nieuwe bodecentrum Dit schetskaartje geeft een idee van het stad huisplan en de veranderingen in dit deel van ie binnenstad, die daarmee samenhangen. Het stadhuiscomplex is zwart aangegeven, met het )Ude deel (anno 1715, achterbouw met raadzaal «nno 1760). Dat blijft gehandhaafd en aan de oostkant daarvan, in de richting van de Eewal, al een nieuw secretariegebouw verrijzen, met Opoffering van het tegenwoordige, bij oudere eeuwarders bekend als het oude politiebu- eau. Zuidelijk van het oude stadhuis is de ieuwbouw met de raadzaal en trouwzaal ge- irojecteerd en daarvoor zal de gehele bebou wing tussen het Auckamastraatje, de Sint Ja- obsstraat, het Maria Annastraatje en het ierenwaltje moeten verdwijnen. Er staan hier 6 panden van uiteenlopende omvang en be- ekenis, waarvan het Oranje Bierhuis wel het :ekendste is. tan de overkant van de Sint Jacobsstraat zal :e hele bebouwing tussen deze straat, het louverneursplein, de Grote Hoogstraat en de •lokstraat afgebroken moeten worden. Daar s al het een'en ander verdwenen en de rest van ongelijke kwaliteit: van de panden, die oor de gemeente met moeite overeind worden ehouden, tot bijvoorbeeld de fotozaak/drogis- ?rij van de firma Plantinga. "en noorden van de Klokstraat (op de kaart earceerd aangegeven) zal daarna een nieuwe ebouwing moeten verrijzen, vooral om het :lein, dat aan de noord- en de westkant door et stadhuis wordt afgesloten, een goede zuide- jke wand te geven. Wij hebben dit plein op ie kaart de naam „Auckamaplein" gegeven, leheel op eigen initiatief en zonder voorkennis an de straatnamencommissie. Het zou ook Stadhuisplein" kunnen worden, maar dat lijkt ns wat verwarrend met het Raadhuisralein. We lebben deze naam bedacht, omdat het oude •ladhuis sinds 1715 op de plaats staat van het tuckamahuis, eens het woonhuis van het aan- 'ienlijke aeslacht van deze naam, dat veel voor ie stedelijke regerinci heeft betekend. Dit tuckamahuis is van 1618 tot 1715 als stadhuis in aebruik geweest. Overigens geven wij gaar ne toe. dat het probleem van de naam van dit nlein b, en w. voorlopig nog geen slapeloze nachten bezorqt. De plattegrond toont duidelijk aan, dat de Sint iacobsstraat veel meer dan nu naar de ge meentesecretarie, met de ingang aan het Auckamaplein", zal voeren. Bovendien zal het nieuwe winkelcentrum aan dit plein een duide- ijke trek naar het noorden door de Sint Ja- obsstraat enerzijds en de Grote Hoogstraat mderzijds veroorzaken, terwijl deze beide stra- 'en nu eigenlijk nergens naar toe leiden. Er <an hier een aantrekkelijk „ommetie" ont daan voor de bezoekers van de binnenstad, let in kaart gebrachte stadsdeel is iets ruimer lenomen dan stadhuis en naaste omgeving. Daardoor is de gelegenheid ontstaan nieuwe :arkeermogelijkheden mede in beeld te bren- en. Zo ziet u tussen het Jacobijnerkerkhof en ie Speelmansstraat een parkeergarage qepro- ecteerd, oostelijk van een parkeerterrein, dat en ontstaan, wanneer door het afbreken van ude en slechte stukken bebouwing ruimte "ordt gemaakt in het hart van de binnenstad. Dok op andere plaatsen ziin dergelijke moge- ikheden aanwezig. Niet alleen kan zo de par- ieermogelijkheid aanzienlijk worden vergroot, Jaar bovendien kan het blik-in-ruste zo wat «orden weggestopt, zodat het niet langs aller- -i straten een storend element vormt. Drie interieurioto's van het nieuwe bodecentrum aan de Tesseischadestraat. Boven de receptie, in het midden de kantine en beneden de opslagruimte voor de onlvan- qen oi te verzenden goederen. Burgemeester Brandsma heelt het centrum op 20 januari olticieel in gebruik gesteld nadat het al enige weken officieus iunctioneerde.

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 7