I» a<»ieoi;h Melk is goed tegen brand Agrarische adviezen anno 1866 15 In de „Almanak voor Landbouwers en Veehou ders" van hel jaar 1866, uitgegeven te Leeu warden door W. Eekholt, lezen wij menige nut tige wenk voor de agrariër (en voor anderen), die naar het ons lijkt hun waarde na honderd jaar nog niet hebben verloren. Zo haasten wij ons u mede te delen, hoe men kwaadaardige stieren de baas kan: „KWAADAARDIGE STIEREN kan men gemak kelijk leiden, door den staart omhoog en met een touw aan de horens vast te binden. Daar door moet hij den kop omhoog houden: want zoodra hij dien voorover brengt ol duiken wil, doet hij zich zeiven geweldige pijn aan." Het bezwaar lijkt ons, dat er tenslotte toch weer iemand moet komen om het touw los te maken en de stier daarbij ongetwijfeld in een sterk geëmotioneerde toestand zal aantreffen... Een geheel andere nuttige wenk vinden wij onder het hoofd: „Melk, het beste blusch- middel": „Bij het ontstaan van brand in eene boerderij moet het eerste middel tot blussching niet wa ter, maar de voorhanden melk uit den kelder zijn, die vooral daar moet aangewend worden, waar men denkt dat de brand is ontstaan, om de oorzaak het eerst te stuiten. Geene verkeer de zuinigheid weerhoude iemand om gebruik te maken van dit bluschmiddel, dat de boer derij zelve geeft en voorhanden is. Eerst daar na kan men tot water zijn toevlugt nemen". Over de invloed van het water op de melkvor- ming schrijft de Almanak onder meer: „In Frankrijk wil men opgemerkt hebben, dat het water van grooten invloed op de melk- vorming isIn de weide zullen die koeijen de meeste melk geven, welke het meest drin ken. Komen de koeijen van de wei in de stal, zoo geven ze een vierde gedeelte melk minder, omdat het voeder veel minder melk bevat dan het groene in de weide Daar alle spijzen, om goed te kunnen verteerd worden, in vloei baren toestand in het bloed worden opgeno men, zoo volgt hieruit, dat men met het toe dienen van droog voeder, als lijnkoek enz. niet te rijkelijk moet zijn, maar dit liever met zui ver water tot een pap bereiden. Om dezelfde reden heeft men ook wel eens voorgeslagen, het hooi met kokend water te laten aftrekken en dit aftreksel onder den naam van hooi-thee toe te dienen. Doch deze voedering is nogal omslagtig en tijdroovend; te meer, daar alle herkaauwende dieren toch eenig vast voedsel moeten gebruiken bij de verrigtingen der ver- teerings-werk tuigen." Het nut der mollen, padden enz. wordt over tuigend aangetoond: „Meermalen heb ik reeds in dezen nuttigen Almanak het regt der Mollen verdedigd en ze, in plaats van als vijanden, juist als goede vrienden van den landsman voorgedragen en aanbevolen. Nog zeer onlangs heb ik dit weder gedaan in mijne verhandeling, getiteld „lee- lijke kostgangers"Ik heb daar ter loops gezegd, dat de mol, „die waarlijk trouwe vriend van den landman, die hem zoo vele wormen en insekten wegvangt, omdat hij door de hoopen aarde, die hij opwerkt, en 't welk zijn verblijf verraadt, tot loon voor zijn ijverig vervolgen aan de galg wordt opgehangen in de gedaante van een strik, waarvan men zoo vaak nog hier en daar zijn lijk ziet bengelen." 1 sept. De heer S. J. Regnery biedt hotel „De Kroon" te koop aan. 1 sept. Heropening van modehuis firma Gebroeders Janssen. 1 sept. Burgemeester Brandsma verhuist naar Leeuwarden. 2 sept Kunstmarkt in de Prinsentuin ten bate van Maeykehiem. 4 sept E.E.G.-veemarkten in de Frieslandhal hervat. 4 sept. Middenstanders in het oosten van de stad beleggen in het gebouw van de Baptisten-gemeente aan het Vliet een protestbijeenkomst tegen de gang van zaken bij de rioleringswerkzaamheden in hun stadsdeel, maar komen niet tot een protest. 6 sept. Bestuurscommissie Noorden des Lands houdt in de Harmonie een bgeenkomst voor gemeentebestuurders uit Friesland, Groningen en Drente. 6 sept. Wethouder J. ten Brug opent het nieuwe gebouw van de Gemeenteli|ke Oplei dingsschool voor Kleuterleidsters aan de Cura^aostraat. 8 sept. Solo-cellist van het Frysk Orkest Piet Timmers overleden 9 sept. Militaire taptoe in de Frieslandhal trekt ruim 5000 bezoekers. 9 sept Afdeling Leeuwarden van de Nederlandse Katholieke Bond van Werknemers in de bouwnijverheid „St. Joseph" viert het vijftigjarig bestaan. 11 sept Floral ia-tentoonstel ling in de Beurs. Telemannschool 2 wint de wisselbeker. 11 sept. In de bovenzaal van de Waag opent wethouder K. J. de Jong de tentoonstel ling „De Nieuwestad in veertig jaar", tergelegenheid van het veertigiarig bestaan van de vereniging „De Nieuwestad". 