J fir. ONNO ZWIER VAN HAREN L.D E^ftlES Afgebroken staatkundige carrière 14 f de admiraliteit te Amsterdam. In 1759 ontvalt hem echter ook deze steun en daar tegenover blijven de vele vijanden, die hij zich in de loop der jaren heeft gemaakt door zijn scherpe aanvallen op tegenstanders en zijn grote zelf verzekerdheid. y Somwijlen rukt, voor 't eind uwe dagen, Fortuin uw staat terneêr, gelijk men in het woud Een hoogen eik, omver geslagen, Na 't woeden van den wind aanschouwt. l°r,ei! UÜ "HeOMe.nscheliik Leven van Willem van Haren zouden kunnen slaan op het leven van de jongere broer van de dichter, Onno Zwier, die in de bloei van zijn jaren een prachtige staatkundige carrière abrupt ziet afbreken. Op de middaq- hoogte van zijn bestaan wordt een man, die opgeklommen is tot de hoogste posten in fit f Z°J el9en schuld en door toedoen van talrijke vijanden genoodzaakt zich terug te trekken uit het openbare leven, om een bijna vergeten leven te leiden in Friesland, het gewest, waar hij geboren was. Hoewel jhr. Onno Zwier van Haren een groot deel van zijn leven in Leeuwarden heeft door gebracht, is hij in deze stad niet geboren. Het levenslicht aanschouwde hij de tweede april 1711 in St. Annaparochie, de hoofdplaats van Het Bildt, waarvan zijn vader, Adam Ernst van Haren, grietman was. Lang heeft Onno Zwier zijn vader niet gekend, want als hij nog maar vier jaar oud is verliest hij zijn vader. Groot vader Willem van Haren zorgt dan, dat de opvoeding van Onno Zwier en die van zijn broer Willem niet in handen komt van de spil zieke, zelfzuchtige moeder Amelia Henrietta Wilhelmina du Tour. Hij neemt zelf Willem onder zijn hoede en Onno komt al spoedig in huis bij oom Duco van Haren, de grietman van West-Stellingwerf, die in Wolvega woont. Door de nauwe betrekkingen der Van Harens met het Friese hof in Leeuwarden is Onno Zwier m zijn kinderjaren het speelkameraadje van de latere stadhouder Willem IV. Het is het begin van een intieme vriendschap met de stadhouderlijke familie, die zal duren tot de dood van prinses Anna in 1759. De school die Onno bezoekt is het gymnasium te Zwolle. Hij is er een van de beste leerlingen, die steeds met de eerste prijs overgaat. Moei lijkheden zijn er echter vele, vooral geldelijke want zijn moeder bemoeit zich meer met Wil lem en schijnt Onno te vergeten. Zelfs heeft Onno een keer het plan gehad, om met opzet fouten te maken in zijn examenwerk, omdat hij de bij het slagen behorende feestjes niet kon betalen. Grootvader Van Haren moet dan ingrijpen. In 1727 verlaat Onno de school met een brief van rector G. W. Duker aan zijn moeder: „De jonge Heer, U hoog Eds.soon is mij een lief discipel geweest. Daar is veel van te ver wachten". Hij vertrekt dan naar Franeker, waar hij aan de academie colleges volgt in het burgerlijk en hedendaags recht en privaatlessen in de geschiedenis, logica en oude talen. Een jaar later verruilt hij de academie van Franeker voor die van Utrecht, waar hij tot ongeveer 1731 colleges volgt. In die tijd is hij ook veel in s-Gravenhage, waar hij in contact staat met de invloedrijkste mannen van de Republiek- de griffier van de Staten-Generaal Francois Fagel de raadpensionaris van Holland Simon van Slingelandt en de grote rechtsgeleerde Van Bynkershoek. Wat Onno verder in die jaren precies deed, weten we niet, maar in 1734 zien we hem solliciteren naar een plaats in de magistratuur van Staveren. Daarna be gint de staatkundige carrière van deze Friese edelman: in hetzelfde jaar wordt hij burge meester van Sloten en de Staten van Friesland benoemen hem tot historieschrijver. Hij krijgt zitting in de Staten vanwege de adel en wordt door dezen ook meteen afgevaardigd in de Staten-Generaal. In 1739 wordt hij lid van de Raad van State. In 1742 overlijdt zijn oom Duco en hij erft het grietmanschap van West- Stellingwerf. In 1746 bezet hij een der hoogste posten in de Republiek: het voorzitterschap van de Raad van State, een functie, die min of meer vergeleken kan worden met die van VAM Uw nieuwe fiets of bromfiets staat voor U klaar! Uitsluitend de beste merken Beste service Enorme keuze U is hartelijk welkom bij N.