ie pets mem e Technisch Bureau Gebrs. vasi Eyck vasi Heslinga VOOR DE JEUGD 3 door MAJA VAN HEEMSTRA In een dorp in Overijssel was het kermis. Alle boeren en buitenlui kwamen in drommen opzet ten, want dit was dè feestdag van het jaar! De kermis duurde nou wel een week, maar de za terdag, dat was de dag dat de meeste mensen erheen konden gaan. Het was er dan ook druk en lawaaiig. Bij de botsautootjes, de schiettenten, bij de oliebollen en de poffertjes, overal verdrongen zich oud en jong. Alleen het reuzerad had het niet zo druk. Waarom niet, dat wist niemand. Vond men het griezelig om in zo n schuitje hoog de lucht door te draaien? Baas Boeier en zijn dochter Trijntje, die met het reuzerad gekomen waren, keken sip. De meeste mensen liepen hen voorbij en gingen liever naar de griezeltent of stapten in een botsautootje. Zij telden hun guldens en hun kwartjes het was niet veel wat zij gebeurd hadden. Trijntje had het koud. De hele dag buiten staan en dan ook nog niets verdienen dat viel niet mee. Als je 't druk had, dan merkte je de kou niet zo. Het was nu wel geen winter, maar in de zomer kan het ook kil zijn als de zon niet wil schijnen. Zij sloeg een wollen doek om en keek of de zon nu niet eindelijk eens door wilde komen. De zon was niet te zien. Maar wel iets anders. Iets dat door de lucht draaide, juist boven het kermisterrein. Het maakte flauwe bochten en cirkelde langzaam aan naar beneden. „Vader, daar vliegt een fiets!" gilde het meisje opeens. De vader keek naar boven en ja, wat daar rondvloog leek inderdaad op een fiets een fiets met vleugels! Maar dat kon toch niet! Een paar mensen, die er net samen over spra ken om een toertje in het reuzerad te maken, keken ook naar boven en ook zij riepen: „Daar vliegt een fiets! Een fiets met vleugels!!" Er kwam een opschudding van je welste. Men bleef staan, men begon te roepen, anderen kwamen aangehold, men vloog de poffertent uit, men sprong uit de botsautootjes. En ieder een wilde tegelijk in het reuzerad, want daar boven kon je immers dat vreemde ding in de lucht veel beter zien! Dan was je er toch veel dichter bij! De mensen verdrongen zich om Trijntje om een kaartje te bemachtigen en baas Boeier kon niet zo vlug een schuitje vul len en daarna op de knop drukken, opdat het ene schuitje de lucht in ging en het volgende weer volgestouwd werd. Toen alle schuitjes uitpuilden van passagiers, begon het rad eerst goed te draaien. En men hoorde de luchtreizigers naar beneden naar kennissen en familie roepen: ,Ik kan 't nu veel beter zien!" 't Is heus een fiets! Een fiets met vleugels!" Als de schuitjes dan naar beneden kwamen en even stil hielden, werden de mensen die er in zaten door hen, die er in wilden stappen, er bijna uitgeduwd en uitgesleept. Trijntje kon het kaartjesverkopen haast niet bijhouden, de mensen vroegen niet eens meer wisselgeld terug. Het kon hun helemaal niets schelen dat zij een gulden gaven terwijl het maar twee kwartjes kostte. Als zij maar in een schuitje kwamen te zitten, dan was alles goed. De vliegende fiets had blijkbaar geen haast. Steeds weer vloog hij zijn bochtjes boven het kermisterrein. En steeds weer kropen de men sen zo gauw mogelijk in een schuitje om er maar dichter bij te kunnen zijn. Er vielen zelfs klappen en er werd gestompt en de politie kwam er bij te pas. Het reuzerad maakte zulke goede zaken, dat de andere kermisreizigers er jaioers van werden. Toen de vreemde fiets ein delijk langzaam wegcirkelde, bleef men toch nog steeds voor het reuzerad een kaartje ko pen je kon het toch niet weten of dat ding niet weer terug kwam en iedereen wou de éérste zijn om het te melden aan de anderen. Ook de volgende dagen bleef het reuzerad hét middelpunt van de kermis! Baas Boeier en Trijntje gingen na de kermisweek met een goed gevulde buidel naar huis. Wat waren zij de vreemde fiets dankbaar voor zijn hulp! In Woudega hoorden agent Dirksen en de on bekende man de radio verkondigen: „De vreemde vogel vliegt over Deventer en Zwolle naar het noorden!" Er kwam een glimlach om de mond van de gast op het politiebureau en hij zei zachtjes voor zich heen: „Mijn fiets komt terug, hij komt écht terug!" (wordt vervolgd) WILT U DIT BLAD BEWAREN VOOR LATER? I aat hat inh' H q Ook ontwerpen en verzorgen van uw DIENST SOCIALE WERKVOORZIENING h 7P Workpl"!.. reclame (stencil- en offt&drukwrk). T,o.l„„w.g ,47c - Lee„„„den - T.l.l.on 7363, verzorgd bindwerk van periodieken en tijdschriften Uw adres voor: centrale verwarming electro-technische installaties warm- en koudwater-installaties oliestookinstallaties gasverwarming aircondition Twecbaksmarkt 43 Leeuwarden |jften Telefoon 05100-24419-27323 koelinstallaties Sinds 1907 het adres voor al Uw technische installaties 20

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 20