Voor of na uw vakantie WW-J/A ..a v riaf De Torenstraat met de Oldehove Dit is het moeilijkste nummer van de Leeuwarder Gemeenschap, omdat het midden in de vacantietijd verschijnt. Van verschillende kanten is ons gevraagd ol we het niet beter zouden kunnen laten vervallen. Van juni dus meteen door naar augustus, met verwaar lozing van de julimaand. Dat lijkt heel eenvoudig, maar het gaat niet met een maandblad. Dat verschijnt zeer principieel eenmaal per maand. Uitgever, drukker en redactie zijn zo aan deze vaste regelmaat gewend, dat ze eenvoudig niet uil de cadans zijn te krijgen. U zult dit nummer voor of na de vacantie onder ogen krijgen, tenzij u het moedige besluit heeft genomen thuis de rust en de verpozing te zoeken, die u na een jaar hard werken broodnodig heeft. Het zou inderdaad een moedig besluit zijn, want tegenover vrienden, kennissen en collega's kunt u dit nauwelijks bekennen. Zij zijn minimaal naar Vlieland en maximaal naar Tasmanië ge weest, met de kisten en de koffers, met de auto en de tent of de caravan, om elders de ontberingen te lijden, die de kracht moeten geven om weer een jaar lang opgewekt in het productieproces te kunnen meedraaien. En bleef het nu nog maar bij de reis alleen, maar onderweg en ter plaatse moet men grote reeksen bezienswaardigheden aanschouwen, ten behoeve van de culturele vorming en van het vacantiekiekje. Meneer Van Egeraat weet dat ons allemaal zo fijntjes aan te praten: „U gaat daar even linksaf en dan vindt u 25 kilometer verder het allermooiste ro- maanse kerkje waarvan u ooit heeft gedroomd". Slechts weinig mensen dromen ooit van romaanse kerkjes, architect Baart niet te na gesproken, maar op vacantie kan men zoiets toch niet verwaarlozen. Slechts weinigen hebben de geestelijke rust om zich op één plaats ontspannen „neer te geven" en zich niet te bekommeren om de kerken, torens en kastelen, die door alle eeuwen en oor logen heen rechtop zijn blijven staan. Simon Carmiggelt heeft enige jaren geleden het verhaal verteld van zijn bezoek aan de Expo in Brussel. Vlak bij de ingang ontdekte hij een fraai Frans paviljoen, waar bevallige meisjes gratis wijn schonken. Hij is daar de hele dag blijven zitten, in het rustgevende besef, dat het bezichtigen van alle op deze gigantische wereldtentoonstelling geëxposeerde wonderen zijn geestelijk incasseringsvermogen ver te boven zouden gaan en hem ook lichamelijk dodelijk zou ver moeien. Daarmee was eigenlijk wel de kern van de zaak geraakt: de wereld is zeer groot en bevat een onnoemelijk aantal zaken, die het bezoeken en bezichtigen overwaard zijn. Maar men kan het onmogelijk allemaal afsloffen en moet zich dus beperken. Een gaaf voorbeeld van dit vermogen om rationeel te selecteren leverde een collega, die met zijn gezin naar Texel reisde om zich daar op de bij dit eiland passende wijze te recreëren. Hij instal leerde zich op het meest nabijgelegen duin en stelde zich verder op het standpunt, dat alle overige duinen daaraan gelijk zouden zijn, afgezien van de, voor de aantrekkelijkheid onbelangrijke, hoogteverschillen. Hij had zo een bijzonder rustige vacantie, die niet werd verstoord door vermoeiende fietstochten of uitputtende dagmarsen. U merkt, dat dit een pleidooi is voor vereenvoudiging van het vacantiehouden. Nu nemen wij niet aan, dat u in het negatieve tot het uiterste zult gaan door rustig thuis te blijven. Maar wan neer u, aan het begin of aan het eind van uw vacantie, een paar dagen over zoudt hebben en beslist niet zoudt weten wat u daar mee moet doen, dan kon u, eventueel met vrouw en kroost, best eens een paar lokale attracties met een bezoek vereren. Heelt u wel eens gehoord van het Fries Museum? Weet u het Princessehof te vinden? Is u bekend, dat we hier een zeer interessant Fries Natuurhistorisch Museum hebben en dat de beeldhouwwerken van Pier Pander zijn opgesteld in het, naar hem genoemde, mu seum in de Prinsentuin? Welzeker, dat weet u allemaal wel, maar gen andere vraag is of u er ooit bent geweest. En daarom lijkt het ons nuttig op de volgende pagina de bezienswaardigheden van de eigen stad eens even zakelijk te etaleren. En voor de rest hopen wij, dat u een goede vacantie zult hebben ol zult hebben gehad. Waar ook ter wereld, eventueel zells in het meest exclusieve vacantieoord: de eigen woonplaats f Maandblad, onder auspiciën van de stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 16e jaargang no. 7 juli 1967 Redactiecommissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pastoor H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 3,00 per jaar Gironummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 3