O Technisch Bureau Gebrs. van Eyck van Heslinga Wat is uw oordeel? nodig is om de ruimte voor de uitbreiding te vinden en ook om de moeilijkheden te vermij den van een aanpassing aan de omringende be bouwing, die een essentieel en fraai stukje oud-Leeuwarden vertegenwoordigt. Enkele plaatsen voor zo'n nieuw stadhuis heb ben burgemeester en wethouders en hun advi seurs door het hoofd gespeeld. Stelt men als eis, dat het nieuwe gebouw in of dicht bij de binnenstad moet komen te staan, dan doen zich wel enige mogelijkheden voor. Om te be ginnen kan worden gedacht aan de plaats van twee gebouwen, die hun langste tijd wellicht hebben gehad: de Prins Frederikkazerne en de gevangenis, annex het Huis van Bewaring. Daar is ruimte voldoende en daar ontbreekt de binding met de omgeving, die in de binnenstad het bouwen zo delicaat maakt. Dan kan ge noemd worden het térrein ten noorden van de Spanjaardslaan en ten oosten van het Rengers- park, waar o.a. de Bleekerstraat zijn laatste dagen slijt. Verder is er een ,,nog niet sane- ringsrijp" gebied ten zuiden van de Spanjaards laan en aan de stadsgracht, aan de overkant van het Schoenmakersperk, en tenslotte het terrein aan de Dokkumer Ee, waarvan een deel nu door de gemeentewerf aan de Eestraat in beslag wordt genomen. Burgemeester en wet houders hebben al deze mogelijkheden beke ken, maar hun conclusie is, dat de oplossing dicht bij huis (en dat is dus het stadhuis) moet worden gevonden. Een totale verplaatsing van het stadhuis roept twee problemen op. Het eerste is: wat ge beurt er met het oude gebouw aan het Raad huisplein, dat historisch-architectonisch van zeer grote waarde is? Het spreekt vanzelf, dat het in al zijn luister moet worden gehandhaafd, ook wat het interieur betreft. Er is gespeeld met de gedachte het voor de representatie van het gemeentebestuur en voor de huwelijksvol trekkingen te blijven gebruiken. Dit zou even wel betekenen, dat het oude stadhuis toch een permanente personeelsbezetting nodig heeft, terwijl verschillende secretarieafdelingen toch niet los te denken zouden zijn van dit centrale gebouw. De afdeling Burgerlijke Stand hoort bij de plaats waar de huwelijken worden vol trokken, de Burgerlijke Stand kan niet functio neren zonder het Bevolkingsregister De scheiding tussen een representatief en een ad ministratief deel van het stadhuis zou tot grote moeilijkheden leiden. Uitbreiding Dus zullen we de vernieuwing en uitbreiding van het stadhuis toch in de buurt van het oude gebouw moeten zoeken. Deze gedachte is ove rigens niet nieuw; reeds bij de eerste plannen voor de sanering van de binnenstad werd ge dacht aan de bouw van een nieuw administra tief gedeelte, met een raad- en trouwzaal, ach ter het oude stadhuis, in de richting en zelfs voorbij de Sint Jacobsstraat, met opoffering van het oude politiebureau achter het stadhuis, dat nu door de secretarie wordt gebruikt. Maar toen men deze zaak schetsmatig op papier ging zetten, bleek, dat dit nieuwe gebouw wel bij zonder hoog en massaal zou worden; te hoog en te massaal om een verantwoorde eenheid met het oude stadhuis te vormen en ook om ingepast te worden in de omringende bebou wing. Met een variant op een bekend gezegde kan men nu stellen: kan het niet uit de hoogte, dan moet het uit de breedte. De nieuwe gedachte omtrent de stadhuisuitbreiding gaat ervan uit, In dit nummer van de Leeuwarder Gemeenschap publiceren wij bijzonderheden omtrent het stadhuisplan. Meer dan ooit is het gemeentebestuur ervan overtuigd, dat bij deze belangrijke zaak een zo groot mogelijke inspraak van de burgerij gewenst is. Daarom worden in het stadhuis „hearings" gehouden, waar de belangstellenden nadere inlichtingen kunnen krijgen en zich vrijelijk over dit vraagstuk kunnen uitspreken. Dit laatste kan ook door middel van dit blad. Wij geven u graag in het komende nummer (eventueel de komende nummers) de gelegenheid uw opvattingen ken baar te maken omtrent de volgende vraagpunten: 1. Moet het stadhuis blijven waar het is en dient dan daar ter plaatse de ruimte voor de vereiste uitbreiding te worden gevonden? Of zou u de voor keur