Fa.Adema's Bouwbedrijf LEEUWARDEN IS BIJZONDER RIJK AAN BUNGALOWBOUW VERBOUW Verlengde Schrans 74 - Leeuwarden - Telefoon 20014, b.g.g. 26938 ONDERHOUDSWERK Koffiebars zijn er in soorten. Lichte, donkere; stille en rumoerige; nette en minder fraaie, grote en kleine; zakelijke en gemoedelijke en zo zou ik nog wel een tijd door kunnen gaan. Maar één ding hebben ze gemeen: ze zijn ontmoetingsplaatsen voor de jeugd. Leeuwarden is wel dé koffiebarstad in Nederland. Percentueel is in Leeuwarden het hoogste aantal. Nu zijn dat er ongeveer 15 (het juiste aantal is niet snel te geven want er komen en gaan bars met een tempo dat geheel aan deze tijd is aangepast). De voornaamste bars zijn in Leeuwarden wel Syb's, Quasimodo en Kicky a go-go. Dan zijn erg bekend Roel's koffieshop (welke naam bin nenkort wellicht zal veranderen), 't Skütsje, de Pruttelpot en Popov. Verder noem ik nog Maraboe, Inteac-schip (opgeheven volgens de laatste berichten), Petit Coin, Koos, Studio I. Om ze te vergelijken zal een globale onder verdeling nodig zijn. Als we uitgaan van de typen Syb's, Quasimodo en Roel's krijgen we drie categorieën die zich verhouden als scho lieren, artistiekelingen (en quasi-artistieke mensen) en werkende jongeren. Bars als Syb's zijn dan Kicky a go-go, Koos en de Pruttelpot. Bij de groep Quasimodo past alleen Popov en de Roel's-groep kan worden uitgebreid met Petit Coin en 't Skütsje. Ook Maraboe past in het Roel's-kader. Apart staan Studio I, omdat dat een dancing is (er treden vaak beatgroepen op, waardoor de entreeprijs het gemiddeld publiek kan afschrikken) en Inteac, omdat dat koffieschip onder leiding staat van een kerkelijke organisatie en eigen lijk helemaal niet in dit artikel thuishoort. Enige jaren geleden bestond als koffiebar alleen Syb's. Daarna kwam als tweede Roel's koffieshop, die geen concurrentie bood daar het publiek van deze bar immers zo totaal anders was. Het waren de „vetkuiven", de Dingly Boys en Tigers. De sociale funktie van Roel's was gevestigd: het vrij houden van de straten van jongelui die met hun vrije tijd geen raad weten. Met Quasimodo als derde was er nog geen bar teveel, aangezien de jazzminnaars en artis tiek aangelegde jongelui of wat daarvoor doorgaat nog geen aparte gelegenheid in Leeu warden hadden waar ze zichzelf konden zijn. Maar toen kwam de concurrentie van deze groepen. Als paddestoelen schoten de bars uit de grond en het was (en is) nauwelijks meer bij te houden hoeveel er op een gegeven mo ment waren of zijn. Elke nieuw gekomen bar werd aanvankelijk druk bezocht vanwege de nieuwigheid en ook wellicht door een ver wachte exclusiviteit. Doordat deze bars meestal kopieën van de gevestigde bleken te zijn vie len er dan wat bezoekers van het eerste uur af en moesten de exploitanten genoegen nemen met een zeker aantal vaste bezoekers. Van de bestaande bars was echter geen klacht over het wegblijven van klanten. Het woord koffie bar werd een begrip en er zal onder de Leeu warder jeugd nu bijna niemand zijn die nog nooit een koffiebar bezocht heeft (al dan niet stiekum). Daarom kunnen de vele koffiebars bestaan. De beeldbuis heeft het overgrote deel der jeugd verdreven uit de „gezellige" huis kamer en het is in Leeuwarden nog altijd zo gesteld met het amusement dat de jongeren die zich niet op straat willen ophouden wel naar deze koffiehuizen moeten, willen ze niet het geestdodende kroeglopen prefereren. Want koffiebars zijn geen kroegen of erger. Het zijn geen oorden waar LSD wordt geslikt of „ge legenheid gegeven". De duisternis die er heerst is gewoon een poging om sfeer te scheppen. En in Leeuwarden is geen enkele bar waar bezoekers ongestraft kunnen vrijen. Kicky Exclusief is de bar Kicky te noemen. Deze ex clusiviteit komt in hoofdzaak door de figuur Kicky (of dat zijn werkelijke naam is weet niemand het doet er verder ook niets toe). Het is een seance: Kicky in de weer zijn vele klanten te bedienen. Met iedere bezoeker maakt hij een praatje en hij betrekt op die manier ook de stillere mensen in een massaal en chaotisch gesprek. Bij Kicky is alles te koop voor weinig geld. Uitsmijters, belegde broodjes, voorts uiteraard koffie, cola, sinas, e.d. De sfeer is altijd uit stekend bij Kicky. Het is een der lichtste bars in Leeuwarden, d.w.z. er is de meeste verlich ting. Ook is er nu een danszaaltje bijgebouwd Zo gaat het toe in de koffiebar ,,'t Skütsje"

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 10