MS in goede welstand aangekomen De hoge waardigheid van Sinterklaas -i -4 interkl Op de omslag van dit nummer van de Leeuwarder Gemeenschap ziet u de glorieuze aankomst van Sint Nicolaas in de Prinsentuin waar de Goede Sint blij werd begroet door een groot aantal kinde ren en een aanzienlijk aantal volwassenen. Hun gevoelens van blijd schap werden vertolkt door burgemeester Brandsma, die bij deze gelegenheid voor het eerst de Sint in Leeuwarden kon verwelkomen. Hij deed het met een zeer kort woord en dat is ook het beste, want wie kan nu precies ons aller gevoelens op dit ogenblik onder woor den brengen? Sinterklaas zag er best uit, vonden wij. Hij heeft op zijn hoge leeftijd nog niets ingeboet aan vitaliteit en lichamelijke vaardigheid. Dit laatste valt ons telkenjare weer op en stelt ons gerust. Toegegeven: men mag eigenlijk op dit punt (en op alle andere punten) nooit aan Sinterklaas twijfelen, maar toch houden wij altijd even de adem in, wanneer hij, van de boot gekomen, het paard bestijgt. Vooral met al die rokken is dat een gymnastische toer, die slechts met een ongewone lenigheid te vol brengen valt, maar het ging alweer goed. Is het overigens niet door alle eeuwen heen goed gegaan? Twijfel daaraan heeft ons altijd onge rechtvaardigd geleken, maar enkele jaren ge leden is Sinterklaas in een Drents stadje niet op, maar over het paard beland, tot ontstelte nis van velen en onder grote hilariteit van een aantal minder fijnbesnaarde figuren. Later is overigens twijfel gerezen over de vraag, of dit wel de echte Sinterklaas is ge weest. Kleine plaatsen, in of buiten Drente, moeten zich vaak met namaak behelpen en het is opvallend hoe sterk men de werkelijk heid daarbij vaak weet na te bootsen. In Leeu warden hoeven we daarvoor gelukkig niet te vrezen. Leeuwarden is de hoofdstad van Fries land, die overal ter wereld (behalve soms in Den Haag) bekend is en stellig niet door de echte Sinterklaas wordt vergeten. Hij was hier rechtstreeks uit Medemblik naar toe komen varen en arriveerde, ondanks de aanzienlijke afstand, maar een kwartiertje te laat. Boven dien staan hier de centrumwinkeliers garant voor de echtheid van Sinterklaas. Wie de or ganisatoren bedrijvig en ietwat nerveus zag ronddraven (wij zagen de heren Hilarius, Jon ker en C. de Jong de laatste met een draag bare radio-ontvanger), die begreep wel, dat men zoveel activiteit niet aan imitatie zou be steden De Zwarte Pieten waren overigens Sinterklaas al vooruitgesneld met zogenaamde speedboten en dat zijn gemotoriseerde vaartuigjes voor mensen, die zich met grote spoed moeten re creëren. Het was een opwindend schouwspel, deze ranke vaartuigjes door het water te zien snijden, hoge golven tegen de oevers van de stadsgracht opwerpend en het toppunt van sensatie was het optreden van Zwarte Pieten, die zich op waterskies even gemakkelijk ble ken te kunnen voortbewegen als over de da ken. Tot teleurstelling van velen kwam geen dezer knechten in het water terecht, maar men kan natuurlijk ook niet alles verlangen. Dit alles, mitsgaders de eigenlijke intocht van Sinterklaas, werd gadegeslagen door een dui zendkoppig publiek, dat zich in de Prinsentuin had verzameld. Het was een heel gedrang en een heel rumoer, vooral op de gladde, modde rige hellingen. Deze modder hechtte zich gretig aan de handen en de broeken van de kinde ren, die zich in hun labiele positie niet staande konden houden en glijdend een lagere plaats bereikten. De Prinsentuin leek ons de ideale plaats voor het maken van een t.v.-reclamespot ter aanbeveling van een onzer voortreffelijke wasmiddelen Het heerlijke avondje is bijna gekomen. Het winkelbedrijf doet zijn uiterste best om Sin terklaas op tijd aan alle pakjes te helpen, die op 5 december weer kwistig zullen worden uitgedeeld. Economen heffen waarschuwend de vinger op om ons te verzekeren, dat het niet zo goed met ons gaat als vroeger. Sinterklaas schijnt daar niet mee te maken te hebben. Hoe zou hij zich anders ook zoveel eeuwen onbe dreigd hebben kunnen handhaven? Daarvoor is een heilige minachting nodig van al onze menselijke berekeningen Maandblad, onder auspiciën van de stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 16e jaargang no. 11 november 1967 Redactiecommissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pastoor H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 3,00 per jaar Gironummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden Is het u wel eens opgevallen, dat Sinterklaas de enige hoogwaardigheidsbekleder is, die zijn positie onbedreigd kan handhaven? Hij dateert uit een tijd, dat regeerders heersers waren en dus een onbeperkte macht konden uitoefenen. Dat was, op het eerste gezicht, een hele nare zaak voor het gewone volk, want men was nooit zeker van het onbelemmerde bezit van have, goed en zelfs van het hoofd. Gedroeg iemand zich niet naar de door de heerser voorgeschreven regelen van de onderdanigheid en nederigheid, dan stond al gauw de scherp rechter klaar om de opstandeling terecht te wijzen, vaak op een manier, die definitief een eind maakte aan elke verdere mogelijkheid tot wanbedrijf. Toch deden ze het wel, deze opper- machtigen: vrees en de zucht om bij hen in het gevlei te komen, zorgden ervoor, dat men eerbied en ontzag voor hun hoge waardigheid koesterde. Dat was heel akelig, maar had men een milde heerser, dan leefde ieder in pais en vree, zij het doorgaans ook in armoede. Kom daar nu eens om! Waar is de macht der autoriteiten gebleven? Wat bezitten ze nog aan waardig heid? Staatslieden worden belaagd en belas terd, rookbommen hebben de plaats ingenomen van eerbewijzen. En toch leeft er een algemene behoefte aan figuren, tegen wie men kan opzien, van wie men onbeperkt gunsten en straffen kan ver wachten. Figuren bovendien, die zich niet ver tonen in een burgerlijke carcoat, maar in een gewaad, waar de waardigheid afstraalt. Dat is alleen nog Sinterklaas. Dat is het sprookje, waarin wij de rol der onderworpenen spelen. Misschien worden we goed genoeg be vonden voor een geschenk, maar wee ons, wanneer we ons hebben misdragen. Sinter klaas weet alles, hij schrijft alles in het grote boek. Een fout van de eerste orde was, dat Sinterklaas bij zijn t.v.-aankomst in Medemblik verklaarde, dat de schoorsteen van de stoom boot rookte, omdat alle roeden der Pieten werden verbrand. Op deze manier ontneemt men Sinterklaas een deel van zijn macht. Hij heeft de macht het goede en kwade van elkaar te scheiden. Zwarte Piet ontwapenen is het wegnemen van de helft van de macht van Sinterklaas. Gelukkig bleek bij de aankomst van Sinter klaas in Leeuwarden, dat niet alle roeden waren verbrand. De Pieten zwaaiden er drei gend mee in de richting van het duizendkop pige publiek. En wees nu eens eerlijk: u hoeft daar persoonlijk niet bang voor te zijn, maar zijn er niet mensen in uw omgeving, die naar uw mening toch eigenlijk wel voor de roe in aanmerking komen?

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 3