Een donderslag De pasvorm ■ZAL. U HER.INNBP.ZN AAN Uw PREjT'osre COSfUOM Van ouds Wigersma sinds 1855 DAMES- EN HERENMODE Noauw 8 Tel.27984 Leeuwarden U weet, dat op de middag van 1 november bij een van de gashouders aan de Bleeklaan ont snappend gas in brand is geraakt door het vuur van een sigaret, die een op de gashouder werkzame schilder had aangestoken. De hou der was door verhoging van de gasdruk zo ver mogelijk omhoog gebracht om de schilders in staat te stellen ook de onderkant te berei ken en daarbij is gas ontsnapt door de water- mantel, die de houder hoort af te sluiten. Het gevolg was een spectaculaire brand en het is natuurlijk een angstig idee, dat het vuur woedt op een plaats, waar zo veel vluchtige brandstof aanwezig is. Maar wie zijn verstand bij elkaar houdt, die begrijpt wel, dat het ge vaar groter schijnt te zijn dan het in werke lijkheid is. Gas zonder meer is niet brandbaar, want het moet met lucht worden gemengd voordat het kan ontvlammen. Ontploffingsge vaar ontstaat, wanneer zo'n mengsel zich in een gesloten ruimte ophoopt. Dergelijke ramp zaligheden kunnen zich bijvoorbeeld voordoen in een keuken, wanneer de gaskraan open staat. Dan is één vonk voldoende om een ex plosie met de kracht van een bom te bewerk stelligen. Ontploffingsgevaar was bij de gashouder on denkbaar. Zolang het ding heel bleef kon zich geen mengsel van gas en lucht in deze afge sloten ruimte vormen. Zou hij stukgaan, dan kon het gas buiten de houder verbranden. Dat zou, in het ergste geval, wel een enorme vlam menzee zijn geweest, maar de rampspoed zou eerder moeten worden gezocht in een groot nutteloos gasverbruik en de beschadiging van de gashouder, dan in gevaar voor de om geving. Er is, noch bij Energiebedrijven, noch bij de brandweer, tijdens deze brand paniek ontstaan. Er zijn bijgevolg ook geen opvallende voor beelden van heldenmoed te signaleren geweest. En daarom moeten wij het verhaal in ,,De Tele graaf" over deze brand ietwat overtrokken noemen. Wij laten het hier volgen als een aar dig voorbeeld van de manier waarop dit veel gelezen dagblad van vrijwel alles een donder slag weet te maken. BRANDWEER BEHOEDT LEEUWARDEN VOOR RAMP bij brand in gashouder Van onze correspondent LEEUWARDEN, woensdag. Dankzij het moedige optreden van de Leeu warder brandweer en personeel van de ge meentelijke energiebedrijven is Leeuwarden woensdagmiddag aan een ramp ontsnapt. Om halfvier brak brand uit in een gashouder op het terrein aan de Bleeklaan, die gevuld was met 12.000 kubieke meter aardgas. De gas houder stond voor driekwart in brand en de vlammen sloegen op tot een hoogte van 10 meter. Sigaret Schilders, die bezig waren de gashouder te schilderen, hebben vermoedelijk een sigaret gerookt of open vuur gebruikt. In verband met deze werkzaamheden was de tank, die in een ring met water staat, volge pompt met gas om de houder zo hoog moge lijk op te werken. Het ontsnappende gas brandde als een lak kei en 17 brandweerlieden pakten met gevaar voor eigen leven de vuurhaard aan. Inmiddels was het personeel van het GEB bezig de gas voorraad in de houder af te zuigen. De tank werd nat gehouden en kon ieder moment exploderen. Tegen 4 uur kon men het sein „brand meester" geven. De schade is aan zienlijk en de tank is grotendeels verbogen door de hitte. De recherche te Leeuwarden onderzoekt de mogelijkheid, om de schilders een proces-ver- baal te geven wegens grove onachtzaamheid. St

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 11