1892-1893 in de loop van een eeuw Schaatsrijden kon iedereen tijdens deze win terse jaarwisseling. Voor het gegoede deel van de bevolking was de Schouwburg bestemd. Daar werd op 17 januari de eerste voorstelling in het nieuwe jaar gegeven. Een gezelschap onder direktie van de heer Hartloper voerde op „John de Smokkelaar", „toneelspel in zes taferelen, nooit alhier vertoond". Het program ma werd aangevuld met een veaudeville naar het Vlaams in één bedrijf „99 Beesten en een Boer". Vertedering heeft ongetwijfeld gewekt de tienjarige „jonge Jufvrouw" Van der Vank, die als „chansonette comique" vertolkte „Wat een jongen voor een meisje al niet doet". De jaarwisseling 1892—1893 vijfenzeventig jaar geleden dus werden overschaduwd, of beter voorafgegaan, door rumoerige wanorde lijkheden in de binnenstad. Op de avond van 22 december begon het: enige opgeschoten jongens die terugkeerden van een bijbellezing in de Heerestraat, trokken zingend door de binnenstad.' De politie dreef hen met de stok uiteen. De avond daarna kregen de ongeregeld heden een ernstiger karakter. Een rumoerige bende jongens en volwassenen trok langs de Nieuwestad en de Voorstreek, gevolgd door vele nieuwsgierigen. Ook nu werd weer ge zongen. Optreden van de politie maakte een eind aan de wanordelijkheden. Twee jongens werden in arrest gesteld. Het hoogtepunt van de ongeregeldheden deed zich voor op de avond van 28 december, toen om half acht een groep opgeschoten jongens zingend langs de Oostergrachtswal en door de stad trok. Vele nieuwsgierigen sloten zich daarbij aan, zodat tenslotte honderden mensen op de been waren. De politie voerde een charge uit met de wapen- Deze loto dateert uit de zestiger jaren van de vorige eeuw. De Waag heelt nog de brede luitel, daarachter zien we de smalle Peperstraat. Links steekt de Nieuwe Toren boven de huizen uit. Deze toren, die aan de Grote Hoogstraat (Klokplein) heelt gestaan is in 1884 afgebroken. Dat de toto voor 1870 is gemaakt bewijst de aanwezigheid (op de loto moeilijk te zien) van een houten brugte tussen de Waag en het Heerenwalt,e. Dit bruggetje is namelijk in 1870 afgebroken.

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 7