LG llW.ISOIIt Let op de zwanehalzen! EEN VERJAARDAGSGESCHENK DAT INSLAAT? 15 1 mei J. van der Veen, 57 jaar oud, technisch ambtenaar bij de PJ.T. te Leeuwarden, raakt met zijn auto van de weg tussen Marssum en Dronrijp en komt om het leven. 1 mei Koninginnedagviering: aubade in de Prinsentuin, kermisje en volksspelen op het Wilhelminaplein, vuurwerk op de Ijsbaan. In de binnenstad treedt de politie verschillende malen op tegen jongelui. 2 mei Cambuur speelt in eigen huis een lichtwedstrijd tegen Feijenoord ten bate van^ de Chr. Leeuwarder Sportstichting. Uitslag 14. 3 mei Dodenherdenking een dag vervroegd in verband met de op 4 mei vallende Hemelvaartsdag. 3 mei Dr. H. C. Koek, verbonden aan de Psychiatrische Dienst als hoofd van het Insti tuut voor Medische Therapie, op 63-jarige leeftijd overleden. 4 mei Op deze Hemelvaartsdag komen zesduizend jongeren uit het hele land in Leeu warden bijeen voor het bijwonen van de jeugddag van de Bond van Gerefor meerde Jeugdverenigingen. Hoogtepunt van deze „Polyfest" is een massale bijeenkomst in de Frieslandhal. 5 mei Wethouder J. Tiekstra opent de aula van de Protestants-Christelijke Begrafenis vereniging aan de Jelsumerstraat. 5 mei Bijzonder feestconcert van het Frysk Orkest ter gelegenheid van de Bevrijdings dag in uitygrkochte Harmonie. 8 mei Verbouwd stationspostkantoor heropend. 9 mei Mej. Betty de Boer (17) te Leeuwarden „Miss Bril Friesland". 10 mei Mr. R. Römer, oud-deken van de orde van advocaten, oud-thesaurier van de Spaarbank, voorzitter van de vereniging „De Harmonie", kamerheer in buiten gewone dienst van H. M. de Koningin, 80 jaar. 12 mei Gebroeders Pieter (23) en Jan Gerardus (21) Hempenius zwaar gewond, wanneer hun motor kort na middernacht bij Zwartewegsend tegen de afrastering van een wegverlegging rijdt. Gewond op straat liggend worden zij overreden. 13 mei Actie „Eten voor India" in kerken en stadhuis brengt in Leeuwarden 26.816,77 op. 13 mei Grote ravage door gasexplosie in twee dienstwoningen van het Openbaar Slachthuis aan de Snekertrekweg. 15 mei Tweede pinksterdag: 33e elfstedentocht voor auto's, motoren, scooters en brom mers van de F.M.C. 15 mei Op 72-jarige leeftijd overleden Douwe Bijlsma, vroeger kermisartiest onder de naam Kapitein Nero, hier als boeienkoning beter bekend als Slappe Douwe. Hij was ook parkwachter, laatstelijk in de Prinsentuin. 16 mei Gemeenteraad aanvaardt nieuw voorstel van b. en w. om jeugdabonnementen voor de zwembaden in te voeren. Wethouderssalarissen van 25.400,op f 27.225,per jaar. 18 mei Op rijksweg 7 bij Hoorn wordt de 26-jarige Siebren Huizinga uit Leeuwarden ernstig gewond wanneer zijn bestelwagen door een gesprongen band enige malen over de kop slaat. 19 mei Drukkerij Eisma aan de Tuinen viert het 75-jarig bestaan. 20 mei IJ. E. Hazekamp (72), oud-chef van de afdeling burgerlijke stand van de ge meentesecretarie, overleden. 22 mei Begrotingsvergadering van de Leeuwarder raad begonnen. De heer J. A. Schön- feld deelt mede niet langer tot de Boerenpartij te behoren. Hij blijft evenwel raadslid. 22 mei Tweedaags bibliotheekcongres van de Nederlandse Vereniging van Bibliotheken en de Centrale Vereniging voor Openbare Bibliotheken begonnen. 23 mei „Gezins-eldorado" in de Beurs geopend. 24 mei Bestuursleden van Coöperatief Verzekeringsfonds, Onderling Boerenverzeke- ringsfonds en Onderling Ziekteverzekeringsfonds herdenken het 50-jarig bestaan van het Coöperatief Verzekeringsfonds met een diner in zalen Schaaf. Plannen voor een nieuw gebouw aan de Lange Marktstraat bekend gemaakt. 