..lie ITelilioU' in lienlriilt EEN VERJAARDAGSGESCHENK DAT INSLAAT? Passe Partout van /erre Hakse aan het Vliet GEEF EEN JAARABONNEMENT OP DE LEEUWARDER GEMEENSCHAP Abonnementen worden aangenomen bij de N.V. Erven Koumans Smeding Voorstreek 101-103 Telefoon 22046 en 22047 77 Het is voor de belangstellende in de historie van Leeuwarden interessant te weten, dat mo menteel een heruitgave in facsimile in voor bereiding is van de „Geschiedkundige beschrij ving van Leeuwarden", die in 1846 het licht zag. Schrijver en uitgever was W. Eekhoff, „archivarius der stad Leeuwarden" en tevens boekverkoper. De wijdlopige, officiële titel van het boek is „Geschiedkundige beschrijving van Leeuwarden, de hoofdstad van Friesland, ver meldende den oorsprong, den aanwas en de uibreiding van deze stad en van hare open bare gebouwen, gestichten, inrigtingen enz. van den vroegsten tijd tot den jare 1846. Uit vele geschiedschrijvers en vooral uit de oor spronkelijke bescheiden en andere onuitgege ven bronnen opgemaakt." Nog steeds is „de Eekhoff" het belangrijkste naslagwerk over de geschiedenis van Leeu warden, ten eerste omdat de auteur zijn stof zeer uitputtend heeft behandeld, ten tweede omdat hij een prettig leesbaar boek heeft ge schreven, ten derde omdat er geen ander en moderner werk van deze omvang over onze drukt. De uitslaande platen en kaarten worden op dezelfde manier gereproduceerd. De tech nische verzorging is in handen van drukkerij N. Miedema en Co., die zich in toenemende mate op het verzorgen van dergelijke herdruk ken (ook historische atlassen) toelegt. Eén ver schil met de oorspronkelijke uitgave is er: de twee delen van Eekhoff komen nu in één band. De boekhandelsprijs van dit werk, dat in de oorspronkelijke uitgave antiquarisch moeilijk te krijgen is, zal tussen de 20 en 30 gulden bedragen. stadsgeschiedenis bestaat. Eekhoff heeft een schat van documentatie in deze geschiedschrij ving verwerkt en de betrouwbaarheid van zijn mededelingen mag dan ook wel hoog worden aangeslagen, behalve wat de verhandeling over de middeleeuwse geschiedenis betreft. Hoe men de „Geschiedkundige beschrijving van Leeuwarden" nu moet bekijken en mag gebrui ken zal blijken uit een voorwoord van de he dendaagse gemeentearchivaris jhr. M. J. van Lennep. De herdruk wordt uitgegeven door de Fryske Akademy, in samenwerking met het gemeente bestuur van Leeuwarden en de Ottema-Kingma- stichting. Het werk wordt, zoals gezegd, in fas- cimile uitgevoerd en dat wil zeggen, dat het boek, wat de druk betreft, geheel in de oude gedaante verschijnt. Het wordt namelijk pagi- nagewijs gefotografeerd en daarna, in offset ge-

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 19