Fa. Adema 's Bouwbedrijf H O E D E N MAYSER MOORES STETSON Herenmodes Roosenstein BUNGALOWBOUW VERBOUW Verlengde Schrans 74- Leeuwarden - Telefoon 20014, b.g.g. 26938 ONDERHOUDSWERK Beijerstraat 5, Leeuwarc en hebben voor dit doel niet een potje met een of ander door de tv-reclame aangeprezen smeersel tot onze beschikking, maar moeten le aangetaste opperhuid wegnemen en op nieuw inmetselen, overal waar dit nodig is. En dan blijft bij elke restauratie over als on zekere factor de vraag, welke nu nog verborgen gebreken aan het licht komen, wanneer men eenmaal aan het werk is. Naar de tijdsduur èn naar de kosten is elke restauratie een werk vol onzekerheden. Volgens de nu ge maakte begroting komt de restauratie meer dan twee en een half miljoen gulden te kos ten. maar dan moeten we niet te lang wach ten met het begin van het werk. Volgen we de gedachte van mevrouw Wilkens uit Utrecht, dan betekent dit, dat elke Leeuwarder (van kind tot bejaarde) zo'n dertig gulden aan het restauratiefonds moet afstaan. Het ligt wel voor de hand, dat we zo'n groot bedrag niet uit vrijwillige bijdragen bij elkaar kun nen krijgen. Gemeente, provincie en rijk zul len elk hun aandeel in de kosten moeten dra gen en dat is een zaak, die heel wat voeten in de aarde heeft. Overigens, hoe we deze zaak financieel ook regelen, die ruim twee en een half miljoen moeten we met elkaar opbrengen. Het is de hoge prijs, die we voor het behoud van zo'n monument over moeten hebben We kunnen dus nog niet zeggen, wanneer de restauratie van de Oldehove, onder leiding van architect A. Baart Jr., gaat beginnen. Maar wanneer we een vergelijking maken met de laatste grote opknapbeurt van de to ren, dan raken we niet vervuld van optimis tische verwachtingen. Met de situatie van dit ogenblik is te vergelijken die van het jaar 1894. Toen werd, net als nu, wegens het ge vaar van neervallende stenen een hek om de toren geplaatst. In 1902 werd gestopt met het luiden van de klokken, om de muren de daardoor veroorzaakte trilling te besparen. Maar het zou tot 1910—1911 duren voordat het restauratiewerk begon. Over deze werk- Boven: Een beeld van de herstelwerkzaamheden aan de Oldehove in 1910. Pag. 3: Zo is de Oldehove in tekening gebracht, na de restauratie van 1910-1911 De aiwijking van de vertikale lijn is duidelijk aangegeven. zaamheden heeft de toenmalige directeur van gemeentewerken, de heer W. C. A. Hof kamp, een boek geschreven, waarin allerlei bijzonderheden worden vermeld over de to ren, die in de jaren 1529 tot 1532 is gebouwd, maar nooit werd voltooid. Oorzaak van het falen was een verzakking, die tijdens de bouw begon op te treden (de toren was toen waarschijnlijk ongeveer tien meter hoog). Naast de teleurstelling over deze tegenslag moeten de bouwers grote zorgen hebben ge had om het bouwwerk in zijn voegen te hou den en verschillende, door de heer Hofkamp beschreven, afwijkingen van de normale bouwmethoden zijn ongetwijfeld met dit pro bleem annex geweest. Bovendien heeft de toenmalige directeur van gemeentewerken zich bezig gehouden met de ondergrond ter plaatse (er is een boring verricht) en met de oorspronkelijke fundering van de toren. De hier aanwezig terp van het dorp Olde hove rust op lagen van afwisselend klei en veen en wel in de volgorde: 1.30 m zeer vaste klei 0.50 m vast veen 1.75 m slappe klei 1.50 m vast veen zand Een bodemgesteldheid, die alle kansen op verzakkingen bood, vooral door de aanwe zigheid van de vrij dikke laag slappe klei. Bij het ontgraven van de fundamenten kwa men lagen kalkbeton en klei te voorschijn; de heer Hofkamp noemt deze fundering een „zacht kussen", die gemakkelijk doorzakte, evenals de slappe ondergrond. Bouwkundig gezien is onze Oldehove dus niet zo'n rooskleurig geval, maar tot troost kan ons strekken, dat hij nu al vier en een halve eeuw stoer staat te wezen, met al zijn gebre ken en op zijn slappe ondergrond. Ook bij een bouwwerk schijnt alles te wennen

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 5