$}e vreemde fiets Technisch Bureau Gebrs. van Eyck van Heslinga S* VOOR DE JEUGD Uw adres voor: Tweebaksmarkt 43 Leeuwarden Telefoon 05100-24419-27323 Sinds 1907 het adres voor al Uw technische installaties centrale verwarming electro-technische installaties warm- en koudwater-installaties oliestookinstallaties gasverwarming aircondition liften koelinstallaties 20 door MAJA VAN HEEMSTRA In de provincie Utrecht ligt de stad Utrecht en niet ver van die stad staat een mooi oud kas teel. Dat is kasteel Zuylen. Het heeft torens en dikke muren en staat in een gracht. Het werd gebouwd toen er nog ridders in ons land woonden, maar dat is heel lang geleden. Omdat het kasteel erg oud was moest er af en toe wat gerepareerd worden, want het kon ge beuren dat een paar stenen los kwamen te zit ten en als de regen en de storm er dan over heen kwamen, dat zij dan helemaal los raakten en naar beneden vielen. Dat was kortgeleden ook weer gebeurd en dus had men uit het dorp aan de timmerman en de metselaar een boodschap gestuurd of zij kwa men om de muur te herstellen. Daaraan waren zij juist bezig toen de vreemde fiets over de Domtoren in de stad Utrecht koerste en in de richting Zuylen vloog. ,,Zeg, Krijn zei Barend de timmerman tegen de metselaar, „ben jij al naar het circus in Utrecht geweest?'' „Neen", zei Krijn, „mijn kinderen wilden er ook zo graag heen, maar 't is zo duur. Als ik daar met Pietje en Anneke heen ga dan kost me dat wel 10 gulden. En alles is zo duur tegenwoordig, dat ik vind het te gek om dat voor een cirkus uit te geven." „Zou je vrouw niet mee willen? vroeg Barend weer en hij gaf Krijn een paar stenen aan, die hij in de muur zou metselen. „Mijn vrouw geeft niet zoveel om een cirkus en zij moet thuis blijven bij de kleintjes. Hè, geef mij die plank nog even aan?" en Krijn werkte weer door. ,,'t Is anders wel jammer, want ik zie t zo graag: de mooie paarden en de leeuwen en al die mensen, die aan de tra peze werken hoog boven je hoofd, hoe durven ze het! Alsof hij al in 't cirkus was en naar de acrobaten keek zo staarde hij in de lucht. „Wat is dat!" zei hij opeens. „Wat vliegt daar nou op ons af?" en hij raakte zo de kluts kwijt dat hij een paar stenen liet vallen. „Zeg, hei!" riep Barend, die een paar treden lager op de ladder stond, verschrikt uit. „Ben je nou helemaal! Daar laat je zomaar een paar bakstenen vallen, rakelings langs mij heen, kijk liever beter uit en hou die dingetjes daar boven bij je; ik heb geen zin in een hersen schudding!" Maar van boven op de ladder kwam geen ge luid. Als vastgenageld stond Krijn in de lucht te staren. „Een fiets?" zei hij zachtjes voor zich heen. „Een fiets met vleugels?" En toen riep hij hard op: „Ja, hoor, het is een fiets met vleugels, met gele vleugels." Barend die lager stond en niets kon zien riep terug: „Man, je lijkt wel niet wijs daarboven. Eerst gooi je me met stenen om de oren en dan zie je een fiets vliegen, 'k Zou maar eens naar beneden komen, anders gebeuren er nog ongelukken." Maar Krijn riep weer hard naar beneden: „Het is echt een fiets, een fiets met vleugels en dadelijk komt hij over", waarop Barend terug schreeuwde: „Dat bestaat niet! Ik wed om 10 gulden dat er geen fiets is en dat jij niet wijs bent!" Nauwelijks had hij het gezegd, of daar zag hij het vreemde ding ook. En 't was een fiets! Een fiets met gele vleugels. Als vastgenageld stond hij op de ladder, toen klom hij langzaam naar beneden en staarde nog maar steeds naar dat ding in de lucht. Het maakte een flauwe bocht boven het kasteel en vloog toen geruisloos verder. Krijn klom nu ook de ladder ai en even later stonden de beide mannen naast elkaar op de grond. Zij zeiden niets, zo verbaasd waren zij nog. Krijn greep naar zijn thermosfles met koffie en nam een grote slok. Barend ging zit ten op een stapel bakstenen en nam een hap van zijn boterham. „Heb je ooit", zei eindelijk Krijn. „Heb je ooit! Een fiets met vleugels in de lucht! Hoe kan dat nou?" „Ja, hoe kan dat nou?" herhaalde Barend met zijn mond vol brood en kaas. „Ik begrijp er niets van. En als we 't niet allebei hadden ge zien, dan zou ik het nóg niet geloven!" Even later frommelde hij in zijn zak en haalde er een bankbiljet uit. „Hier zijn de 10 gulden", zei hij en duwde het geld Krijn in de hand. „Och, wel nee, man", zei Krijn lachend, „dat was toch zeker een grapje? Hou je geld toch zelf, je kunt 't veel te goed gebruiken." „Niks hoor' antwoordde Barend, „ik heb ge wed en ik ben 't je schuldig, want ik heb de weddenschap verloren. Ga nou maar op mijn kosten met de kinderen naar 't cirkus." Krijns gezicht straalde. „Dank je wel, ouwe jongen; wat zullen de kinderen blij zijn! En ik ben t ook. En ik heb nog bijna die stenen op je kop laten vallen". Ondertussen zaten in Woudega twee mannen te luisteren naar de radio die zei: „De vreemde vogel vliegt in de richting Zeeland." (wordt vervolgd). WILT U DIT BLAD BEWAREN VOOR LATER? Laat het inbinden op de Sociale Werkplaats. Verzorgd bindwerk van periodieken en tijdschriften Ook ontwerpen en verzorgen van uw DIENST SOCIALE WERKVOORZIENING reclame (stenc.l- en offsetdrukwerk). Troelstraweg 147c - Leeuwarden - Telefoon 23631

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 20