DE STRAKKE LIJN BEGRAAFPLAATS VAN ONZE Een krantebericht uit Arnhem: De zeventien zonen van wijlen de beroemde zigeunermuzikant Tata Mirando te Arnhem zijn ontstemd, nu de gemeente hun voorlopig heeft verboden een koperen bas van 90 cm hoogte op het graf van hun vader te plaat sen. Achtergrond van het conflict is het streven van de gemeente naar een groter uniformi teit op de begraafplaats. Op het familiegraf van de Mirando's staat al een bronzen viool speler, ter herinnering aan een eerder over leden zoon. De commissie van toezicht op de Arnhemse begraafplaatsen heeft toegezegd het ontwerp van de koperen bas op zijn este- tische waarde te zullen beoordelen. Een bericht uit Arnhem dus. Maar hoe zou het de Mirando's en hun koperen bas zijn vergaan, indien het graf van deze zigeuner familie niet daar, maar in Leeuwarden was geweest? Niet veel anders, lijkt ons, en we baseren deze mening op de „Richtlijnen, welke in acht moeten worden genomen bij het verlenen van vergunningen voor het aan brengen van grafbedekkingen en -beplantin gen op de Noorderbegraafplaats". Daarin wordt, in artikel 2, lid 3, bepaald: „Het uiter lijk aanzien en de vormgeving van een andere grafbedekking dan een liggende zerk en die van een urn worden onderworpen aan het oordeel van de schoonheidscommissie van Leeuwarden. Het oordeel van deze commis sie kan mede in andere gevallen worden ge vraagd". Het is moeilijk te voorspellen hoe de schoon heidscommissie zou reageren op een verzoek een graf te mogen voorzien van een negentig centimeter hoge koperen bas. Een collectief wenkbrauwfronsen zou wel eens de eerste reactie kunnen zijn. Het positieve of negatie ve besluit zou dan bovendien nog beïnvloed worden door allerlei andere bepalingen, zo als we deze onder meer vinden in artikel 11, handelend over „Verboden voorwerpen en materialen". Het staat, op vast, dat geen vergunning voor het aanbrengen van: a. hekwerk of paaltjes; b. trommels, dozen of andere losse voorwer pen; selen af met versieringen, die wij onder de produkten van wansmaak rangschikken en die nu geen schoonheidscommissie door de knieën zouden doen gaan. Welzeker, dan zijn de keurige paden en de in een rechte lijn geplaatste zerken van het nieuwe deel van de Noorderbegraafplaats heel wat netter. Een vriendelijke plantsoen- aanleg zorgt voor de stoffering. Hier hoeft men niet, om bij een bepaald graf te komen, over platte grafstenen te lopen, zoals op de Oude Begraafplaats. En hier, op de Noorderbegraafplaats, er vaart men, dat de mens ook na zijn dood onderwerp blijft van het alom aanwezige be stuurlijke streven tot rangschikking in de keurige, rechte lijn. Tijdens ons leven wonen we huis-aan-huis in rechte straten, na onze dood liggen we graf-aan-graf in rechte stra ten; bij ons leven mogen we niets aparts of ongewoons van onze gevels maken, want dan vinden we de schoonheidscommissie op onze weg wij mogen ook niets aparts of onge woons maken van de graven onzer dierba ren, want dezelfde schoonheidscommissie vertelt ons, binnen het kader van de verorde ning, hoe en op welke wijze wij onze doden ter plaatse mogen eren. De vroegere begraafplaats was de som van de kleine stukjes grond waar ieder op zijn eigen wijze uiting kon geven aan de manier waarop hij het verlies van een dierbare be leefde. Dat was wel wat rommelig, maar het Noorderbegraafplaats wag Qok wel heej echt Qok deze taak heeft de overheid van ons overgenomen, ons be hoedend voor te demonstratieve uitingen van smart en genegenheid en ook voor dingen, die in het officiële oog, moeten worden gerang schikt onder de uitingen van wansmaak. grond wordt daarvan, verleend c. zerken of monumenten met bloemen of foto's; d. porseleinen of geëmailleerde schilden ot foto's; e. gietijzeren of geëmailleerd graf werk; f. steenhouwwerk met een opschrift van verheven letters of onderdelen daarvan, die elk minder dan 3 mm boven de ondergrond uitsteken; g steenhouwwerk met een inscriptie van ïn- gebeitelde letters of onderdelen daarvan die indien deze v-vormig minder dan mm en indien deze recht minder dan 2 mm zijn ingehakt; h. steenhouwwerk, waarop een glasplaat is geschroefd; i. marmerslag, schelpen of grint; j. bloembakken voor vaste planten. Maar daarmee zijn we er nog niet. Artikel 6, lid 1, zegt: „Het hoogste punt of de hoogste punten van een staande steen op de begiaaf- plaats mag of mogen niet meer dan 1 m bo ven het maaiveld liggen. De dikte moet ten minste 0,08 m zijn". Artikel 9, lid 2: „Een staande steen of ander grafteken op de be graafplaats dient aan het hoofdeinde van het graf te worden opgericht en wel zodanig, dat alle graftekenen op een akkerregel in een vertikaal vlak staan". Het is wel duidelijk, wat deze gemeentelijke verordening, die men elders in dezelfde trant kan vinden, beoogt. Door de keus van goede materialen en door het weren van allerlei bijkomstigheden krijgt de begraafplaats een ordelijker aanzien en wordt voorkomen, dat een tekort aan onderhoud van de graven te rugslaat op de netheid van het geheel. Hoe het vroeger ging, kan men nog zien op de oude begraafplaats aan de Spanjaards laan waar regelingen en voorschriften nog niet'hun ordenende werking hebben gehad. De grafversieringen zijn van allerlei aard en omvang. Naast de eenvoudige steen vinden we het pompeuze grafmonument, in sommi ge gevallen met beelden versierd. Het graf van de vroegere socialist Zandstra heeft een monument, waarop de overledene is afge beeld: een statig man met een lange baard. Aandoenlijke uitingen van genegenheid wis- Het is eigenlijk wel een ironisch bericht, dat verhaal over de koperen bas van de Miran do's. Nog altijd slagen de zigeuners er in zich bij hun leven te onttrekken aan de strikte normen van onze samenleving. Maar hoe hun leven ook was, hun dood zal niet leiden tot een „rommelige aanblik" daar zullen we terdege voor waken als netheidslievend Begraafplaats Spanjaardslaan

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 7