^V. VOORSTREEK 65-67 - T.l 24596 Gazelle Honda Solex R.A.P. Puch Typhoon en andere fabrikaten een minister-president in onze tijd. Als zijn vriend Willem Karei Hendrik Friso in 1747 als Willem IV algemeen erfstadhouder wordt, verstevigt dat zijn positie nog eens aanmerke! lijk. Hij wordt „gedeputeerde tot het regelen der zaken van justitie, politie en finantiën en regeering in Noord-Brabant" en gaat in 1747 als buitengewoon gezant naar Zwitserland om manschappen te werven en in 1748 sluit hij als „extra-ordinaris ambassadeur en plenipoten tiary van Hunne Hoog Mogenden" mede de Vrede van Aken, die een einde maakt aan de Oostenrijkse successieoorlog. Nog steeds hangt in het stadhuis van Aken zijn portret. Het belangrijkste feit in zijn persoonlijk leven is het huwelijk met Sara Adel van Huls. On danks latere moeilijkheden heeft hij met haar een zeer gelukkige echt beleefd, die gezegend werd met elf kinderen. Een zware slag treft Van Haren, als hij in 1751 zijn grote steun Willem IV verliest. De vriendschap met prinses Anna blijft. Zij be zorgt hem in 1755 nog het lidmaatschap van Onno's val Deze vijanden weten in 1760 Onno's val te be werkstelligen: drie van zijn dochters, gesteund door twee schoonzoons, beschuldigen hun vader dan van bloedschande. We weten niet, wat er van deze beschuldigingen waar is. Waarschijn lijk is er wel iets gebeurd, maar of alles zo ernstig was als is voorgewend, valt te be twijfelen. Onno's schoonzoons weten hem ech ter met behulp van enige duistere figuren door chantage een bekentenis af te dwingen en tegelijkertijd laten ze hem beloven, dat hij Den Haag zal verlaten en er nooit zal terug keren. Onno vertrekt dan naar zijn broer in Brussel en daarna naar Wolvega. Hij is een gebroken en verbitterd man. Wandelend in de tuinen van „Lindenoord" in Wolvega overdenkt hij al het gebeurde en ge leidelijk aan begint hij zich te zien als het slachtoffer van een complot en waarschijnlijk niet helemaal ten onrechte. Zijn belagers be schouwt hij als pionnen van de hertog van Brunswijk-Wolfenbüttel, de voogd van Willem V. Deze wilde ons land betrekken in de Zeven jarige Oorlog (1757-1764), waardoor hij het opperbevel zou krijgen over het Engels-Prui sische leger. Onno, de aanvoerder van de neutraliteitspartij, dwarsboomde hem in deze plannen en werd zo de grote vijand van de „Dikke Hertog", die hem graag kwijt wilde. Dit overdenkend rijst bij Onno het plan, om zijn belagers te weerstaan en in 1761 gaat hij dan ondanks zijn belofte naar Den Haag. Dan barst de bom: de zaak, die tot dan officieel stilgehouden was, wordt openbaar gemaakt. Op ontvangsten wordt Onno genegeerd en de Staten-Generaal besluiten, dat alles over de zaak „uit het secreet register zal worden over- gebragt in het ordinaris register van Haar Hoog Mog. resolutiën" en verder zijn ze van plan alles in de volle vergadering bekend te maken, als Onno daar zal verschijnen. Onno keert dan naar Friesland terug en zal dit ge west nooit weer verlaten. Hij' brengt de hele zaak voor het Hof van Friesland, dat hem een jaar later wel van rechtsvervolging ontslaat, maar hem toch ook niet vrijspreekt. Een poging om zijn onschuld aan te tonen heeft Onno dan reeds zelf ondernomen door de uit gave van zijn „Deductie van Jr, Onno Zwier van haren, Grietman van Stellingwerf-West einde ter zyner Noodwendige Zuivering van Lasterlijke Geruchten en Imputatiën tegen hem verspreid en ingebragt", die in 1761 verschijnt bij Abraham Ferwerda in Leeuwarden. Het geschrift is, zoals de schrijver Du Perron zegt: boeiend als een roman, maar door de tegen partij ook als roman behandeld". Het aantal reacties, die het losmaakt is ontstellend. Daar zijn in de eerste plaats bij van Onno's tegen standers, maar vooral komt er een stroom drukwerkjes los van buitenstaanders, mensen die part noch deel aan de zaak hadden, maar die zich voor de vader of voor de kinderen uit wilden spreken. Onze provinciale biblio theek bezit er een prachtige collectie van. Vergeten Zoals alle zaken die veel stof op deden waaien, bloedde echter ook deze langzaam dood en na verloop van tijd was men Onno Zwier van Haren vergeten. Teruggetrokken leeft hij dan in Friesland, 's Zomers woont hij op „Lindenoord" in Wolvega. 's Winters neemt hij met tegenzin zijn intrek in zijn hoog en deftig woonhuis Bij de Put in Leeuwarden, de plaats die hij beschrijft als „een stad, die op zichzelf al mistroostig is, maar nog triester wordt door haar inwoners, die nooit lachen". Plotseling ontdekt de gevallen staatsman dan in deze tijd in zichzelf de dichter. Hij gaat de dingen, die leven in zijn hart, op papier zetten. De literatuur geeft een nieuwe inhoud aan zijn leven. Er verschijnt dan een groot aantal wer ken van zijn hand: treurspelen, een blijspel, een levensbeschrijving, zijn grote dichtwerk „De Geusen tal van lierzangen en vele proza werken. Ze laten zich moeilijk lezen door vele onvolkomenheden in taal en versmaat, maar

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 14