24 mei Om tien over elf 's avonds einde van de begrotingsvergadering van de ge meenteraad. Er is tweemaal een middag en een avond en eenmaal een avond vergaderd. 24 mei Concours van de Nieuwe Chr. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in de Prinsentuin ernstig door regen gehinderd. Aantal deelnemende verenigingen 30. 25 mei Door de Coöperatieve Condensfabriek Friesland ingestelde „Frieslandprijs" (duizend dollar en een gouden penning) uitgereikt aan Nobelprijswinnaar prof. A. I. Virtanen uit Finland, wegens zijn onderzoekingen naar een eiwitloze voeding voor koeien. 25 mei Mevrouw T. van der Woude-de Vries (40) uit Lekkum raakt op de Bonkewei in Snakkerburen onder een auto terwijl ze probeert op de fiets te stappen en met een naaldhak in de mantelzoom blijft haken. Zij is op slag dood; het achter op de fiets zittende dochtertje blijft ongedeerd. 26 mei „Museumdag" van de in Den Haag gevestigde vereniging „De Museumdag" brengt directeuren en conservators van musea uit alle delen van het land naar Leeuwarden. Bijeenkomst in de Provinciale Bibliotheek. 26/27 mei Congres van de Nederlandse Unie van Speeltuinorganisaties in Leeuwarden. 27 mei Landelijk congres van de Vereniging van ouders van gehandicapte kinderen „Helpt Elkander" in Leeuwarden. 27 mei Mevrouw S. Louwenaar-de Jong, oudste ingezetene van Leeuwarden, op hon derdjarige leeftijd overleden in het Nieuw St. Anthony Gasthuis. 29 mei Familie G. van Lingen uit de Schalsumerstraat ontvangt als een der spaarders een kristallen drinkservies van de Bondsspaarbank, in verband met het 150-jarig bestaan. 30 mei Start Elfsteden-wandeltocht om 6 uur in de ochtend in de Lange Marktstraat. 30/31 mei, 1 juni Driedaagse zangwedstrijd van de Bond van Christelijke Zangvereni gingen. In de artikelen over de centrale riolering ên over de rioolwaterzuiveringsinstallatie besteden wij ruim aandacht aan de afbraak van vuil, zoals de natuur die voor ons verzorgt door middel van ver schillende bacteriologische processen. Op één de tail mag bijzonder de aandacht worden gevestigd, omdat het in de privésfeer moeilijkheden kan veroorzaken. Dat punt betreft de bacteriologische werking in de rioolbuizen zelf. Ook hier kunnen de anaerobe bacteriën hun vuilafbrekende werkzaamheden verrichten, ook hier kunnen daardoor gassen ont staan, waarvan een deel hoogst onwelriekend is. (Zie het artikel over de rioolwaterzuiveringsin stallatie.) Bij de oude riolering hoeft men daarmee eigenlijk geen rekening te houden. De rioolbuizen zijn al tijd vol en voor gas is dus geen plaats. Maar bij bemaling van de riolen wordt dat anders. Dit is niet erg, als er maar afdoende voor wordt gezorgd, dat dit gas niet uit de gedeeltelijk ge vulde riolen in de woningen kan binnendringen. Met andere woorden: elke verbinding met het riool moet voorzien zijn van een deugdelijke stankafsluiter, zoals de bekende „zwanenhals". Het kan zijn, dat niet alle woningen op dit punt voldoende zijn uitgerust. Vooral bij de oudere huizen mankeert hier nog wel eens iets aan. Daarin moet men wel voorzien, wil men niet voor hoogst onaangename verrassingen komen te staan op het moment waarop de rioolbemaling begint. Anders loopt men het risico, dat men door de hevige stank niet in huis kan verkeren Uw nieuwe flets of bromfiets staat voor U klaar! Uitsluitend de beste merken Gazelle Beste service Enorme keuze U is hartelijk welkom bij R.A.P. Puch Typhoon en andere VOORSTREEK 65-67 - Tel 24596 fabrikaten Honda Solex Abonnementen worden aangenomen bij de N.V. Erven Koumans Smeding Voorstreek 101—103 Telefoon 22046 en 22047 GEEF EEN JAARABONNEMENT OP DE LEEUWARDER GEMEENSCHAP

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 15