N nnfiium Aan de andere kant van de straat tomt binnenkort ee» café óók van Kicky. De k!r Kickv a qo-go is niet de enige zelfs met 1 voornaamste broodwinning van de eige- Lr en hoofdpersoon in dit blijspel (er wordt "el of eigenlijk altijd gelachen). Hij is tevens aannemer. Dit is een reden van de betrekkelijk lage prijzen in Kicky. Appie Annie is de barhouder van het Skütsje. Deze har wordt vooral door de jongsten bezocht. Leeftijdsgrenzen ongeveer 15 tot 20 jaar. Voor heen was Appie van der Veer huisschilder. In die tijd al was hij positief met de jeugd bezig als leider bij de katholieke arbeidersjeugdbe- wecrinq. Zelf vergelijkt hij zijn bar met de Pruttelpot omdat hij vindt dat de bezoekers ongeveer dezelfden zijn. Appie is zijn 'dealen uit de K.A.B.-tijd nog niet geheel vergeten. Af en toe sluit hij zijn bar en gaat met enkele vaste bezoekers er een dagje op uit. Het gezag in zijn bar is soepel en niet materialistisch. Ook bij Appie kan je desgewenst een he e avond op één kopje koffie zitten zonder dat je scheef wordt aangekeken. Er bestaat een zeke re gebondenheid tussen de jongens en meisjes die Appies bar bezoeken. Mettertijd komen er misschien meer vestigingen onder zijn leiding. Zelf houdt Appie ook van de muziek, die zijn bezoekers aan zijn bar bindt. Conclusies In vier artikelen zijn beschouwingen gegeven over koffiebars in het algemeen en enkele in het bijzonder. Deze artikelen waren respec tievelijk Quasimodo, Syb's en Vat 69, Roel s koffieshop en De Leeuwarder koffiebars. Voor stond de bedoeling een inzicht te geven in de oorzaken, redenen en gevolgen van het kome- barbezoek door de hedendaagse jeugd. Uit de feiten die ons werden medegedeeld kunnen wij diverse conclusies trekken die echter allemaal betrekking hebben op het verschil in mentali teit tussen de ouderen en jongeren op dit mo ment. Dertig jaar geleden: Er was geen tv, nauwe lijks radio en op de radio geen enkel pro gramma voor de jeugd. Toen kwam er oorlog. Iedere jongere uit die tijd werd geleerd met weinig geld te leven, maar steeds met een grote angst voor de toekomst. Nu is de tijd totaal veranderd. En tengevolge van de ver anderde tijd is er ook een veranderde mentali teit. Nu is er tv. En de atoombom, beat, tiener mode, love-in, bikini, nozemhuwelijk (d.w.z. het zonder de gebruikelijke poespas van hoge hoeden en slepen tot stand gekomen huwelijk), kwestie-Vietnam, D'66, G1, tien over rood, brommer, LSD, creativiteit. Steeds minder gaan de mensen werken. Als deze vrije tijd nuttig wordt besteed en op intelligente manier, zal er van de ge vreesde regentenmentaliteit (waar de reeds verleden tijd geworden provo's tegen agoerden) weinig meer overblijven. Als tevens allerlei bureaucratische zaken her zien worden is er zelfs sprake van een zekere evolutie, misschien wel van een minder huichelachtig soort mensen. Aller lei taboes en schandelijke zaken zullen verdwijnen. Zedepredikers verliezen ter rein. In deze evolutie leven wij. Of het er allemaal beter op wordt is een iweede. Het is gewoon een feit. En eigenlijk kun nen we alleen maar blij zijn dat het proces van evolutie zo snel gaat. Alles verandert, alles. En ouders kunnen het beste trachten een beetje mee te leven met de problema tiek waarmee de jeugd nu heeft te maken hun eigen aandeel is totnogtoe eigenlijk voornamelijk het tegenhouden van de evo lutie geweest, uit een vrees voor de on vermijdelijke veranderingen die gaan ko men. Dat wil niet zeggen dat ouders alles maar goed moeten vinden. Dat ze bv. hun kind naar koffiebars moeten laten gaan. Maar laten ze wél zorgen dat ze zich oriën teren over het hoe en waarom en vooral: zelf meemaken. Het oordeel dat dan komt zal heus niet te laat gevormd zijn. AD VAN DONGEN V' Twee toto's van het dak van het nieuwe kantoorgebouw van de Coöperatieve Condenslabriek Friesland. De onderste foto is in de noordelijke richting ge maakt. Op de voorgrond ziet u de overweg in de spoorlijn naar Groningen, tus sen de Julianastraat en de Pieter Stuyvesantweg. De lolo toont een groot deel van het oostelijk stadsgedeelte, met, geheel op de achtergrond, de drie flats langs de Groningerstraatweg. De toto boven is een blik in zuidelijke richting. De Pieter Stuyvesantweg op de voorgrond zet zich, voorbij de bebouwing, voort als de Aldlansdyk.

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 11