HET STADHUIS WIL ZIJN VLEUGELS UITSLAAN Sieuw plan van to. en w In discussie Elke gemeente die zichzelf respecteert, heeft zijn stadhuisprohleem. Dat is begrijpelijk. De meeste stadhuizen zijn gebouwd in een tijd, toen de steden nog veel kleiner waren dan nu en de taak van de overheid veel beperkter was. Bovendien staan de stadhuizen centraal in onze oude steden - nu de binnensteden, waar de ruimte voor uitbreiding zeer beperkt is en waar men bovendien maar niet lukraak kan breken en bouwen, met verwaarlozing van het eigen karakter van zo n oude stad met zijn vele historische en monumentale gevoeligheden. 3 Maandblad, onder auspiciën van de stichting „Leeuwarder Gemeenschap 17e jaargang no. 1 januari 1968 Redactiecommissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pastoor H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 3,00 per jaar Gironummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden Leeuwarden maakt daarop geen uitzondering. Ons Leeuwarder stadhuis dateert van 1715 en in de ruim 250 jaren die sindsdien zijn verlo pen, is wel iets veranderd met de stad en met het bestuur daarvan. Leeuwarden was toen niet groter dan het tegenwoordige stadscentrum, dat nu ongeveer één vijftiende deel van de totale stedelijke bebouwing vormt. Leeuwarden had in die tijd zo'n 14.000 inwoners en nu zijn dat er ongeveer 87.000. En dan leefde men toen in de „regententijd", waarin de hooggeplaatste notabelen de dienst uitmaakten. Vergeleken bij nu had het besturen van een stad toen niet veel te betekenen, al was de taak van de over heid toen in beginsel uitgebreider dan nu, om dat men ook als rechtsprekend college diende op te treden. De stad breidde zich niet uit en het aantal overheidstaken was gering. Het grootste deel van het Leeuwarder stadhuis was oorspronkelijk dan ook in gebruik als ruimten voor vergaderingen en voor representatieve doeleinden. Dat gold speciaal voor de raad zaal, die in 1760 werd bijgebouwd. De stad huisklerken hadden met elkaar maar een kleine ruimte nodig. Het Leeuwarder gemeentebestuur kampt al zeer lang met een ernstig ruimtegebrek in het stadhuis. In deze eeuw werd het oude politie bureau, achter het stadhuis, voor de gemeen tesecretarie in gebruik genomen. Na de tweede wereldoorlog zijn allerlei secretarieafdelingen terecht gekomen in huizen in de buurt van het stadhuis. De wethouders hebben hun kamers in het pand op de hoek van het Raadhuisplein en de Weerd, dat eens het gemeentehuis van BIJ DE OMSLAGFOTO Het bejaardenkoor van het Dienstcentrum van de Nederlands Hervormde diakonie in de Willem Sprengerstraat laat zeer wellui dend van zich horen. Meer loto's van bejaarden in hun vertrouw de omgeving, met een beschouwing over het bejaardenvraagstuk, vindt u elders in dit nummer. Leeuwarderadeel is geweest. De benedenver dieping hiervan is lang in gebruik geweest bij het Bureau Huisvesting, dat nu aan de Wisses- dwinger is gevestigd en door deze verhuizing plaats heeft gemaakt voor de nog vrij jonge dienst voor Sport en Recreatie. In het pand daarnaast, Raadhuisplein 32, is het bureau Voorlichting, annex de redactie van dit blad, gevestigd. Op de hoek van het Raadhuisplein en het Herenwaltje vinden we de afdeling Kabinet en Algemene Zaken. Bij dit rijtje van drie komen nog twee panden, die eveneens bij de gemeentesecretarie in gebruik zijn. Op de hoek van het Gouverneursplein en de Beijer- straat (de vroegere meubelzaak van Bearda) zijn gevestigd de afdelingen Bevolkingsregister, Militaire Zaken, Verkiezingen, Onderwijs, Cul turele Zaken, Jeugdzaken en Inspectie Licha melijke Opvoeding. Het pand Weerd 19 biedt onderdak aan de afdeling Personeelszaken en aan de gemeentelijke drukkerij. Het ligt voor de hand, dat deze spreiding het onderlinge contact der afdelingen en dus de efficiency sterk belemmert. Mensen en pape rassen moeten steeds de straat over, vaak door wind, regen en laatstelijk speciaal door de sneeuw. Maar ook het stadhuis zelf biedt nogal wat problemen. De jonge paren, die dit gebouw be treden met het voornemen met elkaar in de echt te treden, zijn hartelijk welkom, maar met hun aanhang van familie, vrienden, kennissen en loslopende belangstellenden veroorzaken ze nogal enige zorgen. De trouwzaal, officieel Nieuwe Zaal geheten, is buiten de raadzaal de enige vergaderruimte in het eigenlijke stadhuis en wordt daarom, vooral 's avonds, zeer inten sief gebruikt. Dit brengt mee, dat veelal dage lijks de inrichting enige malen moet worden veranderd, vermits de ontvangst van een bruidspaar een andere opstelling van het meu bilair verlangt dan die van (bijvoorbeeld) de nieuwe ingezetenen. Een aparte trouwzaal én afzonderlijke vergaderruimten zijn derhalve dringend gewenst. Daarbij komt, dat een be hoorlijke wachtruimte voor bruidsparen met hun aanhang niet aanwezig is en dat de hoofd ingang van het stadhuis geregeld wordt ge blokkeerd door het binnenkomen van nog net niet gehuwden en het vertrek van pasgehuw den. Kruisen een binnenkomende en een ver trekkende stoet elkaar in het stadhuis, dan ont staan situaties, waarbij men eigenlijk van verkeerslichten gebruik zou dienen te maken. Moeilijkheden kunnen ook in toenemende mate worden verwacht met de raadzaal. Ongetwij feld is dit het fraaiste vertrek van het stadhuis, maar nu reeds zit de gemeenteraad er vrij krap en een verdere uitbreiding daarvan, zoals deze toch wel verwacht mag worden in de toekomst, is in deze ruimte niet onder te brengen. Een apart raadzaal-probleem is het ontbreken van bergruimte voor het meubilair, dat verwijderd moet worden wanneer er ontvangsten worden gehouden. Een ander stadhuisprobleem is de aanwezig heid van het archief, annex de stedelijke bi bliotheek, in de bovenverdieping van het ge bouw. Deze enorme papieren last drukt zwaar op het gebouw zo zwaar, dat men onder meer om deze reden het carillon niet meer in het stadhuiskoepeltje durft op te hangen. Maar het ergste is, dat deze ruimte totaal onvoldoen de is, om alle archiefstukken en boeken naar behoren op te bergen, laat staan overzichtelijk te rangschikken. De oplossing van dit vraag stuk wordt overigens gezocht buiten het hierna te bespreken nieuwe stadhuiscomplex, omdat het gemeentebestuur van plan is archief en bibliotheek over te brengen naar het voorma lige gebouw van de Buma-bibliotheek in de Grote Kerkstraat, op een steenworp afstand van het stadhuis, althans voor wie zeer ver met stenen weet te gooien. Naar een andere plaats? Wat moet er nu gebeuren om uit deze ellende te geraken? Zakelijk zou er veel voor te zeg gen zijn ,,met een schone lei" te beginnen door op een andere plaats in de stad een heel nieuw stadhuis te bouwen. Men is dan in ieder geval verlost van al het passen en meten, dat in de omgeving van het tegenwoordige stadhuis

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 3