleden mr. J. Algera, oud-minister van Verkeer en Waterstaat, geboren te Wirdum. In 1945-1946 waarnemend burgemeester van Leeuwarden. 10 dec. Drs. J. M. den Uyl, oud-minister van Economische Zaken, verklaart in een persconferentie te Leeuwarden, dat de Friese bodem ongeveer 200 miljard m3 aardgas bevat. 10 dec. Tijdens een „persbal" van de Friese Journalisten Vereniging in hotel „De Klan- derij" reikt loco-burgemeester J. Tiekstra voor het eerst de persprijs uit aan ir. J. B. Ritzema van Ikema, directeur Condens en Frico. 12 dec. Elfstedenrijders komen in Leeuwarden bijeen, ter gelegenheid van de onthulling van het beeld „De Elfstedenrijder" van Auke Hettema door R. Paping, aange boden door de C.C.F. aan de gemeente en geplaatst bij de Frieslandhal. 13 dec. Finale verkoping van hotel „Amicitia" afgelast. De N.V. Fritol heeft het pand verkocht aan J. Kant te Zwijndrecht. 15 dec. Vijftiende nationale duivenshow van „De Oldehove" geopend in Tivoli Huizum. 15 dec. District Friesland van het Verbond voor Veilig Verkeer reikt in het Oranjehotel diploma's en speldjes uit aan chauffeurs wegens schadevrij rijden. 16 dec. Achtenveertig invaliden uit Leeuwarden bezoeken de vliegbasis. 16 dec. In het bestuur van „De Friesche Elf Steden" neemt de heer G. Schweigmann de plaats in van jhr. H. van Baerdt van Sminia te Tietjerk. 17 dec. Boze bezoeker slaat dansleider Hub Adema jr. na afloop van galabal in de Harmonie bewusteloos. 17 dec. Match van de kringgroep „Frisiana" van de Vereniging Duitse Herders in de Frieslandhal. 19 dec. Zesjarige Catharina Mulder uit de Fabriekssteeg in de Spoorstraat door een vrachtwagen overreden en gedood. Ze hield zich aan de wagen vast, viel toen deze sneller ging rijden en raakte onder de aanhangwagen. 19 dec. Leeuwarder raad aanvaardt met 21 tegen 15 stemmen het voorstel 80% van het bruto-verlies van Cambuur te dragen. Voorts besloten tot een financiële tegemoetkoming aan amateurclubs bij gebruik van gemeentelijke sportterreinen. De sintelbaan 't Nijlan zal worden gebruikt als ijsbaan. 21 dec. H. J. Boersma, consulent van het Verbond voor Veilig Verkeer, demonstreert lesmateriaal in het binnenkort te openen verkeerslokaal in de kleuterschool „De Tuinfluiter" aan de Tuinen. 21 dec. De veertigjarige B. Lesman van Werkmanslust, veedrijver van beroep, op de Stationsweg door een vrachtauto overreden. Bij aankomst in het Bonifatius Hospitaal was hij reeds overleden. 21 dec. Volkskerstzangdienst in de Beurs. „New Left"-ers veroorzaken enige wanorde. 22 dec. Vangrail geplaatst in bocht NieuwewegBlokhuisplein, voor het Stadszieken huis. 22 dec. Adjudant T. Bleeker (60) van de rijkspolitie neemt afscheid wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. 23 dec. J. Bonnema neemt afscheid als directeur van de U.T.S., wegens zijn komend vertrek naar Bogota (Columbia), waar hij technisch ontwikkelingswerk gaat doen. 24 dec. Leeuwarder provo-voorman Arjen B. M. gearresteerd, verdacht van diefstal van een geldkistje met geldswaardige papieren tot een bedrag van 50.000,— te Boelenslaan. 25 dec. Jongelui verstoren de nachtmis in de St. Bonifatiuskerk. 28 dec. Kristlik Fryske Folksbibleteek reikt in de Harmonie prijzen uit aan winnaars van romanprijsvraag: Ane Jousma te Den Haag voor „Faes efter glês" en Y. K. Halma te Stiens voor „Ljochtsjende Kimen". 29 dec. Twee Marokkaanse gastarbeiders, werkzaam bij de V.S.F., steken in de Nico- laas Beetsstraat hun collega-landgenoot A. L. M. H. (22) neer. Het slachtoffer wordt naar het Diakonessenhuis gebracht.

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 15