Harm Wiersma internationaal (lammeester Sinds kort is de 15-jarige Harm Wiersma uit de Verstolkstraat in Leeuwarden internationaal meester in het dammen. Dat is een onderscheiding die slechts weinigen ten deel valt. Massa's mensen spelen geregeld of af en toe een par tijtje dammen, slechts weinigen gaan tot de talentvolle spelers behoren en van die weinigen dringen enkelen door tot de top van de internationale damwe- reld. Harm Wiersma is dus een fenomeen, zeer in het bijzonder wanneer men let op zijn leeftijd. In het warmtecentrum wordt U Warmtewijzer warmtecentrum Friesland nv Een gevaarlijke leeftijd voor het behalen van roem en eer, op welk gebied ook. Zoiets moet geestelijk worden verwerkt; men moet naar binnen en naar buiten deze exclusieve positie weten te verwerken en dat valt velen niet ge makkelijk. Aan de ene kant kan men van pure verwaandheid naast zijn schoenen komen te lopen, aan de andere kant is het mogelijk, dat men zich tegenover de buitenwereld geen hou ding weet te geven en de bekendheid als een last gaat voelen. Wanneer we met Harm Wiersma zitten te praten, dan blijkt wel meteen, dat de dammers- roem hem niet naar het hoofd is gestegen. Hij is veel meer de leerling van (straks) de vierde klas van de hervormde mavo aan de Wagner- straat, dan de jongeman van de internationale damtoernooien. We nemen aan, dat hij liever damt dan zijn huiswerk maakt, maar de school en het komende eindexamen nemen zijn denken en doen zeer duidelijk in beslag. Over zijn toekomst denkt hij nog niet in de meest con crete zin, maar wel spreekt hij zijn belangstel ling uit voor het onderwijs. Naar houding en ambities wijkt Harm Wiersma niet af van veel van zijn medescholieren. Misschien is hij wat aan de rustige kant. Geen schreeuwer, geen branieschopper. Het hoogst verwonderlijke van de 15-jarige Harm Wiersma is, dat hij zonder de neiging opvallend te zijn aan een dambord kan gaan zitten met elke internationale crack en dan een even gewaardeerde als geduchte tegen stander kan zijn. Tot die cracks behoren de Russische schaakambtenaren, die door het Kremlin worden uitgezonden om overal ter wereld te tonen, dat zij de onbetwiste meesters op de honderd velden zijn. Wat moet, zo zou men kunnen denken, een joch uit de Leeuwar der Verstolkstraat en uit de vierde klas van de mavo daar tegenover stellen? Hij heeft echter het positieve antwoord op deze vraag reeds vele malen gegeven. Een antwoord op de vraag, hoe zijn talent voor het dammen zich heeft ontwikkeld weet hij niet te geven. Natuurlijk kunnen we hem aan de praat krijgen over de resultaten, die hij tot dusver heeft behaald. Hij wil ook wel vertel len, dat zijn vader hem het spel heeft geleerd en dat hij aanvankelijk een paar stukken vóór moest hebben om een redelijke kans van win nen te hebben. Zo leren duizenden jongens het dammen, maar in de meest gevallen blijft vader de baas of de gelijkwaardige partner. Maar hier hebben we te maken met het talent, dat vrijwel ieder achter zich laat en dan tenslotte op internationaal niveau zijn gelijken ontmoet. Er moet wel iets bijzonders aan de hand zijn met Harm Wiersma, die dit peil al op vijftien jarige leeftijd heeft bereikt. Maar hij weet dus, zeer tot ons verdriet, zelf niet wat dit is. Ergens in zijn brein zit een afdelinkje, dat dit vermogen beheerst en op onnaspeurlijke redenen tot een ongewoon sterke Harm Wiersma (rechts) en de Russische oud-wereldkampioen Tsjecholew (links) speelden op 13 juli een damwedstrijd met „levende schijven op de Korlmakerspijp in de wandelzone. Op de achtergrond het op de straat geschilderde dambord met de kinderen van Vacantie Ont spanning. die als zwarte en witte schijven lungeerden. De partij eindigde met remise. Het valt niet mee een zwarte schiji te zijn ontwikkeling is gekomen. De gebruikelijke, maar blijkbaar ongemotiveerde veronderstel ling is, dat dam- of schaaktalent samenhangt met een duidelijke aanleg voor wiskunde. We hebben die gedachte wellicht overgehouden van dr. Max Euwe, die beide eigenschappen had, maar mag men daartussen een verbinding trekken? We hebben Harm Wiersma niet gevraagd zijn rapportcijfers voor meetkunde en algebra aan ons over te leggen (de journa listieke vrijmoedigheid kent zijn grenzen), maar we hebben van hem niet het idee gekregen, dat hier de oplossing van het mysterie te vinden is, al doet hij het niet slecht in deze vakken. Het enige wat hij zelf in de verkla rende zin kon aandragen was, dat hij altijd sterk is geweest in het oplossen van het soort puzzles waarbij het gaat om het in elkaar zet ten van figuren. Breder gezien zou men kunnen spreken van inzicht in ruimtelijke situaties en dan komen we ook terecht bij het dambord met zijn schijven. Dan blijft bij het fenomeen van een 15-jarige internationaal dammeester de vraag nog over of zo'n talent op deze leef tijd bij lichaam en geest past. Wij gewone „potjedammers" spelen af en toe voor ons plezier en slechts de huisgenoten zien bewon derend naar ons op of laatdunkend op ons neer. Bij een internationaal toernooi drukt de last van de publiciteit op de schouders van de dammers; iedereen kijkt en damt mee. De deel nemers hebben vaak duizenden kilometers af gelegd om hun rivalen te ontmoeten. Voor het huis in de Verstolkstraat is een vreemd hotel in de plaats gekomen. Dammen is dan niet alleen meer een kwestie van techniek en talent, maar ook van mentale gehardheid, van geeste lijke en lichamelijke rijpheid. Vader Wiersma heeft zijn zoon „buiten spel" gezet bij het Turkstra-damtoernooi. De zoon was voor hem belangrijker dan de internationale meester. Die krijgt nog mogelijkheden genoeg, wanneer hij nu niet roofbouw speelt op zijn vermogens. Deze zet van vader Wiersma was, lijkt ons, niet de slechtste in de damcarrière van zijn zoon. Zuiderplein 35. Leeuwarden - Tel. 26041 SHV energiegroep

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 5