w T Bokma L KLEEDKUNST 11 serend werd de tijd doorgebracht tot half drie: het moment van de opening. Daarbij spraken de commissaris der koningin, mr. P.A.V. baron van Harinxma thoe Slooten en de burgemeester van Leeuwarden, jhr. mr. J. M. van Beijma, die in zijn kwaliteit van vice-voorzitter van de „Friesche Luchtvaart Vereeniging" het vlieg veld overdroeg aan de „N.V. tot Exploitatie van het Luchtvaartterrein Leeuwarden", welke overdracht door ir. Kramer met groot genoegen werd aanvaard. Toen kwam er nog een vlag, aangeboden door een comité van Leeuwarder dames, en met het hijsen daarvan was het veld geopend en kon het eigenlijke feest beginnen. Grote drukte Zeer veel belangstellenden uit Leeuwarden en wijde omgeving hebben de nobele woorden der sprekers gemist, omdat zij tussen half drie en drie uur nog altijd in drommen bezig waren het terrein op te komen. De drukte was enorm en tallozen verdienden op de Troelstra weg en in de omgeving daarvan een goede daghuur met het stallen der rijwielen, waarvan de be rijders in een niet aflatende stroom, met hier en daar een auto daartussen, op Leeuwarden waren toegevloeid. De politie had handen vol werk om het verkeer in goede banen te leiden en men mocht dankbaar zijn voor de tijdige voltooiing van de nieuwe verbinding tussen de Groningerstraatweg en de Troelstraweg, via de Noorderweg, waaraan met man en macht was gewerkt, in het vooruitzicht van de te ver wachten drukte. Een groot deel van het publiek werd gevormd door de jeugd, die al of niet in schoolverband op het vliegveld aanwezig was en soms naliet de vereiste rust en orde in acht te nemen. Daaraan ontbrak het trouwens ook bij veel volwassenen, die zich niet ontzagen op de banken te klimmen en op deze wijze ande ren het uitzicht benamen. Af en toe moest dan ook de heer E. E. Smits, chef-propaganda van Fokker, via de microfoon het publiek tot kalmte manen, alhoewel zijn taak in hoofdzaak was de geslaagde vliegdemonstraties te annonceren en toe te lichten. Er was deze middag veel te zien. De rondvliegende K.L.M.-vogels zorgden ervoor, dat velen Leeuwarden en omgeving uit de lucht konden bekijken, het beroemde es- quadrille van kapitein Van Weerden Poelman „De vijf vingers aan één hand" verbaasde het publiek met zijn duizelingwekkende toeren, de zweefvlieger Hoekstra scheerde laag en geluid loos over het veld, het miniatuur-vliegtuigje „Scheldemusch" beklom, klein maar dapper, de Friese atmosfeer en dan was er tenslotte de Duitse Elfriede Beyer-Lippig, die op grote hoogte uit een Fokker F VII sprong (de deur was voor deze gelegenheid uit het toestel ge nomen) om per parachute op het vliegveld neer te dalen een prestatie, die haar de bewon dering van het publiek en een verstuikte enkel opleverde. Leeuwarden was in het vliegverkeer opgeno men. De Leeuwarders hadden hun stad van uit de lucht kunnen verkennen. Een krant in Sneek sprak de hoop uit, dat alle Leeuwarders zo'n rondvlucht zouden maken, opdat ze ervan over tuigd zouden raken, dat hun stad toch maar klein was \Jan ouds Wigtnmo sinds 1855 DAMES'EN HERENMODE f 'möaüws leeuwarden 1 juni 2 juni 3 juni 4 juni 5 juni 6 juni 7 juni 8 juni 9 juni 10 juni 10 juni 12 juni 12 juni 14 juni 15 juni 17 juni 17 juni 17 juni 18 juni 19 juni 20 juni 20 juni 21 juni 21 juni 22 juni 24 juni 24 juni 24 juni 25 juni 25 juni 26 juni 26 juni 27 juni 28 juni 28 juni 29 juni De heer H Keegstra (64), thans onderdirecteur van de Amro-Bank, vijftig jaar in dienst van dit bedrijf. Hij was vroeger aan de Rotterdamse Bank verbonden. Ds. KI. Venema neemt in de kapel „Pniël" afscheid van de hervormde gemeente Huizum. Hij gaat naar Wemeldinge. Aan de Elfstedentocht van de Friese Motor Club op Tweede Pinksterdag nemen 1234 auto's deel. Gemeenteraad schaft de verplichte halve dagsluiting af. Nieuwe financiële regeling met „Cambuur" in een door de K.V.P.