De zware gang naar de Boterhoek V n Bespiegeling bij de begroting SPIEGELBEELD VAN LEEUWARDEN De gemeente Leeuwarden is, gelijk alle andere gemeenten, een soort vereniging met een groot aantal leden en donateurs. Het verschil tussen een lid en een donateur is, dat de eerste over stemrecht beschikt en de ander niet. In ons staatsbestel ligt de grens bij het 21ste levensjaar. Wie deze leeftijd heeft bereikt, mag meedoen aan de bestuursverkiezingen en dat zijn in gemeentelijk'verband de raadsverkiezingen. Er is nog een ander verschil tussen leden en donateurs: de eersten betalen contributie en de laatsten betalen een donatie. Nu gaat het in beide gevallen om financiële bijdragen, die, hoe de naam ook mag zijn, uit de portemonnaie moeten komen. Over dit onderwerp willen we het hier hebben en de kort geleden verschenen ontwerp-gemeentebegroting is daarbij onze handleiding. Het lidmaatschap van de grote vereniging die „gemeente Leeuwarden" heet, is wel een ple zierige zaak, want men deelt in alle vormen van zorg en bescherming, die deze club te bie den heeft. Het betalen van de daarvoor nodige contributie gaat echter gepaard met veel gemor en misnoegen, vooral omdat dit gebeurt langs de minder sympathieke weg van de belasting heffing. Aan ons belastingstelsel kleven enige bezwaren, die de nijvere werkers van St. Ja- cobsstraat, Bollemanssteeg en Boterhoek bij velen de reputatie bezorgen gewetenloze uit zuigers te zijn, wars van elk redelijk overleg en dat redelijke moet dan uiteraard betekenen, dat men minder hoeft te betalen dan de fiscus aanvankelijk voor de geest stond. De oorzaak daarvan is niet ver te zoeken. De belastingen vormen een zo complexe en gecompliceerde aangelegenheid, dat een gewoon sterveling er niet wijs uit kan worden en de dingen die men niet begrijpt wekken nu eenmaal wantrouwen. Bovendien zijn de belastingen onontgonnen terrein wat de „public relations" betreft; nie mand heeft er blijkbaar nog ooit aan gedacht, dat men ook op een wat menselijker manier de aanslagen zou kunnen opleggen dan met de barse formulieren in blauwe omslagen gebeurt. De belastingen zeggen niet: „Beste burger, wij hebben het hieronder vermelde geldsbedrag beslist nodig, om de zaken van de overheid draaiende te houden, volgens de regels, die we allemaal met elkaar hebben uitgevonden". De belastingen zeggen slechts: „Betalen". En daar gaat ons goeie geld, naar de Boterhoek en van daar naar niemand weet waar. Dat laatste is natuurlijk niet helemaal waar en men wordt hieromtrent al een heel stuk wijzer door het lezen van de begroting van inkomsten en uitgaven van de gemeente Leeuwarden voor het dienstjaar 1968, die nu in ontwerp voor ons ligt en straks door de raad moet worden goedgekeurd. Wie eens een avond gezellig Maandblad, onder auspiciën van de stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 16e jaargang no. 12 december 1967 Redactiecommissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pastoor H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 3,00 per jaar Gironummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden FOTO O MN/ AO lezend wil doorbrengen, die moet echter be slist een ander boek kiezen dan dit. Misschien blijven financiële deskundigen hun ontroering nauwelijks meester bij het lezen van dit ge schrift, maar de gewone man gelooft het wel. Een der weinige vermeldingen die hem zullen boeien, vinden we op pagina 10, hoofdstuk „Openbare Veiligheid", waar we onder post 55 der inkomsten kunnen vernemen, dat de bij bekeuringen geïnde gelden voor 1968 worden geraamd op 100.000,zegge: honderddui zend gulden. Dat brengen we met elkaar dan ook nog even op door allerlei regels, speciaal in het verkeer, te overtreden. Door op dit punt de meest elementaire zorgvuldigheid en beta melijkheid in acht te nemen zouden we de overheid mooi voor gek kunnen zetten met deze inkomstenpost, maar die ton zal wel niet zo ver uit de buurt van de werkelijkheid blij ven. Overigens heeft de gemeente in het geheel geen snoepcent aan dit bedrag, want het moet onverkort en dus zonder provisie aan het rijk worden afgedragen, zodat we bij de uitgaven onder volgnummer 116 plichtsgetrouw vinden vermeld: „Afdracht van bij bekeuringen geïnde gelden", geraamd bedrag eveneens 100.000, Maar we gaan ons niet verder in details ver diepen. Het totaal is interessanter. Elders vindt u een opsomming van de belangrijkste begro tingshoofdstukken, met vermelding van de be dragen, die daarmee zijn gemoeid. De totaal telling levert 60.168.715,- op en dat is glo baal het bedrag, dat nodig wordt geacht om de gemeentelijke huishouding in 1968 te laten draaien. Een vrij forse afronding maakt er zes tig miljoen van. Hoe komen we aan dit geld? Het is wel duide lijk, dat de arme belastingbetaler daar voor een groot deel voor opdraait. Maar hij hoeft niet alles te betalen, want een deel van de gemeen telijke inkomsten kan men gewoon beschouwen als de betaling van bewezen diensten of van leveranties. Denkt u maar aan de reinigings rechten, de schoolgelden enzovoort. Wanneer we alleen kijken naar betalingen waartegen over geen daaraan af te meten dienstbetoon is verbonden, dan komen we terecht in de belas tingsfeer. Dat geldt bijvoorbeeld voor de ver makelijkheidsbelasting. We zien nu de volgende belangrijke gemeen telijke heffingen, met vermelding van de ge raamde bedragen: straatbelasting 1.549.800, rioolbelasting1.100.000, hoofdsom personele belasting 247.920, opc. grondbelasting gebouwd 201.000, opc. grondbelasting ongebouwd 8.700, opcenten personele belasting 555.835, vermakelijkheidsbelasting 320.000, Al hetwelk met elkaar de lieve som van Zo zag de Leeuwarder schilder S. Bonga in de eerste hellt van de vorige eeuw de Wir- dumerpoort, aan het eind van de Wirdumer- dijk.

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 3