geven aan een algehele verplaatsing? Indien u dit laatste voorstaat: waar moet het nieuwe stadhuis dan komen te staan en wat doen we met het oude? 2. Is de door b. en w. voorgestelde oplossing van het stadhuisprobleem aan vaardbaar, ook voor het aanzien van en de ontwikkeling van de omgeving, met name het winkelcentrum? Wat zou u eventueel anders willen? Wij verwachten uw reacties graag uiterlijk de 10e van de volgende maand, voor zover het gaat om publicatie in het februarinummer. Ons adres: Redactie Leeuwarder Gemeenschap, Raadhuisplein 32, Leeuwarden. dat twee gebouwen aan het oude stadhuis worden toegevoegd. Het eerste aan de achter kant (net als bij het eerste plan) en dat komt dan een eind voorbij de Sint Jacobsstraat, richting Eewal, bijna tot de Grote Hoogstraat, te reiken. Dit wordt de nieuwe gemeentesecre tarie. Het tweede aan de zuidkant van het stadhuis, tussen het Auckamastraatje en het Maria Annastraatje. Hierin zullen de raadzaal en de trouwzaal worden ondergebracht. Een tweede overweging om het stadhuis op de oude plaats te laten, is ingegeven door de be langen van de binnenstad in het algemeen en die van de omgeving van het stadhuis in het bijzonder. Allerlei motieven kunnen instellin gen en bedrijven doen besluiten het stadscen trum te verlaten (al was het alleen maar door het verkeersprobleem), maar juist het gemeen tebestuur kan zich niet aan de plicht onttrek ken dit hart van de stad levend te houden. Eeuwenlang is het stadsbestuur hier gevestigd geweest; het stadhuis hoort bij het stadseigene en dit stadseigene vinden we in de binnenstad. De omgeving van het stadhuis zou een groot stuk van zijn leven kwijtraken, wanneer dit gebouw een dood punt in de stad werd. Daar komt nog bij, dat de Sint Jacobsstraat volgens het plan een nieuwe functie kan krijgen, als verbinding van Wirdumerdijk en Nieuwestad met de ingang van de secretarie, aan de noord kant van een plein, dat aan twee kanten door het stadhuiscomplex zal worden afgesloten. De gedachte is, dat zowel de Sint Jacobsstraat als de Grote Hoogstraat een belangrijker functie in de binnenstad kunnen krijgen, wanneer ze, met het Naauw aan de zuidkant en het nieuwe plein aan de noordkant, een nieuwe wandel en winkelroute gaan vormen. Maar dit betekent wel, dat de Sint Jacobsstraat moet beginnen een aantal veren te laten. Aan de westkant moet de bebouwing tussen het Auckamastraatje en het Maria Annastraatje verdwijnen, om plaats te maken voor de stad huisvleugel met de raad- en trouwzaal; aan de andere kant is ditzelfde lot beschoren aan de bebouwing (voor zover nog aanwezig) van Gouverneursplein tot Klokstraat. Benoorden de Klokstraat zal dan een stuk nieuwbouw met een winkelgalerij dienen te verrijzen. Het is wel duidelijk, dat juist de aard en aantrekke lijkheid van deze bebouwing, die publiek-aan- trekkend moet zijn, de toekomst van de inge korte Sint Jacobsstraat en het zuidelijke deel van de Grote Hoogstraat in ruime mate zullen bepalen. Dit zijn dus de ideeën van burgemeester en wethouders over de uitbreiding van het stad huis en de ontwikkeling van de omgeving daarvan. Waarschijnlijk zal de raad hierover eind april te beslissen krijgen, maar voor die tijd krijgen de Leeuwarders „zonder aanzien des persoons" de gelegenheid hun opvattingen over deze zaak kenbaar te maken tijdens „hearings", die op maandag 4, dinsdag 5 en woensdag 6 maart in het stadhuis zullen wor den gehouden. Het gaat daarbij nog niet om het ontwerp van de twee nieuwe vleugels van het stadhuisgebouw, maar over de plaats. Deze gebouwen kunnen pas architectonisch gestalte krijgen, wanneer deze plaats definitief is vast gesteld. Het wordt een beslissing, die voor lange tijd, misschien wel voor eeuwen, het binnenstadsbeeld in belangrijke mate zal be palen. Tweebaksmarkt 43 Leeuwarden Telefoon 05100-24419-27323 Uw adres voor: centrale verwarming electro-technische installaties warm- en koudwater-installaties oliestookinstallaties gasverwarming aircondition liften koelinstallaties Sinds 1907 het adres voor al Uw technische installaties 5

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 5