s He vreemde namen van Bilgaani t bouwplannen IN UITVOERING H O E D E N MAYSER MOORES a STETSON Herenmodes Roosenstein 9 In vier buurteenheden wordt momenteel ge bouwd. Dat zijn de twee meest westelijke: De Allien en De Gealanden, verder (aansluitend op De Anjen, langs de ringweg) De Bird en de noordoostelijkste, bij 'de Dokkumer Ee: De Meenthe. In De Bird staan op het kaartje (blz. 6) de twee blokken flatwoningen, 7- en 4-hoog, als vol tooid aangegeven. Westelijk daarvan, in De Anjen zijn gelijke complexen flatwoningen m aanbouw, evenals ten noorden van deze buurt- eenheid, in De Gealanden. Dit alles is de industriële woningbouw van de Noordelijke Bouwelementen Industrie te Koot- stertille, die ook verder in het plan Bilgaard de 4- en 7-hoog blokken gaat bouwen, maar dan volgens een wat royaler plan. Elders leest u meer over deze verdere plannen. Het nu in uitvoering zijnde project omvat in totaal 486 galerijwoningen. De blokken 4-hoog bevatten elk 64 woningen: in het onderhuis 8 (7 driekamer en 1 vierkamer) en in de etages 56 (8 driekamer en 48 vierkamer). De blokken 7-hoog tellen elk 98 woningen (14 driekamer, 70 vierkamer en 14 vijfkamer). De huren voor deze woningen variëren, vol- qens de berekening uit 1964, toen de raad tot de bouw besloot, van 25,40 tot 28,50. Hier bij komen de kosten van verwarming, lift, tuinonderhoud enz. Door de stijging van de bouwkosten hebben de in 1964 berekende voorlopige huren enige verhoging ondergaan. In de wooneenheden De Anjen en De Bird worden de eengezinswoningen in particuliere bouw gerealiseerd door het Bouw- en Aan nemersbedrijf Friesland te Leeuwarden. In De Gealanden zijn de eengezinswoningen opge nomen in het Outinord-project, waarover wij elders meer vertellen. De woningbouw in De Meenthe, bij de Dok kumer Ee, is een onderdeel van het project 1196 woningen, verdeeld over drie buurteen heden, waarvan twee in Lekkumerend, aan de andere kant van de Dokkumer Ee: het Mari- niersespel en het Koerierstersespel. Bouw: Intervam N.V. In De Meenthe worden 403 woningen ge bouwd, als volgt verdeeld: 104 eengezinswoningen met 4 slaapkamers; 75 eengezinswoningen met 3 slaapkamers; 20 etagewoningen 4-hoog met 2 slaapkamers 40 etagewoningen 4-hoog met 4 slaapkamers 40 etagewoningen 7-hoog met 2 slaapkamers 60 etagewoningen 7-hoog met 4 slaapkamers 32 etagewoningen 12-hoog met 2 slaapkamers 32 etagewoningen 12-hoog met 4 slaapkamers De in 1963 berekende voorlopige huurprijs va rieerde van ƒ22,10 tot 27,80, exclusief de bij komende kosten. Ook hier zullen prijsverho gingen tot een correctie moeten leiden. Beijerstraat 5, Leeuwarden Land Op deze kaart anno 1718 van Matias Halma van Leeuwarden en omgeving komen de namen Bilgaard en Taniaburg voor. Van de namen in Bilgaard heeft alleen die van de wijk zelf een aan deze plaats gebon den historische betekenis. Men komt de naam Bilgaard tegen op oude kaarten, zoals de hierbij gereproduceerde uit het jaar 1718. Bilgaard is hier aangegeven als een buurt schap ten noorden van de stad, tussen de Dokkumer Ee en de weg naar Stiens, geheel overeenkomstig de situering van de nieuwe woonwijk van deze naam. Oorspronkelijk was hier een, waarschijnlijk schaars bebouwde en bewoonde, terp, die in het laatst van de vorige eeuw is afgegraven. Aan de voet van deze terp stond het huis Taniaburg, waarheen het Taniameer („meer hier in de betekenis van waterloop) voerde, later de Kalkvaart, naar de kalkovens, die hier te vinden waren. Taniaburg is in de loop van de achttiende eeuw verdwenen; nu vindt men op deze plaats de boerderij van H. Sybrandy aan de Vierhuisterweg. De namen van de buurteenheden zijn ontleend aan Friese waterschappen. Wij vermel den hieronder de gemeenten, waar deze waterschappen zijn te vinden, met daarbij (voor zover aanwezig) een naamsverklaring van de Fryske Akademy. Kollumerland en Nieuw-Kruisland. Herkomst en betekenis van de naam onbekend. Idaarderadeel. In het algemeen, evenals „bert van „buritha": buurtschap. Opsterland. Verband met „dolle": graven. Dantumadeel. In het algemeen betekent „fenne" weiland. Smallingerland. „Gea" is dorpsgebied buiten de „buorren". Dus: dorpslanden. Dantumadeel. Hooi schijnt duidelijk te zijn, maar wanneer men weet, dat men in 1543 zowel van „Eeddale" als van „Adallen' spreekt, dan kan ook verband bestaan met de Ee of met „eert": gras. „Dollen", „dellen" e.d. zijn óf vergraven landen, óf lage landen óf gegraven wateren. Uitzoeken maar! Idaarderadeel en Leeuwarden. Misschien verband met „tiuch trek, bij een water in de zin van tocht. Gaasterland en Hemelumer Oldeferd. Geen verklaring. Weststellingwerf. Dezelfde betekenis als meenschar: gemeen schappelijke weide. Nuttig is het te weten, dat een alfabetische volgorde is aangehouden bij de naamge ving van de buurteenheden, van west naar oost, eerst de zuidelijke en daarna de noor delijke rij. De naam Dammelaan tenslotte betekent: laan naar een doorwaadbare plaats. U dient dit niet te letterlijk op te vatten, want het lukt echt niet bij de Dokkumer Ee! DE ANJEN DE BIRD DE DULF DE FENNEN DE GEALANDEN DE HOOIDOLLEN DE JOKSE DE KEI DE MEENTHE

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 9