J van plan naar werkelijkheid 1 - Zeven van de negen buurteenheden hebben hun bestemming in bouwplannen m m Bilgaard Maandblad, onder auspiciën van de stichting „Leeuwarder Gemeenschap' 16e jaargang no. 1 januari 1967 Redactiecommissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pastoor H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 3,00 per jaar Gironummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden Bij de na-oorlogse plannen tot uitbreiding van het Leeuwarder stadsgebied heeft een groot, nieuw woongebied in het noorden al vrij gauw de belangstelling van de stedebouwkundigen gekregen. Dat was begrijpelijk, alleen al, omdat van de vier windstreken juist deze richting nooit aan bod was gekomen. Oost en west kwamen hoofdzakelijk in de loop van deze eeuw tot ontwikkeling en in het zuiden was de gemeente Leeuwarderadeel zo vriendelijk Huizum te creëren geen Leeuwarden, naar men formeel mocht stellen (en daarom sprak en spreekt men van Huizum), maar niemand kan beweren, dat dit stedelijke woongebied tot stand zou zijn gekomen zonder de onmiddellijke nabijheid van de stad, waarvan het gescheiden werd (en wordt) door een overweg, die welhaast even hinderlijk is als de slagboom aan een werkelijke grens. In 1944 werd dit onechte kind van Leeuwarden officieel aan de vader toegewezen door annexatie; een zaak van praktisch nut en fatsoen, die overigens nog steeds niet door alle Huizumers voor lief wordt genomen. Toen zaten we nog met noord, of liever: zonder noord, want de bovenkant van onze stadsplattegrond bleef het brokkelige beeld ver tonen van een onafgewerkte zaak. Het uitbreidingsplan 't Ielan gaf de lijn aan van de toekomstige uitbreiding een gave lijn met een flauwe bocht, die voor een zeer lange tijd als begrenzing van de stad zal kunnen fungeren en waar schijnlijk ook zal moeten fungeren, omdat de verdere ontwikkeling van Leeu warden in de oostelijke en zuidelijke richting wordt gedacht, gelijk velen bij de jaarwisseling uit de nieuwjaarskaart van het gemeentebestuur zal zijn ge bleken. Tussen plan en werkelijkheid ligt een lange weg en het is lang niet altijd aan het gemeen tebestuur gegeven de snelheid waarmee deze weg wordt afgelegd te bepalen, 't Ielan werd voor de uitvoering gesplitst in twee delen, die Lekkumerend (oostelijk van de Dokkumer Ee) en Bilgaard (westelijk daarvan) kwamen te heten. In beide delen wordt druk gebouwd en het zijn de verdere bouwplannen voor Bil gaard, op 9 januari in de raad behandeld, die thans in het bijzonder de aandacht vestigen op dit groeiende woongebied. Het hierbij afge drukte kaartje geeft aan waar gebouwd wordt (of reeds is gebouwd) en verder de thans ge concretiseerde bouwplannen. Men ziet, dat we met het totaal hiervan een heel eind op weg naar de voltooiing zijn. Van de negen buurt eenheden waarin het plan, wat de woning bouw betreft, is verdeeld, hebben nu zeven hun bestemming gevonden. Overgebleven zijn de twee oostelijkste eenheden ten noorden van de Dammelaan en dat is nu zo'n geval waarbij de gemeente teleurgesteld is in haar aanvan kelijke verwachtingen omtrent de realisering, waarvoor gerekend was op de belangstelling van een beleggingsmaatschappij. Desondanks blijft heel wat toekomstige bouw activiteit voor de naaste toekomst bestaan en komt dan ook binnen de komende jaren het in het midden geprojecteerde winkelcentrum van de grond (een herhaling van de moeilijkheden op dit punt in 't Nijlan moge de Bilgaarders van nu en van de toekomst bespaard blijven) dan zal hier een compleet nieuw woongebied tot stand kunnen komen, noordelijk van de Dammelaan (ringweg), ten zuiden waarvan de o.a. tot het Rengerspark reikende ruimte voor recreatieve bestemmingen blijft gereserveerd, zodat bijvoorbeeld ook de kinderboerderij met aanpalende attracties een vrije omgeving houdt. U zult op volgende pagina's bijzonderheden kunnen vernemen over aard en omvang van die (toekomstige) bouwactiviteit. Deze gege vens zullen voorlopig voldoende zijn om u een indruk te geven van de aard van de daar te bouwen woningen, opgezet volgens de nieuwe woningwetnormen, die wat meer vrijheid ten De grote kraan is bestemd voor het op hun plaats brengen van de bouwelementen van de N.B.I. in „De An jen". Daartussen eengezinswoningbouw van het Bouw- en Aannemersbedrijf Friesland.

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 3