Fa.Adema's Bouwbedrijf Droef nieuws da 1101:14 BUNGALOWBOUW VERBOUW Verlengde Schrans 74 - Leeuwarden - Telefoon 20014, b.g.g. 26938 ONDERHOUDSWERK Wij hebben een teleurstellende mededeling voor u: Leeuwarden ligt „planologisch ner gens". Dat heelt de directeur van de Provin ciale Planologische Dienst in Zuid-Holland, ir. N. A. de Boer, onlangs verteld in een lunch- biieenkomst van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel te Groningen. Het was ontstel lend nieuws en de aanwezige Groningers kon den daarna dan ook geen hap en geen slok meer door de keel krijgen. Delen wij de schrik der Groningers? Voorlopig moeten we nog even wennen aan deze ver schrikkelijke gedachte; de klap heelt ons ver doold, pas na enige tijd zullen wij zien en merken hoe erg het met ons is gesteld. Wi; lopen nog steeds rond met het idee, dat het met Leeuwarden niet zo slecht gaat, al kon het natuurlijk beter. We bouwen nieuwe woonwij ken; we zien het winkelcentrum in de binnen stad zich vergroten en vernieuwen; treinen, bussen, vrachtauto's en personenwagens rijden al en aan om mensen en goederen van en naar Leeuwarden te vervoeren-, we hebben een daarmee overeenstemmend aantal verkeers ongelukken ja, wat hebben we eigenlijk niet? - De directeur van de Zuidhollandse planologie heelt bij dezelfde gelegenheid verzekerd, dat Groningen een riante toekomst tegemoet gaat, mits de Eemshaven wordt aangelegd en een groot aantal wegen, spoorlijnen en kanalen de ontwikkeling hier stimuleert. De kracht van planologen is, dat ze ons ver tellen hoe de toekomst er uit zal zien, maar zich in deze toekomst minimaal door pensio nering hebben onttrokken aan de verantwoor delijkheid voor deze voorspelling. Het gevaar van planologen is, dat ze, aldus doende, hun verwachtingen op het moment van verschijning verkopen als goede, niet aan verwering onder hevige bouwstenen voor het lundament van de toekomst. Natuurlijk zal de toekomst van Groningen gun stig worden beïnvloed door de aanleg van een haven en het totstandbrengen van allerlei ver- keersverbeteringen. Dit geldt echter niet alleen voor Groningen, maar ook voor Leeuwarden. Zou de mismoedige constatering dat Leeuwar den „planologisch nergens' is, leiden tot een verval van stimulerende krachten hier, dan kan ir. De Boer toch nog een heel eind gelijk krijgen. Wij zijn geen planologen en hebben niet de neiging mogelijkheden ol waarschijnlijkheden als uitgemaakte zaken te etaleren. Maar vra genderwijs lijkt het ons aardig de directeur van de Provinciale Planologische Dienst in Zuid-Holland het probleem voor te leggen wat Den Haag planologisch nu precies is. Eens heb ben daar graven van Holland hun kasteeltje gebouwd en door een hoogst merkwaardige eigenzinnigheid hebben latere generaties hier het regeringscentrum gevestigd en niet in 's rijks hoofdstad Amsterdam, waar deze zaken toch eigenlijk thuishoren. Daar leeft Den Haag voor een zeer groot deel van, terwijl deze derde stad van het land maar weinig functio neel tegen de Zuidhollandse duinenrij ligt, vlak bij de zee, maar geheel zonder haven, de vis ser shaven van het dorp Scheveningen buiten beschouwing gelaten. Het lijkt ons niet ondenkbaar, dat ir. De Boer 1 dec. Kelderbrand, ontstaan door vonken in houtwol en afvalhout, bij de N.V. Hermes Landbouwmachinefabriek S. de Vries aan de Zuidergrachtswal veroorzaakt voor enkele duizenden guldens schade. I dec. Tijdens het spreekuur van de wethouders bedreigt een bezoeker wethouder K. J. de Jong. Hij wordt door een bode verwi|derd en daarbi| vallen enige klappen. 3 dec. Een vertegenwoordiger van de uitgeverij „Europese Bibliotheek" te Za It bom mei overhandigt het eerste exemplaar van het boek „Leeuwarden in oude ansichten (tekst en samenstelling W. Dolk) aan burgemeester Brandsma. 