presenteert KOFFERS EN REISTASSEN AF Sluit uw verzekering bij de Algemeene Friesche Levensverzekering-Maatschappij „De Groot-Noordhollandsche van 1845' Algcmccnc Friesche Schadeverzekering-Maatschappij N.V. wordt min den van ie i over de de jonge cn voor te naakt. Dat gepronon- at er een Bouke be niet worst ir. ebt. Hij su best een je wel es mut. Hast sr tuus as ik bij de gelijkheid Jt je weer Mar as 't der binne te se mar hoeve se oek niet. Se binne »inne soa n Manus laart oek oat. Mar n je foor en twin- jden dat kt em er ekaansje afizie. Ik Je. Daar Keimpe. week as <ke riek aal met- rille met 't water en soa, een uut- ar land. omenee. we. Hé, :n. Nou houdde ies met wie de ■landsje se nou krabbe mekaar r allied inkriek. Willem: Ouwe de Goal hèt sien rustigste jaren oek had, docht ik. As ik em was, sei ik dat se met mekaar barste konnen. Op son leeftied. Staan 't es uut! Manus: Ja, mut je je dat foorstelle, dat één fan ons Frankriek regere must. We hewwe krekt beriddeneerd, dat we de boadskappen niet eens onthouwe kenne. iouke: En dan sal je alle dagen met die pollentieke dingen anklaud sitte. De kop su ons gauw omlope. En dan mar weer foor die tillefizie spreke! Rein: Ik docht dat die Pompidon oek een hoop foor em opknapt. Mar even soa goed, het is een monster. Maakt mie daar nog groate reizen oek. Willem: Ons hangt de tong al op 'e skunen as we een end lopen hewwe. En as je op reis binne, fraag je honderd keer, of je wel in 'e goeie trein sitte. August: Ja, dastou dat nog andurfst, Willem. Dou hest altied een fin meer had as een beers, mar ik su het niet durve. En mien oud meens oek niet. Willem: We musten tot Amsterdam met 'e trein. Ik fraag een kerel op 't stasjon, waar staat de trein naar Amsterdam. Hij seit: daar. Maar het waar wel mis. Keimpe: En bin jim toen op een ferkeerd plak te lande komen, Sterke? Willem: Nee, soa slim was 't nog niet. Mar we saten eerst mooi in 'e trein naar Harlingen. Gelukkig fraag ik nog één: gaat deze naar Amsterdam? Bouke: Reed ie doe al, Willem, of ston ie nog stil? Willem: Hij ston nog stil. Och we saten der oek riekluk froeg in. Dat wij der hard weer uut. 't Ouwe meens helemaal over 't stuur. Dat sal je mar gebeure. Rein: En toen bin jim in 'e goeie stapt. En is 't toen verder goed gaan? Willem: Ja knap. Alleen in Amersfoort musten we weer over stappe. Mar toen hadden we een frouw troffen, die must oek naar Amsterdam. Die holp ons mooi. August: Nou, hoor es an. Nee, wij ouwe meensen binne het allerfeiligst tuus. Rein: Ja, mar dan ken je oek nooit meer wat. Dus jim hewwe het wel mooi had? Willem: Ja, heel mooi. Och, mien skoanseun hèt het best. Dat we hadden het goed fan eten en drinken. En nou en dan es een loopke met 'e auto. Kobus: Hè, hè. Daar was ik oek nog even. Ah, Willem, bist er oek weer? Hest een mooie Holliedee had? Ja, soa segge se dat bij ons wel es. Keimpe: Ja, se kenne der bij jimme wel wat met. Met doad- skieten oek. Hou toch op! (obus: Kiek es, Keimpe, ik sal niks goed prate. Mar jou mutte niet fergete, dat er in Ammérika tweehonderd miljoen meensen woane. Tweehonderd miljoen. Rein: Dou wuust segge, daar lope altied meer boeven tussendeur as hier. Kobus: Ja, dat bedoel ik. En jou kenne daar soa een winkel instappe en segge, ik wu wel een geweerke kope. 't Hoefd niet inpakt, geef soa mar met. Willem: Wastou niet son Kennedieman, Kobus? Ik docht dat ie wel goed was niet? Kobus: Die Kennedies binne te riek, en se binne oek hoog hartig. Se mene dat alles te koop is. En se wille oek te feul foor de negers doen. Dat ken soa niet. Manus: Wat seistou daar Kobus? Is dat praat foor een fut- soenlijk meens. Se doene nooit genoeg foor die stum pers fan negers. Dou must die skame! Kobus: Stumpers fan negers seit ie. Nou pas mar op. As se de kaans krije, jatte se dien auto, en morren steke se dien huus in 'e brand Willem: Kobus, dou woanst daar en wij niet. Mar wij wete oek het één en ander deur de tillefizie en de kranten en al soa meer. De negers binne achter Kobus: Das kommunistische propaganda, Willem. Daar trapstou toch niet in. Ik wü jim wiezer hewwe. Negers binne meensen, mar hou se kort, want anders August: Ik hew der niet feul ferstand fan, mar wat Kobus daar seit, wil mij heel wel an. Die swatten krije overal mar een groate bek. Froeger Rein: Froeger was 't beter. Toen wurden se ferkocht. Toen mochten se slaaf weze. Skippen fol fan Afrika naar Ammérika. Ons foorouders hewwe der oek best an fer- diend! Bouke: We mutte hier mar over ophouwe. Hiete hoofden, kouwe harten. En ik mut oek nog een skapekeeske foor de frouw kope. Fiene jimme dat oek soa lekker? Jorus: Foor de frouw? O, dou bedoelst foor dien kostfrouw. Skapekees? Nee niks an. Keimpe: Se kenne der mij midden in 'e nacht wel foor wakker make. Skapekees. Nou! willemIk hew een kerel kannen, die sei altied: foor boere- kool met wust, kenne se mie midden in 'e nacht wakker make. En dat hewwe es een keer deen oek. Een frouw hadde boerekool kookt, met een beste wust er in. En wij anbelle, twee uur in 'e nacht, en hij keek uut het raam, en wij seiden: hier is boerekool. Mar hij floekte as een ketter, want hij hadde best piene bek, en waar krekt even in slaap fallen voor reis en vakantie een grote collectie Bij V en D bent U al Half op vakantie VROOM A DREESMANN VEREENIGING VAN LEVENSVERZEKERING EN LIJFRENTE LEEUWARDEN, BURMANIAHUIS AMSTERDAM, VAN BRIENENHUIS ROTTERDAM - DEN HAAG - UTRECHT - GRONINGEN - HENGELO - HAARLEM - ARNHEM - EINDHOVEN

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 17