5 Bij hel Oostergoplein: burgemeester Brandsma en echtgenote, in het gezelschap van loco-burgemeester I iekstru. maar het was nog vroeg genoeg om deze onopzettelijke gebiedsannexatie te niet te doen. Een verklaarbaar misverstand, want de gemeentegrens wordt ter plaatse niet gemarkeerd en loopt ergens door de barre verlatenheid. Maar om vijf minuten voor negen wapperden de zwarte panden van de gelegenheidskleding op dit bestuurlijk zo markante punt vrolijk in de wind, toen de gala-Pontiac uit de zuidelijke richting kwam aanrijden om burgemeester Brandsma binnen zijn ambtsgebied te brengen. De familie Brandsma kwam niet, zoals dat eigenlijk hoort te gebeuren, uit zijn oude woonge- meente, want dat zou Den Haag moeten zijn geweest te ver van Leeuwarden om in de vroege ochtend van zo'n dag vol spanning en drukte te rijden. Overnacht werd daar om in het motel van Heerenveen, kort voor het definitieve reisdoel dus. De heer en mevrouw Brandsma hadden daar blijkbaar een goede nachtrust genoten, want ze heb ben de lange, zware dag zonder enig teken van vermoeidheid doorstaan. Na het handen schudden en het aanbieden van bloemen door Margaretha Johanna Tiekstra, dochter van de loco-burgemeester, reed de stoet auto's in enkele minuten naar Wijtgaard. Dit Leeuwarder dorp had zich met veel vlag gen getooid en alle schoolkinderen op de been gebracht om bij café Hoekstra een welkomst lied te zingen en vrolijk met rood-wit-blauwe papieren vlaggetjes te zwaaien, ter begroeting van de heer en mevrouw Brandsma, die de auto verlieten, ter kennismaking met het be stuur van Plaatselijk Belang. Deze organisatie was er aldus in geslaagd het hele dorp in de feestvreugde te laten delen, een prestatie, die procentueel ver uitging boven hetgeen later op de dag in de stad Leeuwarden mogelijk bleek te zijn. Niet, dat de Leeuwarders zich onbetuigd lieten. Op het Oostergoplein stond het politiemuziek- korps aangetreden, om voor de auto's uit te gaan en bij garage De Boer werden trossen balonnen opgelaten, met een doek waarop ove rigens niet reclame voor de nieuwe burge meester werd gemaakt, maar voor een auto merk. Eindpunt van de intocht: het stadhuis, waar het Wilhelmus en het Frysk Folksliet weerklonken. De burgemeester werd geïnstalleerd in een bijzondere raadsvergadering bijzonder was al meteen de rangschikking van het meubilair, dat de raadsleden in een middenvak samen bracht en naar anciënniteit rangschikte, waar door vogels van verschillende politieke plui mage naast elkaar kwamen te zitten, terwijl men normaal fractiegewijs is geplaatst. Links en rechts daarvan zaten de genodigden, die in aantal de raadsleden aanzienlijk overtroffen. Hoofdpunten van de agenda waren de instal latierede van de loco-burgemeester, de heer J. Tiekstra, afgesloten met het omhangen van de ambtsketen en de overdracht van de voor zittershamer, en de toespraak van de nieuwe burgemeester zelf. De heer Brandsma liet zich uitvoerig uit over de vele problemen, die het Leeuwarder gemeentebestuur kent. Reeds nu gaf hij blijk van een veelzijdige belangstelling voor het wel en wee van Leeuwarden, hij leg de bovendien zeer sterk de nadruk op de eisen van een goede persoonlijke en zakelijke ver houding tot al degenen, die met de gemeente lijke bestuurszaken, in of buiten het stadhuis, annex zijn. Resumerend kon men vaststellen, dat burgemeester Brandsma zich er terdege van bewust is, dat het burgemeesterschap van Leeuwarden geen sinecure is. Bij de receptie 's middags zijn 613 volgnum- mertjes uitgereikt. Een zeer aanzienlijke be langstelling, waar de genodigden tijdens de ol- iiciële raadsvergadering nog bij moeten worden geteld. Het stadhuis was bij dit programma- Burgemeester S. Brandsma tijdens zijn eerste toespraak in de Leeuwarder raad. onderdeel niet alleen de plaats waar velen de burgemeester begroetten, maar ook de ontmoe tingsplaats van de gasten onderling. Oude re laties werden verstevigd, oude kennissen ont moetten elkaar en dus bleel men, bij een glaasje en een hapje, volgaarne een poosje plakken". In de vertrekken boven was het warm en daar kon men de rook snijden. Als vreemde eenden in de bijt fungeerden eni ge New Lei ter s. Ze voelden zich spoedig thuis in het door hen verguisde milieu van de ge meentelijke overheid en hun alkeer van de moderne welvaartsstaat strekte zich niet uil tot de glazen sherry, port en vermout, waar van sommigen bijzonder vaardig een aanzien lijk aantal nuttigden. Toegegeven moei wor den, dat er geen melk voorhanden was om een witteglazenplantot uitvoering te brengen, zodat de, naar de groepsnormen geklede, jon gelui wel afstand moesten doen van hun hei lige beginselen. Burgemeester Brandsma kreeg een pamflet aangeboden met een warrig sa menstel van wensen, dreigementen en oubol ligheden, dat niet de indruk wekte van een sterke rechtlijnigheid van geest, 's Avonds bij het défilé voor het stadhuis wierp een der jon gelui, die 's middags in ruime mate de gast vrijheid van het gemeentebestuur had geno ten, een rookbommetje vlak voor kindercircus Saranti. Omstanders pakten hem in de kraag en leverden hem uit aan de politie. Het was een zeer gebrekkig rookbommetje, dat een geringe hoeveelheid rook veroorzaak te. Ongetwijfeld zal een en ander de indruk hebben versterkt, dat de „New Lelt" een vreemd clubje is. Dat défilé was overigens een erg aardige af sluiting van de dag. Jeugd- en sportverenigin gen trokken voorbij het stadhuis, terwijl ,,Ons Genoegen„Looft den Heer", „Euphonia", de P.T.T.-Harmonie en „Soli Deo Gloria" gemeen schappelijk musiceerden onder leiding van de allesomvattende dirigent Sj. Nieuwland. Het défilé was georganiseerd door de Leeuwarder Sportraad en werd geleid door de heren J. Jel- lema, J. W. P. Charisius, W. G. de Jong en P. C. Poortvliet. Het was een beperkte selectie van het Leeuwarder verenigingsleven, maar wat wil men op zo'n kille dag?

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 5