Leeuwarden heeft door de eeuwen heen heel wat grote gebeurtenissen binnen zijn stadspoorten gehad. De week van 21 tot en met 27 juni van het jaar 1863 stond Leeuwarden in het teken van het XVIIle Neder lands Landhuishoudkundig Congres, dat niet alleen voor de betrokken 260 congressisten een groots feest met vele diners, ontvangsten en ver gaderingen was, maar ook voor de Leeuwarder bevolking een feestweek betekende. Op dinsdag werd na een ontvangst in de raadzaal van het stadhuis voor het eerst vergaderd in de sociëteit Amicitia. „De zaal zelve leverde een fraai gezigt op. Overal attributen van den landbouw", schrijft de krant erover, 's Avonds werd in de Prin sentuin door de schutterijmuziek ge concerteerd. Naast de 260 deelne mers kwamen 4500 Leeuwarders op de koperklanken af. Het was die dinsdag dan ook „de schoonste avond van het seizoen", waarbij het licht van de maan terzijde werd gestaan door „Bengaalsch vuur en elektrische verlichting". Hoogtepunt van deze agrarische week was de donderdag. De repro ductie op de binnenpagina's geeft daar een beeld van. Op het Zaailand werd, ter ere van het 18de congres, een enorme tentoonstelling van land bouwproducten en landbouwwerk tuigen gehouden. De veemarkt aan de Lange Marktstraat bestond toen nog niet (die werd in 1874 in gebruik genomen) en dus werd al het vee, dat op de officiële keuring ver scheen, op het tentoonstellingster rein gezet. De tentoonstelling en keuring gingen gepaard met volksfeesten. „Mast- klimmen nevens de Waag was één activiteit, het tobbenspel of kuipjes- steken op de Langepijp en het tal- houtrapen op het Waagplein waren de andere. De krant schrijft in die dagen: „In sommige gedeelten der stad was het wezenlijk moeilijk an ders dan uiterst langzaam te passe ren. Ondanks duizenden menschen viel er niet alleen geen ongeluk voor maar liep het feest in alle orde af."

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 13