New Left en vetkuiven PROGRAMMA FRIEsTTlEKENOMROEP De Lampenkoning Ger. van der Meulen 24428 Meubelen en Woningtextiel ALLES OP RIJWIELGEBIED IS EN BLIJFT DE GOEDKOOPSTE VERLICHTINGZAAK IN HET NOORDEN SLOTMAKERSSTRAAT 5 - TELEFOON 28554 BIJ DE PUT 36 - LEEUWARDEN GOED EN GOEDKOOP vindt U bij: A Afdeling meubelen: Breedstraat 53-55, Tel. 28690 18 In verschillende boek- en tijdschrifthandels in Leeuwarden kan men voor 50 cent het lang werpige blaadje ,,Por" kopen, het officieel or gaan van de New Left. Het heeft zichzelf de reputatie meegegeven „progressief/satiries/ agressief" te zijn en wordt „geproduceerd" door Tom S. Hageman, E. Duintjer Tebbens en ande ren. Het is prettig, dat het geschrift zo duide lijk dit officiële New Left-zegel draagt, want doorgaans hult deze beweging zich in de neve len der vaagheid, wanneer het er om gaat vast te stellen wat zij nu wel of niet voor haar re kening belieft te nemen. Wordt er een brand- bommetje tegen de deur van het politiebureau geworpen, dan mogen wij, als zoiets propagan distisch wat verkeerd uitpakt, er de New Left niet de schuld van geven. Tijdens het défilé voor de burgemeester, op de dag van zijn in stallatie, gooide een jongeman een rookbom voor de voeten van de jeugd van het kinder circus Saranti, een instelling die, zoals men weet, een duidelijke samenhang vertoont met de vermolmde structuur van onze samenleving. Maar was dat nu een New Lefter? Waarschijn lijk niet, alhoewel we uit „Por" nummer 4 mo gen vernemen: „Het verwijt van vele mensen dat de New Left alleen maar negatief is, begint ons zo langzamerhand te vervelen. Wij brengen op een onverwachte en speelse manier misstanden aan de orde. Wie het ageren tegen misstanden uitsluitend als negatieve bezigheid ziet, moet zijn bovenkamer eens laten nakijken. Voor je een nieuwe wo ning wilt bouwen, zul je eerst het krot moeten opruimen. Zonder dat opruimen gaat het niet. Die krotten heten bij jan publiek heilige huisjes en we trappen er met genoegen tegen aan. Met plezier ho ren we ze in elkaar donderen en we zouden er het liefst een fikse bom onder leggen. Een Zweedse architect, met wie enkelen van ons een gesprek hadden, zei: gooi er toch een bom op! Inderdaad, een zeer een voudige methode. Maar wij blijven voor lopig (let op dit woord) nog geloven in de heilzame werking van het geweldloze pro voseren." Dat zal wel voor een groot deel provocerende grootspraak zijn, die nog aangevuld wordt met de opwekking: „Zij die ervaring hebben met trotyl, dyna miet en andere explosieven, dienen zich in verbinding te stellen met de New Left. Spe ciaal studenten in de chemie hebben onze belangstelling. Zet je in om de wereld, te beginnen bij je eigen streek, weer leefbaar te maken, door die te ontdoen van deze rotte plekken." Dat liegt er niet om en wanneer het er wel om liegt, dan blijft de vraag open welke reacties hierdoor kunnen worden uitgelokt. De New Left weigert zich te verheffen tot een ge sloten groep: een club, waarvan men lid kan zijn en waarvan men dan ook de rechten en verplichtingen mede heeft te dragen. De heer Hageman is geen voorzitter, maar de woord voerder, ondanks zichzelf, zo menen wij uit zijn eigen woorden te mogen opmaken. Hij kan dus op geen enkele manier voor aan de New Left toegeschreven daden aansprakelijk worden ge steld, noch zijn er aanwijsbare anderen die zich daarvoor lenen. Bij het ontbreken van een dui delijke begrenzing kan men zich van alle wan bedrijf distanciëren, indien dit voor het aanzien van de groep beter uitkomt. De verschroeide deur van het politiebureau, de rookbom tijdens het défilé, dat waren individuele ontsporingen van lieden die zich ten onrechte voor New Letters hebben uitgegeven. Dat gaat prachtig, zo lang men er angstvalliq voor waakt dat niemand zich, op grond van een erkende verbinding, terecht New Lefter kan noemen. Het is het grote, valse spel van deze wereldverbeteraars, die de negatieve, agressieve krachten onder een deel van de jeugd weten los te maken, maar zich daarvan zorgvuldig distanciëren indien puntje bij paal tje komt. Bij alles wat in deze samenleving vermolmd is, zou het toch aardig zijn de eerlijkheid en de op rechtheid van bedoelingen overeind te houden. Dit geldt in dit geval te meer, omdat de New Lefters aan de top intelligent genoeg geacht mogen worden om het gevaar te zien dat opge wekt wordt door een ongenuanceerde, al of niet vetkuivige meeloop. Zouden wij mogen aannemen, dat men dit gevaar niet ziet, dan was er minder plaats dan nu voor de veronder stelling, dat men deze aanhang-op-een-afstand welbewust in de tactiek betrekt. juni 2. Beatrixoord Appelscha Mozaïek 3. Beatrixoord Haren 5. St. Bonifatius Hosp. Lichte muze 6. Diaconessenhuis 7. Stadsziekenhuis 9. Beatrixoord Appelscha 10. Beatrixoord Haren 12. St. Bonifatius Hosp. 4xM 13. Diaconessenhuis 14. Stadsziekenhuis 16. Beatrixoord Appelscha 17. Beatrixoord Haren 1. actuele flitsen; 2. sport door Lieuwe Pietersen; 3. Wat doet een voor lichtingsambtenaar, gesprek met de heer W. Kuipers, voorl.-ambt. gemeente Leeuwarden; 4. persoonlijke noot; 5. muzikale buitelingen, feestconcert door het Frysk Orkest o.l.v. Jo Diederen opgenomen 5 mei '67. Lichte muziek in drie kwarts en andere maten. Muziek Menu voor Moderne Mensen. 19. 20. 21. 23. 24. St. Bonifatius Hosp. Diaconessenhuis Stadsziekenhuis Beatrixoord Appelscha Beatrixoord Haren 26. St. Bonifatius Hosp. 27. Diaconessenhuis 28. Stadsziekenhuis 29. Beatrixoord Appelscha 30. Beatrixoord Haren Verjaardagen Mozaïek Felicitaties en muziek voor de patiënten die in juni jarig zijn. 1. actuele flitsen; 2. sport door Lieuwe Pietersen; 3. wat doet een admini strateur van een ziekenhuis, gesprek met de heer J. C. Kuiken, adm. v.h. Stadsziekenhuis, Leeuwarden; 4. persoonlijke noot; 5. het koperorkest „Apollo" uit Grouw, o.l.v. Jelle Kuipers. ^^g^wonen, wanneer uw huis is ingericht door UNION, SUPERLA EN ANDERE MERKEN

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 18