BOSHUIZEN GASTHUIS ti 1968 L.DESffelES TOONBEELD VAN VEROUDERDE BEJAARDENZORG Betaling abonnementsgeld Hofje uii de gouden eeuw verschrompelt mogelijk is. Er bestaan voor dit stadsgedeelte saneringsplannen, maar het Boshuizen gasthuis blijft onaangetast, want het staat op de Monu mentenlijst. Notaris Bos zegt te hebben ge hoord van een op handen zijnde verbouwing, waarbij meteen het wooncomfort aan de eisen des tijds zal worden aangepast. Deze restaura tie is op zijn vroegst in de loop van het vol gend jaar te verwachten. Dit neemt echter niet weg dat mevrouw Mulder bang is voor de komende winter. Ze heeft mee gemaakt dat er een vrouwtje doodgevroren werd gevonden. Geen wonder dat ze zich alles behalve op haar gemak voelt. Weliswaar hoeft ze geen huur te betalen (ze krijgt zelfs nog 1,25 toe) en is ze vrij van kosten als licht en radiodistributie, maar dit weegt niet op tegen de achterlijke woonomstandigheden. De notaris verzekerde echter dat hij de komende winter het gasthuis goed in de gaten zal houden; hij blijft trachten om de oudjes de helpende hand te bieden. Zijn grootste angst is het reële ge vaar van kolendampvergiftiging. Voorlopig blijft het bij het oude en wachten de drie hoogbejaarde dames gelaten de gang van zaken af. Overdag baart het hun niet veel kopzorg en 's avonds zoeken ze elkaar tegen zevenen op en korten de avond met het op halen van herinneringen. Om negen uur gaan ze naar hun bedstede en liggen dan in span ning te wachten of er weer een aanval op hun nachtrust gedaan zal worden. Een grote herdarshond ligt op de loer in het plantsoentje voor het .Bos huizen Gasthuis aan het Jacobijner Kerkhof. Een poortje verschaft toegang tot het hofje, waar een roestige pomp de bezoekers welkom heet. Rondom een verwilderde tuin met een grote lantaarn in het midden slapen een twintigtal huisjes onder een deken van rode dakpannen. Een duif op het dak knippert tegen het zonlicht en het vredige tafereeltje is compleet. Dan schalt plotseling een stem: „Daar binne twee heren, se hewwe gelukkig nette kleren an!" De 88 jaar oude mevrouw Mulder taxeert de heren en de kennismaking is vlot en spon taan. De buurvrouw gluurt ook even en is zichtbaar gerustgesteld. Als het vertrouwen is gewonnen, blijkt de woordenstroom onstuit baar. Mevrouw Mulder moét haar verhaal kwijt en vertelt sappig, maar nerveus over „die rotjongens", die met hun nachtelijke en ongewenste bezoeken de rust van het hofje en die van zijn drie bejaarde bewoonsters ver storen. „Ik hew se d'r uut jaagd, met bedde- goed en al", vertelt ze en wijst op de sporen van de orgieën, die sommige langharigen in het huisje naast het hare pleegden aan te richten, 's Nachts slaapt ze er niet van en ze vult deze recente ervaring aan met het be lichten van andere facetten van baldadigheid, die dit zeventiende eeuwse souvenir teisteren. Zo is het Boshuizen gasthuis met een handje vol weerloze bewoonsters overgeleverd aan de grillen van de jeugd. Het is, ondanks de cen trale ligging, geïsoleerd. De tijd is er blijven stilstaan. Moderne begrippen als comfort zijn nog niet doorgedrongen en de oudjes zijn ver stoken van waterleiding, closet en kookgele genheid. Het gasthuis is een rudiment uit ver vlogen dagen. Aantrekkelijk voor liefhebbers van oud-stedeschoon, maar ontoereikend voor bewoning. Het hofje is eigendom van enkele families en wordt bestuurd door regenten, die zelfs domi cilie in België hebben! In 1652 stichtte jonk- vrouwe Anna van Eysinga het gasthuis, toen haar tweede gemaal, Philip van Boshuizen stierf. Ze woonden te Stiens op Juckemastate. Naar verluidt heeft Anna van Eysinga de erfe nis aldus besteed om aan haat en nijd in de familie het hoofd te bieden. De gevelsteen in de ringmuur doet dit wel vermoeden. „Het geen hier staet uyt nyt oft haet doch niet be- schout. Tot armoedts hulp en weduws troost is het geboudt." Het gasthuis werd door een ringmuur met een poortje van het kerkhof af gescheiden. De muur is rond de poort wegge broken, toen in 1830 het kerkhof geëffend werd. Honderden oudjes sleten hier hun laatste levensdagen en tot na de Tweede Wereldoor log was het een schoonheid met kleurige ge raniums achter kraakheldere gordijntjes en keuvelende vrouwtjes achter hun groen ge verfde hekjes. Men was tevreden met het ene kamertje, waarin een bedstede, het portaaltje en de zolder. De toestand is echter dermate verslechterd dat er iets moet gebeuren. Burge meester J. Brandsma bracht kortgeleden een bezoekje aan dit brok antiek, vergezeld van twee wethouders. Ze waren even de gast van mevrouw Mulder, maar zij is er niet veel wijzer van geworden. Mevrouw Mulder wil weg, het liefst naar het Mariahofje. Ze is slecht te spreken over de afdeling Huisvesting van de gemeente. Het nut van de kaart, die ze elk half jaar moet inleveren, ziet ze niet in en ze is vast voornemens bij de ambtenaren te blij ven aankloppen. Er is waarschijnlijk kortsluiting tussen de re genten en de bewoonsters. De woordvoerder van het beheer, notaris J. W. Bos, heeft het goed met de ouden van dagen voor en desge vraagd deelt hij mee dat ze niet bang hoeven te zijn eruit te moeten. De notaris is van me ning dat ze graag willen blijven. In ieder ge val zal het gasthuis zijn bestemming blijven behouden. De gemeente heeft het niet onbe woonbaar verklaard, omdat er nog verbetering De abonnees van de Leeuwarder Ge meenschap die het abonnementsgeld per giro wensen te voldoen wordt verzocht dit in de maand december te doen (ƒ3, voor de jaargang 1968). Het gironummer is 80.99.10 t.n.v. NV Erven Koumans Smeding te Leeuwarden. Na 1 januari zal nl. een kwitantie voor dat bedrag worden aangeboden, verhoogd met 0,25 inningskosten, dus totaal ƒ3,25. Abonnees buiten Leeuwarden zullen 0,50 kosten moeten betalen, in totaal 3,50. Het abonnementsgeld kan ook aan ons kantoor worden afgedragen. Indien dit voor 1 januari a.s. geschiedt bespaart u de incassokosten. Het kantoor, Voor streek 103, is geopend van 8.30 uur tot 17.00 uur ('s zaterdags gesloten). Administratie Leeuwarder Gemeenschap. Uitsluitend de beste merken Beste service Enorme keuze U is hartelijk welkom bij N. Y v- VOORSTREEK 65-67 - T.l 24596 Gazelle Honda Solex R.A.P. Puch Typhoon en andere fabrikaten Uw nieuwe (iets of bromfiets staat voor U klaar!

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 9