12 massaal wapen in strijd tegen een ziekte die bedwongen wordt, maar niet overwonnen is Data en adressen Het bevolkingsonderzoek wordt ge houden: Zuid: 2, 3, 4 okt., gymnastiek lokaal Aebingaschool, Hui- zumerlaan 148. West: 5, 6, 9, 10 okt., Van Mun- sterschool, Leeuwerik- straat 10. West: 10, 11 okt., personeelscan- tine Frieslandhal. (St. Anthony Gasthuis 12 okt., 's middags). West: 16, 17, 18 okt., personeels- cantine Frieslandhal. West: 18 t.m. 25 okt., wijkcen trum „Het Westen", Ver- distraat 1. Centrum: 25 okt. t.m. 3 nov., Beurs. Wanneer een dorpsjongen vroeger dorst water uit een sloot en dronk daarvan. Dat waterleidingbedrijf, noch was het drinkgerei der middelen, die ons bij herhaling door de die jongens-van-vroeger één druppel van bekeken, dan hadden ze kunnen zien, dat maar ook kwaadaardige, die ons allerlei Toch werden die jongens (doorgaans) niet ziek. Hun met de natuur verweven levenswandel had hun lichamen van jongs af vertrouwd ge maakt met deze boosaardige microscopische wezens. Een ernstige besmetting daarmee zou natuurlijk tot ziekteverschijnselen hebben ge leid, maar in de meeste gevallen waren de in fecties zo minimaal, dat niet de ziekte op gang kwam, maar wel de vorming van antistoffen, die de strijd tegen de aanvallers aanbonden en door hun snel gevormde overmacht de over winning konden behalen. Het prettige is nu, dat dergelijke verdedigingstroepen niet meteen had, dan schepte hij met zijn klomp wat was niet het klare vocht van ons huidige zo proper als een glas, afgewassen met een t.v.-reclame worden aangeprezen. Zouden dit slootwater onder de microscoop hebben het wemelt van de bacteriën: goedaardige, nare ziekten op de hals kunnen halen. worden gedemobiliseerd na het winnen van de strijd, maar nog korter of langer tijd nadien paraat en strijdbaar blijven om het hoofd te bieden aan eventuele verdere indringers. En daarom konden die jongens van het platteland wel tegen zo'n slok slootwater uit de klomp. Ze konden daar in ieder geval beter tegen dan de mens van vandaag, die groot geworden is met leidingwater, dus niet het grote risico van ernstige ziekten heeft opgelopen, maar ook geen weerstand daar tegen heeft kunnen opbouwen. Dit bacteriologische spel van aanval en tegen weer heeft eeuwenlang de mens begeleid en Eén druk op de knop en uw „borstbeeld'' is vastgelegd bij het bevolkingsonderzoek

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 12