Fa.Adema's Bouwbedrijf ,De Anjen" gezien door de spijlen van een galerijhek waarvan het vertikale vlak bestaat uit een paneel ter hoogte van een verdieping van een gebouw en het horizontale vlak uit een paneel, dat in het algemeen gelijk is aan de halve vloeroverspanning. De horizontale vlakken van twee segmenten worden vervolgens op het werk aan elkaar verbonden, zodat als het ware een tunnel ontstaat. Voor het transport van de bekistingssegmenten in de bouwwerken wordt gebruik gemaakt van een verplaatsbare werk vloer, die telkens één verdieping lager wordt geplaatst dan die welke wordt gestort. Een beetje ingewikkeld en een beetje tech nisch misschien. Het komt dus hier op neer, dat de delen van de woningen (telkens twee wanden met een halve zolder) op de plaats waar hij moet zijn uit beton wordt gemaakt. Systeem Outinord Het Franse systeem Outinord, toe te passen door N.V. Bouwbedrijf Knoop en Giezen te Groningen, is nieuw voor Leeuwarden. Burge meester en wethouders hebben de toepassing van dit bouwsysteem in april 1965 in Frankrijk gadegeslagen en het, mede op grond van na dere informaties, deugdelijk bevonden. Het bouwsysteem gaat uit van een stalen bekisting voor bouwwerken, waarvan de dragende dwarsmuren en vloeren van beton worden ver vaardigd. Op elke verdieping worden de wan den en de vloeren tussen twee opeenvolgende dilatatievoegen als één geheel zonder onder breking gestort. De bekistingssegmenten worden gevormd door een rechte tweevlakshoek, aanzien van ruimte en aankleding laten dan de oude. Over de twee hier toe te passen bouw systemen mogen vooraf enige bijzonderheden worden medegedeeld. Systeem Larsen-Nielsen Het Deense systeem Larsen-Nielsen voor in dustriële woningbouw wordt reeds in Leeuwar den toegepast voor de 4- en 7-hoge bouw in Bilgaard, die in aanbouw en gedeeltelijk vol tooid is. De bouwelementen (wanden, vloeren) worden gemaakt bij de Noordelijke Bouwele menten Industrie N.B.I. te Kootstertille. Ze worden daarna met zware vrachtauto's naar Leeuwarden getransporteerd en hier, met be hulp van een grote kraan, gemonteerd. BUNGALOWBOUW VERBOUW ONDERHOUDSWERK Verlengde Schrans 74 - Leeuwarden - Telefoon 20014, b.g.g. 26938

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 5