11 sept. Birmingham Citadel BancT van het Leger des Heils concerteert, ti|dens een toernee door Nederland, in de Harmonie. 13 sept. Keuring van koeien van het F.R.S. op het terrein bij de Frieslandhal. 14 sept Honderdjarig bestaan van de R.H.B.S. in de Harmonie herdacht. 15 sept Raad van Hengelo bezoekt Leeuwarden. 15 sept. Reünie van oud-leerlingen van de R.H.B.S. s Avonds bijenkomst in de Harmonie. 16 sept Dr. W. B. van der Meer, vroeger mondarts te Leeuwarden en een bekend wed strijdzeiler, te Grouw op 87-jarige leeftijd overleden. 16 sept. Slotfeest van de R.H.B.S.-reünisten in de Frieslandhal, na een bezoek aan de school en rondritten door Leeuwarden. 17 sept Brits marine-instructieschip H.M.S. „Droxford" voor een driedaags bezoek in Leeuwarden. Het schip ligt bij de Hermesbrug. 18 sept. De 42-jarige A. van IJs dood aangetroffen in een op Eekswerd, bi| de Damme- laan, geparkeerde vrachtauto. Waarschijnlijke oorzaak hartverlamming. 19 sept. Eerste van een reeks voorstellingen van de Wiener Eisrevue in de FrieslandhaL 19 sept. Sportclub Cambuur wint met 4—0 een lichtwedstrijd van de ere-divisieclub 21 sept. Hoofden van diensten van gemeentewerken congresseren in Leeuwarden. 22 sept De heer J. H. Dijkstra uit Ede wint de gouden kaasboor in het achtste Nationaal Kaaskeurconcours in de Beurs. 22 sept. Leeuwarder koopman K. Z., 41 jaar oud, ramt^ in de Jan van bcorelstraat vi|t geparkeerde auto's. Hij is „onder de invloed". 23 sept. Poppententoonstelling in Telemannschool I, door vijfdeklassers ingericht ten bate van oudervereniging kinderen met spierdystrofie. 25 sept Italiaanse delegatie neemt in de Leeuwarder veestallen 54 drachtige vaarzen over, als deel van een Nederlands geschenk aan het vorig |aar november door overstromingen geteisterde Noord-ltalië. De zending is gefinancierd door het Productschap voor Vee en Vlees, de beide rundveestamboeken, de Ruvex (exportcontrole) en het ministerie van Landbouw en Visserij. 26 sept De 26-jarige mevrouw A. van der Ploeg uit Oosternijkerk raakt op de Emma- kade z.z. met haar auto in de gracht, wanneer ze de geparkeerde wagen vooruit rijdt in plaats van achteruit. Met haar zesjarig zoontje wordt gered door de 40-jarige J. J. van der Geest, chauffeur van „Practische Hulp 28 sept. Ir. J. G. van der Zee neemt afscheid van de G.E.B. als adjunct-directeur, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. 29 sept- Lijk van de 70-jarige mevrouw S. Nieuwenhuis-Oosterhof van de Nieuwekade opgedregd uit de Dokkumer Ee. 30 sept. Bij de viering van het vijftigjarig bestaan van „It Roomsk Frysk Boun wordt pastoor Halvard Hettema van Franeker ridder in de orde van Oranj Nassau. Het is mijn wensch, dat de landlieden toch eindelijk eens leeren inzien, hoe veel schade zij zich daarmede moedwillig berokkenen." De padden, zo zegt de auteur, zijn buitengemeen nuttig als verdelgers van slakken. „En toch lokken de landlieden de ooijevaars op hunne hoeven, om hunne vrienden, de padden, die zoo vele slakken wegvangen, te laten verdel gen!" De schrijver besluit met: „Ondankbaar is t, dat die afzigtelijke dieren zoo schandelijk beloond worden voor de vele diensten, welke zij ons bewijzen! Fraai pronkende pauwinnen en faisanten doen zoo veel nut niet. En in den landbouw gaat het nuttige boven het schoone. Onkunde is alweer de oorzaak, en deze doet dwalen." Hoe kunnen we een ooi een vreemd lam doen aannemen? De Almanak weet goede raad, een betere dan het jonge dier met de trekpot te voeden: „Heeft een schaap zijn lam verloren en een ander lam geene moeder meer, dan ontdoe men het doode lam van zijne huid, legge deze op het andere lam, en het schaap zal dit toelaten te zuigen, in den waan, dat het haar eigen lam is. Alléén als het doode lam wit en het vreem de zwart is, of omgekeerd, laten zij zich, zoo doende, niet foppen." Zakelijke informatie verschaft de „Almanak voor Landbouwers en Veehouders" over de Frie se veestapel en de Leeuwarder veemarkt in 1865. Volgens officiële gegevens waren in de cember van dat jaar in onze provincie aan wezig: 23.735 paarden, 2.928 stieren, 1.275 slachtossen, 157.649 koeien, 35.322 kalveren, 104.245 scha pen en 10.041 varkens. Op de Leeuwarder vee markt werden in dat jaar aangevoerd: 13.356 vette koeien (gemiddelde prijs 170,11.456 melke- en kalfkoeien 130,3.032 vare koeien (ƒ95,—), 2.961 vaarzen 100,—1.702 pinken (ƒ50,—), 3.328 ossen 165,—), 1.354 stieren (ƒ73,3.477 vette kalveren (ƒ24, 3.201 graskalveren 20,—), 4.485 vette var kens (ƒ85,—), 1.228 magere varkens (ƒ32,—), 30.497 vette schapen 23,—), 10.742 lammeren (ƒ9,1.378 paarden (ƒ75,

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 15