1 tussen flat en ééngezinswoning mm i Woningbouw (split level) in het Lekkumerend, bij de Proi. Mr. P. S. Gerbrandyweg. Op de voorgrond de brug over de Dokkumer Ee, op de achtergrond de llats aan de Groningerstraatweg Het lage gebouw vlak achter de brug links is een garage in aanbouw. Maandblad, onder auspiciën van de stichting „Leeuwarder Gemeenschap 16e jaargang no. 5 mei 1967 Redactiecommissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pastoor H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 3,00 per jaar Gironummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden 12-rtOOC, e-hccq^M/ ll-HOOC i moten- ESPWL n 1 cw- 7firmr n BWTBfcf cy ïEezeTssre HOQC P 5 GEPRVAND'JiVEG Vk'JHE» PLEIN „Split level" is de Engelse aanduiding voor het woningtype, dat momenteel in groten getale wordt gebouwd in Lekkumerend en ook langs de Dok kumer Ee, in Bilgaard. Het zoeken naar een Nederlandse vertaling is tot dusver vruchteloos gebleken, hoe ongewenst het ook is leentjebuur te spelen met woorden en uitdrukkingen, vooral ook, omdat daarmee dikwijls van een laakbaar snobisme wordt getuigd. Er is geen enkele reden om een „coat" aan te trekken, wanneer het evengoed een „jas" kan zijn, noch hoeft men het hoofd te dekken met een „cap", indien daarvoor in precies dezelfde uitvoering, een „pet" beschikbaar is. Maar wat moeten we met „split level"? Het begrip was hier tot dusver onbekend en de letterlijke vertaling is „gesplitst niveau", waarmee we voor dagelijks gebruik moei lijk uit de voeten kunnen. Onze bijdrage tot oplossing van dit probleem is het nieuwe woord,, knikflatmaar wij (en het gemeentebestuur) geven het graag voor beter. Mocht u een idee hebben, dan willen wij dit graag van u vernemen en in een volgend nummer publiceren. Voorlopig houden we het dus toch maar op „split level" en het lijkt ons nuttig een verklaring te geven voor dit bouwkundige begrip, dat geïn troduceerd is door het architectenbureau Van de Broek en Bakema uit Rotterdam, dat in belangrijke mate aansprakelijk is voor de conceptie van de nieuwe woonwijken Lekkumerend en Bilgaard, zoals dit ook het geval is geweest met 't Heechterp. Met twee hoogleraren aan de wieg van deze architectonische boreling, moet het wel een bijzonder kind zijn. „En dat is-ie", om met de vader van Dik Trom te spreken. Split level houdt het midden tussen de gewone flatwoning en de traditionele eenge zinswoning, die we tegenwoordig ook, in hoogbouw opgestapeld, vinden bij de maisonettes. Bij een flat zijn alle vertrekken op hetzelfde niveau, bij de ééngezinswoning is er één etage verschil tussen het woon- en het slaapgedeelte. Beide bouwwijzen hebben hun voor- en nadelen. De flat is gemakkelijk, maar mist de scheiding tussen het gedeelte, dat overdag in gebruik is en dat, waarvan de nachtelijke functie op de voorgrond staat. Daartegen bestaat geen zakelijk bezwaar, maar toch wil de huisvrouw de scheiding tussen deze beide gedeelten wel handhaven, omdat ze bij hun onderscheiden functies ook sterk verschillen in het onderhoud. Dan staat het er met de traditionele ééngezinswoning (of met de moderne maisonette) heel wat gelukkiger voor. Het slaapgedeelte is een van de rest van de woning gescheiden domein en is overdag niet in gebruik, tenzij in de combinatie met kinderkamer en dergelijke. Het hoogteverschil van één etage vereist echter een druk en moeizaam gebruik van de trap door de huisvrouw en ook dat kan zijn bezwaren opleveren. Split level nu ligt tussen de flat en de ééngezinswoning in en is een poging om de voordelen van beide te combineren. Woon- en slaapgedeelte zijn On dit kaartje zijn de split level-blokken aangegeven. In het Manmersespel komen deze woningen dit jaar klaar, voor zover dit nog niet het geval is. In het espel kan de voltooiing in de loop van het volgende jaar worden verwacht. Daarna volgt de woningbouw in de Meenthe. K-, I

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 3