6 dec. Eerste (nood)winkel in Bilgaard geopend door wethouder J. Heetla. Het is een supermarket van de Spar. 7 dec. Mr. G. J. van der Meij, directeur van Koopmans Meelfabrieken, raakt gewond bij een autobotsing in de buurt van Antwerpen. Hij was op weg naar Engeland, om zich daar in te schepen voor Curasao. De heer Van der Mei| wordt naar Leeuwarden overgebracht. 8 dec. Kleding gestolen bij een inbraak bij Boutique Pierre (fa. P. v. d. Brul) in de Doelesteeg. 8 dec. Bij de opening van de tentoonstelling „De portretkunst in Friesland in de zeventiende eeuw" in het Fries Museum ontvangt oud-directeur dr. A. Wassen- berah het eerste exemplaar van zijn boek over hetzelfde onderwerp als een (verlaat) geschenk op zijn 70ste verjaardag. 8 dec. Ontmoetingscentrum van de Katholieke Werkende Jeugd „De Speelman" in de Speelmansstraat door wethouder Ten Brug geopend. 10 dec. Winterweer, maar weinig sneeuw, dit laatste in tegenstelling tot vele andere delen van het land. II dec. Gedeputeerde Staten van Friesland en b. en w. van Leeuwarden spreken over de spreiding -/an rijksdiensten met de staatssecretaris van binnenlandse zaken mr C van Veen, de direkteur-generaal van het overheidspersoneel mr A. U. Kuiper en de direkteur van het centraal bureau voor de spreiding van rijksdien sten de heer H. H. de Wilde. 11 dec. Gemeenteraad aanvaardt na langdurige discussie de namen van graslandplanten als straatnamen in 't Aldlan. 11 dec. Mijnopruimingsdienst verwijdert een kleine brisantbom uit de tweede wereld oorlog van het terrein van de L.P.F., waar het pro|ectiel enige dagen eerder bij graafwerk met een bulldozer werd ontdekt. 15 dec. Herdruk van W. Eekhoffs „Geschiedkundige beschrijving van Leeuwarden" en nieuw fotoboek van Leeuwarden verschenen. Van beide worden exemplaren aan b. en w. aangeboden. 15 dec. Leeuwarder invaliden en hun begeleiders brengen een bezoek aan de vliegbasis. Het Basis Goodwill Fonds maakte dit bezoek mogeli|k. 15 dec. De heer G. Beintema ontvangt in het St. Bonifatiushospitaal waar hij wordt ver- pleeqd, uit handen van wethouder J. ten Brug de versierselen, behorend bi| de onderscheiding ridder in de orde van Oranje-Nassau. Hi| is vi|ftig |aar dirigent geweest van de Christelijke Oratorium Vereniging. De heer Beintema was vroe ger ook stadsbeiaardier. 19 dec. De heer A. Heida uit Wolvega neemt afscheid als voorzitter van de C.A.F. en wordt benoemd tot erevoorzitter. 20 dec. Friese burgemeesters vergaderen bij de I.W.G.L. over het stimuleren van de ontwikkelingshulp. 21 dec. Gladde straten door ijzel en regen. 24 dec. In het Akademisch Ziekenhuis te Groningen overleden de 81 -jarige J. Boon uit Greunshiem, die op 12 december bij het oversteken van de Pieter Stuyvesantweg tegen een passerende auto opliep. dicht bij huis (en dat is het terrein waarvan men doorgaans het meeste weet) een stad vindt, die zich door alle eeuwen heen heeft onttrok ken aan planologische prognoses. Maar dat kon met Den Haag, omdat er vroeger geen plano logen waren. Het is ons ten eerste niet duidelijk waarom Leeuwarden bijzonder ongunstig is gesitueerd om een belangrijk aandeel te hebben in de ontwikkeling van het noorden, achter Gronin gen ongetwijfeld, maar toch zonder een grote en stellig zonder een groter wordende afstand. En het is ons, met Den Haag als voorbeeld, wel zeer duidelijk, dat de ontwikkeling van Leeuwarden in elk geval krachtig kan worden gestimuleerd door de vestiging van instellin gen, die niet aan een bepaalde plaats zijn ge bonden. Daarom is het nuttig, dat men hier met kracht blijft streven naar de vestiging van rijksdiensten, al hopen wij niet, dat bij het wel slagen van dit streven Den Haag na verloop van tijd door ir. De Boer een stad wordt ge noemd, die „planologisch nergens" is. Zulke kreten dienen tot niets.

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 15