-fractie gewqzigde vorm aan vaard. Op 74-jarige leeftijd overleden de heer G. Dijkstra, oud-vader van het Nieuw Sint Anthony Gasthuis. Hij woonde ook nu nog in dit gasthuis. Wethouder J. ten Brug opent de Krijn van der Helmschool aan de Krijn van der Helmstraat (Lekkumerend). B. van der Woude (66), oud-direkteur van de C.C.F., plotseling overleden. Langs de Nieuwestad geparkeerde auto te water, wanneer de bestuurder, de 24-jarige F. Brouwer uit Groningen, per ongeluk vooruit rijdt. Znn vader ?e 76-jarige oud-onderwijzer S. G. O. Brouwer uit Menaldum komt door verdrin- king om het leven. Broers Hessel (21) en Hans (19) Lodema, Swammerdamstraat 13, rijden in de nacht van 8 op 9 juni tegen een boom tussen Venlo en Nijmegen en komen om het leven. Zij waren op de terugreis van een vakantie in Italië. Beide jongens waren bekende leden van de atletiekclub „Lionitas Avondvierdaagse begonnen. Kustmijnenvegers Hr. Ms. „Van Straelen", „Van t Hoff en „Schuiling voor een driedaags bezoek in Leeuwarden. De schepen liggen bij de Hermesbrug. Mr. L. J. M. Reijnders (54) geïnstalleerd als raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden. Hij was rechter in de rechtbank te Maastricht. Verzekeringsmaatschappij „Otos" neemt het vroegere pand van de Rotter damse Bank aan de Wirdumerdijk in gebruik. Groep C.H.U.-kamerleden bij een bezoek aan Friesland in Leeuwarden. De 17-jarige Geppy Haarsma uit Roordahuizum wint het 18e amateur accordeon- solistenconcours in Friesland, dat in de Klanderij wordt gehouden. Scheepvaart door Potmargebrug stopgezet, in verband met de bouw van een nieuwe brug. Dr J Bartels (48) wordt direkteur Nederland van Unilever N.V. te Rotterdam. Hij is Leeuwarder van geboorte en was voordien algemeen direkteur van Unilever-ltalië. De Vereniging voor Veilig Verkeer reikt verkeersdiploma's uit aan schoolkin deren in de Harmonie. Esperanto-monument in het Zamenhofpark blijkt omvergeworpen te zijn en een der „internationale" stenen is verdwenen. Burgemeester Brandsma opent Van Ruitens Vleescentrum op het terrein van het Openbaar Slachthuis. De heer H. Postma, hoofdinspekteur eerste klas bij de Amsterdamse politie, met ingang van 1 juli tot commissaris van politie te Leeuwarden benoemd. De heer Sj. de Jong neemt afscheid als hoofd van de Emmanuel Murandschool. Hij bereikte in maart de pensioengerechtigde leeftijd. De veertienjarige Grietje Fortuin uit de Camperstraat wordt te Appelscha door de bliksem getroffen en ernstig gewond. Ze verbleef met een groep mede leerlingen van de Marnixschool in „Us Blau Hiem' te Appelscha. Het meisje wordt naar het ziekenhuis te Assen overgebracht. Mevrouw A. Wieten-Bosma (juf Bosma) neemt afscheid van de St. Anthony- school. Ze gaat met pensioen. Rode Kruis krijgt de beschikking over een „mobiele eenheid": een eenassige aanhangwagen met materiaal voor hulpverlening. Leeuwarder raad behandelt het hoofdwegenplan. De heer C van Raay (81) voltrekt voor het laatst een huwelijk als ambtenaar van de burgerlijke stand. Sinds begin 1948 heeft hij 4000 paart|es in de echt verbonden. Op 90-jarige leeftijd in zijn woning aan het Hoeksterpad overleden Marten Sinnema, slagwerker van het vroegere straatmuziekkorps „De Pati|nt|es dat van 1912 tot in de tweede wereldoorlog heeft bestaan. Groenteman Tjeerd Bakker (63) uit Beetgumermolen na 45 jaar voor het laatst met paard en wagen in Leeuwarden. Hij was de laatste venter die van dit vervoermiddel gebruik maakte. Mej. J. J. van Eelen neemt afscheid als directrice van de meisjes-H.B.S. Schipper H. Hoekstra (82), wonend in de tjalk „Op hoop van zegen" aan de Oostergrachtswal, verdronken gevonden. Zijn handen en voeten waren gebon den, maar volgens de politie is er geen misdrijf in het spel. Prins Claus arriveert om kwart over acht met de Randstadexpres op het Leeuwarder station voor een werkbezoek aan Friesland de dag erna. Dit werk bezoek begint met een rondrit (in de stromende regen) door Leeuwarden. Commissaris A. Houwing neemt afscheid van het politiepersoneel. Afscheidsbijeenkomst in de provinciale bibliotheek en receptie in het stadhuis voor de scheidende commissaris van politie, die de bronzen erepenning van de gemeente krijgt. Hofschool van de Leeuwarder Schoolvereniging verlaat het gebouw aan het Raadhuisplein en neemt het nieuwe gebouw aan de Jelsumerstraat in gebruik. De kinderen gaan gecostumeerd in optocht naar de nieuwe school. P de Gruyter en Zoon sluit zijn winkels aan de Wirdumerdijk (anno 1920) en aan de Harlingersingel, bij de Vrouwenpoortsbrug (anno 1941).

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 11